آیا شما ممنوع الخروج هستید؟

آیا میدانستید کلمه ممنوع الخروج یعنی چه ؟ یعنی کسی است که نمی تواند از کشور خارج شود از طرفی، یکی از ابهاماتی که در جریان ممنوع الخروجی کردن افراد وجود دارد این است که این حکم در هنگام صدور به افراد گفته نمی شود برای همین شخص در هنگام سفر خارجی نمی داند که آیا ممنوع الخروج است یا نه؟! پس افرادی که نسبت به ممنوع الخروجی خود شک دارند باید قبل از سفر مطمئن شوند که آیا می توانند از کشور خارج شوند. شاید ندانید برای اطلاع از ممنوع الخروجی باید چه کار کنید، در نتیجه این مطلب می تواند به شما کمک کند. ایلیاگشت را دنبال کنید.

راه های اطلاع از ممنوع الخروجی چیست ؟ 

همانطور که گفتیم بعد از ابلاغ ممنوع الخروجی این حکم به فرد گفته نمی شود و افراد در هنگام سفر خارجی نمی دانند که آیا ممنوع الخروج هستند یا نه؟! پس اینجاست که این سوال پیش می آید که چگونه می توان از ممنوع الخروجی خود اطلاع پیدا کرد؟

آیا شما ممنوع الخروج هستید

  • گاهی فرد تمام کارهای سفر را انجام داده و در فرودگاه متوجه ممنوع الخروجی خود می شود و تمام برنامه هایش نقش بر آب می شود! برای جلوگیری از این اختلال، کسانی که می خواهند سفر خارجی داشته باشند می توانند به اداره گذرنامه بروند و با ارائه اصل پاسپورت مطلع شوید که آیا ممنوع الخروج هستید یا نه؟
  • اما یک راه ساده تر! به تازگی افراد می تواند از طریق اینترنت هم به ممنوع الخروجی خود پی ببرند. از تیرماه ۹۷ سازمان ثبت اسناد و املاک کشور سامانه‌ای را برای استعلام آنلاین ممنوعیت خروج مسافران راه‌اندازی کرده است. برای این کار باید به سایتssaa.ir بروید و با وارد کردن کد ملی، وضعیت ممنوع الخروجی تان را چک کنید.
    توجه داشته باشید که حتما باید با آی‌پی ایران وارد این سایت شوید.

چه کسانی احتمال ممنوع الخروجی دارند ؟

تا حالا برایتان این سوال پیش آمده که چه کسانی حق خروج از کشور را ندارند و چگونه حکم ممنوع الخروجی یک نفر لغو می شود؟ طبق ماده ۱۷ قانون گذرنامه، دولت می‌تواند طبق ضوابط و مقرراتی که در آئین‌نامه تعیین می‌شود از صدور گذرنامه و خروج افرادی جلوگیری کند. پس با استناد به این ماده دولت اجازه دارد تا بنا به تقاضای طلبکار مانع خروج بدهکاران اجرایی از کشور شود، اما تا کی؟ تا وقتی که بدهکار بدهی خود را پرداخت و یا رضایت طلبکار را جلب کند. طبق ماده ۱۳۳ قانون آئین دادرسی کیفری بسته به اهمیت و علت جرم، دادگاه می ‌تواند از خروج متهم از کشور جلوگیری کند.

زمان اعتبار این قرار شش ماه یکبار می باشد، اما اگر از نظر دادگاه لازم باشد می‌تواند آن را هر شش ماه یکبار تمدید کند. بعد از ابلاغ این قرار فرد ممنوع الخروج تا ۲۰ روز وقت دارد که در دادگاه تجدید نظر استان اعتراض کند.

چه کسانی ممنوع الخروج می شوند؟

۵ گروه برای خارج شدن از مرزهای کشور با مشکل روبرو می شوند:

  • بدهکاران قطعی مالیاتی
  • افرادی که در خارج از ایران به خاطر تکدی گری، ولگردی، سرقت، کلاهبرداری و هرعنوان دیگری دارای سوءشهرت هستند.
  • افرادی که دریافت پاسپورت و خروج از کشور آنها به اراده فرد دیگری مانند (پدر، شوهر و…) است.
  • بدهکارانی که به خاطر حکم قطعی دادگاه یا صدور اجرائیه در اجرای ثبت سازمان ثبت اسناد و املاک، بدهکار شناخته شده اند.
  • کسانی که سفرشان به خارج از کشور به تشخیص مقامات قضایی مغایر با مصالح جمهوری اسلامی ایران است، آن ها به دلیل اعلام کتبی مقامات قصایی نمی توانند از کشور خارج شوند.

در نهایت گزارش بار دیگر این سوال را از شما میپرسیم آیا شما ممنوع الخروج هستید ؟

کلمه‌های کلیدی: