حقایقی درباره قاره اروپا

شاید شما هم مانند خیلی از مردم آرزوی سفر به قاره اروپا را داشته باشید، خیلی از ما فقط می دانیم که اروپا قاره ای مدرن و پیشرفته است اما این قاره سرسبز و زیبا ویژگی های خاص و منحصر بفردی دارد که می خواهیم در این پست درباره آن ها صحبت کنیم.

حقایقی درباره قاره اروپا

اروپا دومین قاره کوچک جهان و پس از آسیا و آفریقا سومین قاره پر جمعیت جهان است ، جمعیت این قاره تقریبا ۸۵۷ میلیون نفر است که ۱۱ درصد کل جمعیت جهان را تشکیل می دهد، با اینکه روسیه به عنوان بزرگ ترین کشور اروپا محسوب می شود اما این می تواند درست نباشد چون بخشی از روسیه در آسیاست، اروپا از ۵۰ کشور مختلف تشکیل شده و مسکو و لندن از پرجمعیت ترین شهر های آن هستند.

حقایقی درباره قاره اروپا

با اینکه هیچ جداسازی زمینی ای بین آسیا و اروپا وجود ندارد اما ملاحظات سیاسی که همیشه نقشی اساسی در اروپا بازی می کند، اروپا را همیشه قاره ای جداگانه در نظر گرفته است. وقایعی که در اروپا اتفاق افتاده پایه و اساس بسیاری از تمدن های غربی شده است بعضی از این وقایع مهم شامل تاثیرعمیق یونان باستان بر روی تمدن های غربی است که باعث به وجود آمدن فرد گرایی و فرهنگ دموکراتیک در آکشورهای اروپایی شده است.

اروپا فرهنگ خاصی دارد، زبانی که در این قاره صحبت می شود به سه گروه طبقه بندی می شود: زبان های لاتین، زبان های ژرمنی و زبان های اسلاوی. و بقیه زبان ها به این سه گروه اصلی تعلق دارد، تعدادی زبان های دیگر هم در اروپا صحبت می شود. به جز اتریش و یوگوسلاوی همه کشورهای دیگر اروپا زبانی به نام کشور خود دارند، زبان رسمی اتریش آلمانی و زبان رسمی یوگوسلاوی زبان صربی- کرواتی است. مذهب اصلی این قاره مسیحیت است و سه نوع کلیسای مختلف در اروپا وجود دارد کلیساهای  کاتولیک، پروتستان، و ارتودوکس شرقی. هر کشور برای خود غذاهای مخصوصی دارد و بعضی از غذاها هم در این کشورها مشابه هم است. غذاها به اروپای شرقی، غربی، جنوبی و شمالی تقسیم می شود که این تقسیم بندی بر اساس نقاط جغرافیایی انجام شده است.

حقایقی درباره قاره اروپا

حقایقی درباره اروپا

  • واتیکان سیتی تنها کشور جهان است که در لیست میراث جهانی یونسکو قرار دارد.
  • در ۲۰ سال گذشته، با ثابت ماندن نرخ تولد و مرگ، جمعیت اروپا ثابت بوده است .
  • مثل ژاپن که سرزمین آفتاب تابان است نروژ در اروپا سرزمین آفتاب نیمه شب است.
  • در اروپا هیچ بیابانی وجود ندارد.
  • سه منطقه زمانی در اروپا وجود دارد: منطقه زمانی اروپای غربی، منطقه زمانی اروپای شرقی و منطقه زمانی اروپای مرکزی.
  • یکی از حقایق اروپا این است که ۱۲ کشور قاره اروپا در سال ۲۰۰۲ واحد پولی مشترک به نام یورو پیدا کردند که در سال ۲۰۰۴، ۲۰۰۷، ۲۰۰۸ ، ۲۰۰۹ و۲۰۱۱ کشورهای دیگری هم به زیر پرچم واحد پول یورو پیوستند.

حقایقی درباره قاره اروپا

  • مجسمه آزادی توسط فردی فرانسوی به نام فردریک بارتلدی طراحی شد و شخص فرانسوی دیگر به نان الکساندر گوستاو ایفل مجسمه آزادی را قبل از فرستادن به آمریکا ساخت.
  • تنها شهری که در دو قاره قرار دارداستانبول است که در تنگه بسفر قرار دارد و هم بخشی از قاره آسیا و هم بخشی از اروپا است به همین دلیل است که گاهی گفته می شود:«اگر می خواهی ناهارت را در اروپا بخوری و شامت را در آسیا، باید در استانبول باشی ».
  • نکته جالب درباره اروپا این است که سه کشور در اروپا وجود دارند که نام آن ها با I شروع می شود: ایسلند، ایتالیا و ایرلند.
  • ممکن است تعجب کنید اگربدانید که آلمان ۹ همسایه دارد: سوئیس، هلند، لهستان، دانمارک، فرانسه، لوگزامبورگ، اتریش، بلژیک و جمهموری چک.

 

منبعbuzzle.com

 

کلمه‌های کلیدی: