غذاهای سنتی وارنا را بشناسید

غذاهای سنتی وارنا یا Traditional Varna dishes در وارنا ، یکی از شهرهای ساحلی بلغارستان بسیار معروف و پر طرفدار است . رستوران های وارنا هم بسیار تمیزند و هم همه ی امکانات را چه در سواحل و چه در مناطق شهری دارند. در هر کجای وارنا که باشید می توانید یک رستوران خوب پیدا کنید و از غذاهای سنتی وارنا بچشید و یک شکم گردی عالی داشته باشید. حال اگر به زودی گذرتان به وارنا می افتد به شما توصیه می کنیم که حتما غذاهای سنتی وارنا را بشناسید.

لیوتنیتسا | lyutenitsa

لیوتنیتسا در واقع یک غذای کامل نیست بلکه سسی است که کاملا در دسته ی غذاهای سنتی وارنا قرار می گیرد. این سس بسیار پر طرفدار و خوشمزه ی وارنایی، بسیار تند است و از ترکیب گوجه فرنگی تازه، بادمجان، نمک و فلفل فراوان درست می شود. غذاهای سنتی وارنا به همراه توضیحات کامل درباره این غذاها درباره ی این سس می گوید که؛ لیوتنیتسا را هم همراه با اسپاگتی و استیک میل می کنند و هم در کنار نان خالی تازه و ترد شده سرو می کنند. بیشتر وارنایی ها این غذا را به عنوان میان وعده ای عصرانه و یا پیش غذا بر سر میز غذاهای خود می آورند.

غذاهای سنتی وارنا

کبابچه | kebapche

این لیست خوشمزه از غذاهای سنتی وارنا را با غذایی شبیه به غذای مورد علاقه ی ما ایرانی ها یعنی کبابچه آغاز می کنیم. کبابچه یک غذای به شدت خوشمزه و طبیعتا گوشتی است که بیشتر در مناطق رمانی و یوگوسلاوی پخته می شود ولی امروزه دیگر در زمره ی غذاهای سنتی وارنا در بلغارستان درآمده است. غذاهای سنتی وارنا به همراه توضیحات کامل درباره این غذاهای این شهر ساحلی، درباره ی کبابچه به ما می گوید که؛ این غذا را معمولا به همراه یک نوع سالاد بلغارستانی به نام شوپسکا که اتفاقا کاملا برای وارنا است میل می کنند.

غذاهای سنتی وارنا

کاپاما | Kapama

کاپاما یکی دیگر از غذاهای اصیل و سنتی بلغاری هاست که معمولا بر طبق سنت ها، شب سال نو و کریسمس پخته می شود. گوشت، مرغ، سبزیجات آب پز به همراه انواع و اقسام ترشی های بلغاری و ادویه های تند و خوشمزه در کنار یکدیگر، یک بشقاب کاپاما را تشکیل می دهد. خیلی ها کاپاما را با برنج می خورند.

غذاهای سنتی وارنا

بانیتزا | Banitza

بانیتزا هم غذا است و هم میان وعده! بانیتزا بیشتر در دسته ی نان های شکم پر قرار می گیرد و معمولا به عنوان غذایی سبک از آن یاد می شود. البته این غذا آن چنان هم سبک نیست زیرا در این نان از کدو تنبل، پنیر فتا، قارچ، کدو تنبل و گاهی گوشت چرخ کرده استفاده می کنند. در توضیحات پخت این غذا باتیذ بگوییم که؛ پخت این غذا بسیار ساده و راحت است و معمولا محلی های وارنا این غذا را به صوت خانگی می پزند. از بانیتزا می توان به عنوان پایه ی یک شیرینی هم استفاده کرد. معمولا مردم وارنا خمیر این کیک را با گردو و سیب پر می کنند و اگر با ذائقه ی آن ها یکی باشد، کمی هم بر روی آن خامه ی شیرین و زده شده می ریزند و به عنوان یک میان وعده ی بسیار خوشمزه میل می نمایند.

غذاهای سنتی وارنا

فلفل شکم پر | Chushki Burek

این غذا برای کسانی مناسب است که عاشق غذاهای تند هستند زیرا این غذا از اساس با فلفل پخته می شود. فلفل شکم پر را معمولا در فصل فلفل های تند که دیگر درشت و ترد می شوند و یا با فلفل دلمه ای درست می کنند. در مایع داخل این غذا از برنج و گوشت چرخ کرده به همراه فلفل فراوان استفاده می شود. گاهی فلفل شکم پر را سرخ می کنند و گاهی آن را با استفاده از سس مخصوص، آب پز می کنند.

غذاهای سنتی وارنا

مشنه اسکارا | Meshana Skara

یکی از غذاهای سنتی وارنا یک بشقاب بزرگ است که در آن انواع و اقسام گوشت های طعم دار شده ی کبابی در کنار هم قرار گرفته اند. از آن جایی که در سرتاسر کشور بلغارستان گوشت ماده ی غذایی بسیار محوبی است، نه تنها در وارنا بلکه در همه ی شهرهای این کشور می توانید انواع و اقسام غذاهای محلی پیدا کنید که فقط مخصوص آن شهر هستند ولی کاملا از گوشت درست شده اند! در مشنه اسکارا از گوشت مرغ گرفته تا گوشت گوسفند و گوساله به صورت کبابی در کنار هم قرار داده شده اند و در کنارشان گوجه های مینیاتوری، برگ اسفناج و کاهوی چینی نیز سرو می شود.

غذاهای سنتی وارنا

سوپ سیرابی | Shkembe chorba

ما ایرانی ها معمولا سیرابی را در کله پزی ها و با کلی مخلفات دیگه تحت نام کله پاچه می خوریم ولی وارنایی ها غذای سنتی دارند که کاملا از سیرابی درست می شود و اتفاقا خیلی هم آن را تند به تند می پزند و میل می نمایند. سوپ سیرابی البته فقط یکی از غذاهای سنتی وارنا نیست بلکه کلا غذایی محبوب در شبه جزیره ی بالکان است. این سوپ مواد غذایی فراوانی هم ندارد و خیلی ساده درست می شود. کافی است که مقدار زیادی سیر را به همراه فلفل پاپریکا در شیر بپزید و تکه های سیرابی را به آن اضافه کنید تا با هم بپیزند و در کنارش نان میل نمایید.

غذاهای سنتی وارنا

دلمه ی بلغاری | LOZOVI SARMI

دلمه بلغاری وارنایی ها همان دلمه ی برگ موی خودمان است! البته این غذا در بین کشورهای خاورمیانه و حوزه ی بالکان غذایی مشترک محسوب می شود اما از نظر طعمی کمی با هم متفاوت هستند. فرق دلمه ی بلغاری با دلمه ی برگ موی ما ایرانی ها می دانید در چیست؟ آن ها در مایع دلمه های خود برگ انگور و یا کلمی که قرار است مایع را در آن بریزند، چرخ می کنند و اضافه می کنند اما در دلمه های ایرانی فقط گوشت، برنج نیم پز، لپه ی پخته شده به همراه سبزیجات خشک شده و کمی رب انار ریخته می شود. 

غذاهای سنتی وارنا

موساکا | musaka

یکی از غذاهای سنتی وارنا و سراسر بلغارستان، موساکا است. این غذای سنتی و قدیمی که بیش از ۵ قرن از اولین باری که پخته شد می گذرد، شبیه به لازانیا است اما دستور پخت متفاوتی از لازانیا دارد. در این غذا به جای لایه های لازانیا، از سیب زمینی آب پز شده و له شده استفاده می گردد. لا به لای آن نیز از گوشت چرخ کرده و تخم مرغ استفاده می شود. در برخی از کشورهای دیگر موساکا پخته می شود ولی با بادمجان. پیشنهاد می کنیم که اگر به وارنا رفتی حتما موساکا را میل کنید و از خوردن آن لذت ببرید.

غذاهای سنتی وارنا

منبعkashkaval-tourist.com

 

کلمه‌های کلیدی: