باغ الکساندر مسکو ، باغی زیبا در روسیه

پرجمعیت‌ترین شهر و پایتخت كشور روسیه، شهر مسکو است که با بیش از ۱۳ میلیون نفر جمعیت، بزرگترین شهر قاره اروپا و یازدهمین شهر پرجمعیت جهان است. این شهر یکی از مهمترین مراکز سیاسی،  اقتصادی، مذهبی، آموزشی، تاریخی، مالی و ترابری کشور روسیه و قاره اروپا است. یکی از دیدنی ترین باغ های مسکو باغ الکساندر است، باغی تماشایی با گل های رنگارنگ و چمنزارها که چشم اندازی جذاب از کاخ کرملین دارد و یکی از پر بازدید ترین جاذبه های مسکو است. این باغ به غیر از اینکه طبیعتی رنگارنگ را به نمایش گذاشته جایی برای تماشای تاریخ است، در قسمت هایی از باغ، بناهای یادبودی برپا شده که یاد و خاطره ی بخشی از تاریخ مسکو را گرامی داشته است.

درباره باغ الکساندر در مسکو

باغ ها همیشه یکی از محبوب ترین جاذبه های گردشگری هر شهرند، جایی برای استراحت و البته استشمام اکسیژن خالص. باغ الکساندر (Alexander Gardens) در مرکز مسکو قرار دارد، محلی آرام با چمنزارهایی سرسبز که در بین آن ها فواره ها و مجسمه های جذابی برپا شده و یکی از بهترین جاها برای تفریح و استراحت است. در این پارک شانس این را دارید تا با فرهنگ مردم و اهالی مسکو بیشتر آشنا شوید چون هر روز هزاران عابر از مسیرها و پیاده روهای این باغ عبور می کنند. مردم صبح زود برای کارهای روزمره از کنار این پارک رد می شوند و طراحی عالی چشم اندازهایش را تحسین می کنند. این باغ به معماری بناهای یادبود، تاریخ و همینطور گل های رنگارنگش معروف است و در واقع بنای یادبودی برای پیروزی های روسیه و کسانی است که در دو جنگ جهانی و جنگ سال ۱۸۱۲ به همراه ناپلئون کشته شدند.

باغ الکساندر مسکو

باغ الکساندر در سالیان اخیر تغییرات زیادی کرده، در سال ۲۰۱۲ تعدادی از درختان قدیمی آن قطع و با ۲۰۰ درخت جدید و ۲۷۰۰ بوته جایگزین شدند. قسمتی از این باغ پر از گل های رز است و حدود ۳ هزار گل رز در جای جای آن کاشته شده است که زیبایی و جذابیت خاصی دارند. صنوبری که در وسط این باغ است برای تعطیلات سال نو تزئین می شود و خیلی ها را برای تماشای نماد سال نو به اینجا می کشاند. در سالیان اخیر تعداد لامپ های این باغ دو برابر شده پس در هنگام شب رنگ و بویی جادویی به خود می گیرد. در هوای گرم تابستان بچه های زیادی در اطراف فواره های باغ بازی می کنند و خنک می شوند.

باغ الکساندر مسکو

این باغ در کنار ایستگاه مترو قرار دارد وبه راحتی می توانید خودتان را به این محل سرسبز برسانید. نزدیک ترین ایستگاه مترو به باغ الکساندر ایستگاه Alexandrovsky Sad است و گردشگران زیادی از طریق این ایستگاه به باغ می روند. باغ اکساندر نماینده ی تاریخ مسکو است و گردشگران معمولا بازدید از آن را از دست نمی دهند. باغ الکساندر یکی از اولین پارک های عمومی و شهری مسکو است و از سه باغ جداگانه تشکیل شده : باغ بالایی، باغ میانی، باغ پایینی که همگی در امتداد دیواره بخش های غربی کاخ کرملین کشیده شده اند.

باغ الکساندر مسکو

باغ الکساندر یکی از محبوب ترین باغ های مسکو است و گل های رنگارنگ، تاریخ و بناهای یادبودش گردشگران زیادی را به این محل می کشاند. در گذشته رودخانه ای از این باغ می گذشت که با اینکه امروز دیگر اثری از آن نیست اما فواره های زیبا جای آن را گرفته اند، یکی از آن ها فواره ی Zurab Tsereteli است که در پشت آن اسب های برنزی زیبایی قرار دارند. در ماه های تابستان به این باغ بروید و با قدم زدم در میان درختان و گل های رنگارنگ و تنفس هوای با طراوت مدتی از شلوغی های شهر مسکو فاصل بگیرید. وجود فواره ها و درختان، لطافت خاصی را به این باغ داده و دلتان نمی خواهد به این زودی ها این پارک خوش آب و هوا را ترک کنید. اگر در حین گشت و گذار در این باغ احساس گرسنگی کردید در کنار پیاده روهای می توانید خوراکی هایی مثل بستنی بخرید.

تاریخچه باغ اکساندر

بعد از جنگ های ناپلئون، تزار الکساندر اول به یکی از معروف ترین معمارهای آن زمان دستور داد تا آن قسمت های شهر که توسط نیروهای فرانسوی ویران شده را بازسازی کند و البته باغی زیبا برای یادبود این جنگ بسازد. در همان زمان و در فاصله ی سال های ۱۸۱۹ تا ۱۸۲۳ این باغ طراحی شد تا جایی باشد برای بزرگداشت پیروزی های روسیه و همینطور کسانی که در جنگ ها کشته شدند.

در قسمت میانی این باغ یک غار زیرزمینی نیمه کاره ای هست که در زیر برج آرسنال ساخته شده و سنگ هایی که در تزئین غارها به چشم می خورد بقایای سنگ های  ساختمان های ویران شده در جریان تصرف مسکو توسط فرانسه هستند. در باغ الکساندر به هر طرف که نگاه می کنید بادبودی می بینید؛ دروازه آهنی و مشبک یادبود پیروزی های روسیه در برابر ناپلئون است. در جلوی این غارها یک ستون هرمی هست که در سال ۱۹۱۴ برپا شده و بر روی سنگ گرانیت آن اسامی تزارهای رومانوف حکاکی شده است. اگر اهل خرید هستید در نزدیکی قسمت شمالی باغ یک مرکز خریدی هست که می توانید به آنجا هم سر بزنید.

منبعen.wikipedia.org

 

کلمه‌های کلیدی: