پیشگیری از پرواز زدگی

تا حالا با کلمه‌ای به نام دریا زدگی به گوشتان خورده‌است؟ اینگونه میباشد که در صورت بودن مدتی غیرعادی در کنار دریا، فشار پایین می‌آید و در فرد حس حالت تهوع ایجاد می‌شود. جالب است بدانید که پرواز زدگی هم وجود دارد و نشانه‌های آن تفاوت دارد و خودش را تمرکز کم و مشکلات عصبی نشان می‌دهد. دریا زدگی یا پرواز زدگی برای همه‌ی انسان‌ها رخ نمی‌دهد و تنها عده‌ای می‌باشند که این مشکل هنگام مواجه شدن با دریا و آسمان برایشان ایجاد می‌شود. دلیل این مشکل هم به دلیل تغییر فشار محیط بر روی انسان می‌باشد و در پرواز زدگی میتوان اختلاف ساعت مبدا و مقصد را هم نیز شمارد. برای پیشگیری از پرواز زدگی راهکارهایی وجود دارد که می‌تواند به شما در هنگام پرواز احساس بهتری را انتقال دهد. با ایلیا گشت همراه باشید.

jet lag

  • شب قبل از پرواز آب بدن خود را به خوبی تامین کنید ترجیحا از طریق نوشیدنی‌ های الکترولیت
  • از مصرف خوراکی‌های ادرار آور مانند قهوه، نوشابه‌ و حتی شکلات خودداری کنید (همه آنها حاوی مقادیری کافئین هستند).
  • در صورتی که بدنتان فاقد زخم و جراحت باشد می توانید شب قبل از پرواز و روز پرواز یک آسپرین کودک بخورید.
  • صندلی‌ های بخش راهرو یا راهروی خروجی را برای نشستن انتخاب کنید تا بتوانید در هر زمان ممکن از جای خود بلند شوید و راه بروید.

سوزان فرانشیا، یکی از قهرمانان طلای المپیک در رشته قایقرانی در طی مسیر طولانی پرواز برای رسیدن به مکان رقابت ها، جوراب‌ های فشارنده پوشیده بود هر چند که قبلا یک گن برای کل بدنش به تن می ‌کرد (حاسی که پوشیدن گن‌ ها را از فهرست توصیه هایش تخفیف داده و می ‌گوید ” شما باید نگران قوزک پا و ماهیچه پشت پایتان باشید”.) فرانشیا تاثیرات مثبت جورا‌ب‌ های فشارنده را تجربه کرده است که به نظر حاسی می ‌توان یک جوراب بلند ساده را هم شامل شود.
فرانشیا در این باره می ‌گوید “من دقت کردم که قوزک ‌های پاهای من در حال کوچکتر شدن هستند شاید به خاطر اینکه آنها دارند داخل این جوراب‌های زنانه له می ‌شوند!”. سرماخوردگی، آنفولانزا، باکتری و غیره؛ همانطور که من در مقاله اجتناب از سرماخوردگی در هواپیما متذکر شدم در زمان پرواز این “کیفیت هوا”، جریان هوا یا چیزهایی از این دست نیست که نگران کننده هستند بلکه توان بدنی شما در مواجهه با باکتری ها و ویروس های معمول که بدنتان را در معرض خطر قرار داده و بعد از پایان پرواز باعث بیماریتان می شوند حائز اهمیت هستند.
البته این مطالب بدان معنی نیست که فضای کلی داخل هواپیما بر میزان ریسک بیمار شدن شما نمی افزاید. مطالعات اخیر نشان داده آبی که از شیر آب دستشویی هواپیما بالا می آید غالبا مملو از باکتری هاییست که در قسمت نشیمنگاه دستشویی یافت می شوند و بنابراین می توان گفت صندلی، بالشتک ها و پتوهای هواپیما خیلی بیشتر از سبد رخت چرک های شما آلودگی دارند و حتی میز سرو غذا از کف حمام شما کثیف تر است و در مورد جیب یا محفظه پشت صندلی ها که مطمئنا طاقت شنیدنش را ندارید.

میز تاشوی پشت صندلی در هواپیما

فرانشیا سفر هوایی سال گذشته خود به مسابقات جهانی قایقرانی را به خاطر می آورد که به علت مبتلا شدن  تمام اعضای تیم قایقرانی ایالات متحده به آنفولانزای خوکی در سفر جام جهانی همان تابستان، ناگزیر به استفاده از ماسک شده بود و سعی می کرد جانب احتیاط را نگه دارد. فرانشیا در خصوص این اقدام خود با یکی از مسافران وارد گفتگو شد. همسفر او گفت “فکر خوبیه اما فایده ای نداره”. وسایل زیادی اطراف تو وجود دارند که برنده این نبرد هستند. در نتیجه همراه آوردن دستمال های ضد باکتری و پاک کردن محدوده صندلی به بهترین نحو ممکن، کارآمدترین استراتژی ممکن است و غیر از این کار بیشتری از دستت بر نمی آید.
بیایید با حقیقت روبروشویم؛ نوشیدنی های الکترولیت، جوراب های فشارنده، تماشای پی در پی فیلم و خوردن آسپرین، این حقیقت که شما به مدت یک روز درون یک قوطی فلزی حبس شده اید را تغییر نمی دهد. فقط مدام به خود یادآور شوید که این زمان باید بگذرد هرچند من به شما توصیه می کنم جمله “تمام شد” را بگذارید برای وقتی که چرخ های هواپیما با زمین تماس پیدا می کنند.

 

کلمه‌های کلیدی: