با فرهنگ زندگی چینی آشنا شوید

در این مقاله قصد داریم اطلاعات کاملی درباره ی آشنایی با آداب و رسوم و فرهنگ مردم چین برای شما عزیزان شرح دهیم. کشور چین با نام رسمی «جمهوری خلق چین» در شرق قاره آسیا واقع شده است. بر اساس فهرست کشورها، چین کشور آسیایی با بیش از ۱٬۳ میلیارد نفر سکنه‌، پر جمعیت‌ترین کشور دنیا است. پایتخت این کشور شهر پکن است. مساحت این کشور حدود ۹٫۶ میلیون کیلومتر مربع است. بر این اساس سومین یا چهارمین کشور وسیع دنیا و دومین کشور بزرگ دنیا از نظر وسعت خاکی (بدون احتساب آب‌های داخلی) است.

آشنایی با آداب و رسوم مردم چین

زندگی در یک کشور خارجی مانند چین به طور کلی تجربه ای متفاوت نسبت به سفر به آن کشور محسوب می شود. در این حالت، ما قادر هستیم تا به طور واقعی روش زندگی به سبک چینی و فرهنگ و آداب و رسوم مردم چین را بشناسیم. میزان مواردی که ما از فرهنگ چینی آموختیم، واقعا شگفت انگیز است و گویا وقتی ما برای یک ماه به این کشور سفر کردیم، هیچ چیزی از آن نمی دانستیم. ما فکر می کنیم اکنون زمان آن رسیده که شما با خصوصیات این کشور خارق العاده، مردم آن و نحوه زندگی آن ها آشنا شوید.

هیچ گاه نام کسی را با رنگ قرمز ننویسید

علی رغم اینکه در فرهنگ مردم چین، رنگ سرخ علامت شانس بوده و بسیاری از موارد از قبیل پول، سعادت و … با رنگ قرمز نمود پیدا می کنند، شما هیچ گاه نباید نام کسی را با خودکار قرمز بنویسید. این کار به معنی این است که وی به زودی خواهد مرد یا شما آرزوی مرگ آن شخص را دارید. دلیل این موضوع نیز به سنت باستانی چینی ها که در آن نام مردگان را با رنگ قرمز بر سنگ قبر و لوح یادبود می نوشتند، بازمی گردد.پس به این سنت احترام جدی بگذارید و بیهوده مردم چین را با خود سر لج نیندازید.

با فرهنگ زندگی چینی آشنا شوید

تطبیق لباس با شرایط آب و هوایی

مردم چین علاقه ای به استفاده از کولر یا بخاری نداشته و وقتی هوا سرد باشد تلاش دارند، بیشتر لباس پوشیده و زمان گرما نیز تنها تلاش می کنند با آن کنار بیایند. به اعتقاد آن ها ورود از هوای گرم به هوای سرد و بالعکس، برای سلامتی زیان بار است. همچنین آنها به پاسداشت انرژی و حفظ آن برای نسل های آینده اعتقاد ویژه ای دارند و به همین دلیل برای این حفاظت حاضرند به خود حتی ریاضت نیز بدهند.

اجتناب از مصرف نوشیدنی های خنک

چینی ها اعتقاد دارند خوردن نوشیدنی خنک سبب ایجاد دل درد می شود. چینی ها معمولا آب گرم یا حداقل آب ولرم و دارای دمای محیط را می نوشند. این اعتقاد در چین وجود دارد که نوشیدن آب ولرم یا گرم برای گوارش و هضم غذا مفید است. علاوه بر این چینی ها اعتقاد دارند اگر شما آب سرد بخورید، بدن تان برای گرم کردن آن باید انرژی زیادی صرف کند. همچنین آنها آب گرم را برای داشتن دندان هایی سالم موثر می دانند و همواره از اینکه آب سرد خطری جدی برای دندان ها به شمار می آیند، اذعان می کنند.

با فرهنگ زندگی چینی آشنا شوید

همواره خود را گرم نگه دارید

چینی ها اعتقاد دارند اگر خود را گرم نگه دارید، هیچ گاه مریض نشده و بیماری هایی مانند آنفولانزا و سرما خوردگی به سراغ تان نخواهد آمد. دوست من نیک در تابستان سرفه می کرد و یکی از دوستان چینی ما به وی گفت: هوا گرم است تو چطور سرفه می کنی؟ این دقیقا یک اصطلاح چینی است. به همین دلیل سرماخوردگی در فصول گرم و در جای گرم برای آن ها امری دور از انتظار به شمار می آید.

آغاز بهار بر اساس تقویم

مردم چین لباس های زمستانی خود را تا تاریخ پایان زمستان به تن می کنند. برای شان اهمیت ندارد که دمای هوا چقدر است. هفته پیش هوا ۳۲ درجه بالای صفر بود اما چینی ها لباس های زمستانی خود را به تن کرده و از کت و پوتین استفاده می کردند. دانش آموزان در شرایطی ۴ دست لباس روی هم پوشیده و خیس از عرق بودند سر کلاس می آمدند. در حالی که هنوز فصل بهار نرسیده بود.

وقتی به دنیا می آیید، یک ساله هستید

بله درست است در چین شما هیچوقت نمی توانید یک ماهه باشید، یا حتی یک روزه زیرا وقتی به دنیا می آئید یک ساله محسوب می شوید. اگر این موضوع به اندازه کافی عجیب نیست باید بگوئیم که علاوه بر این، با رسیدن سال نوی چینی نیز، یکسال به عمر شما اضافه می شود. برای نمونه اگر شما در ژانویه به دنیا بیایید، یک ساله محسوب شده و سپس در ماه فوریه که سال نوی چینی در آن قرار دارد نیز یک سال دیگر به عمر شما اضافه شده و دو ساله محسوب می شوید در حالی که در حقیقت تنها دو ماه دارید. 

با فرهنگ زندگی چینی آشنا شوید

در چین خوردن و آشامیدن با سرعت زیاد است

مردم چین همواره موقع خوردن و آشامیدن به غذا حمله کرده و بسیار سریع غذا می خورند. آن ها به رستوران آمده، غذایشان را سفارش داده، طی ۵ دقیقه آن را دریافت کرده و با سرعت خیلی زیادی آن را می خورند و سپس یک یا دو لیوان نوشیدنی خورده و پس از یک ساعت رستوران را ترک می کنند. چرا که آن ها برای وقت خود، اهمیت زیادی قائلند و نمی خواهند وقت خود را صرف کاری بیهوده البته به زعم آنها بکنند. این نوع غذا خوردن قطعا با تجربه ای که شما در کشورهای غربی مانند کانادا یا اروپا دارید متفاوت است. 

با فرهنگ زندگی چینی آشنا شوید

آداب استفاده از چوب های غذاخوری را بیاموزید

برای خوردن غذا با چوب های مخصوص یا چاپ استیک (chopsticks) بیش از ده قانون وجود دارد. در اینجا تنها چند مورد از مهم ترین این قوانین ارائه می شوند. نخست اینکه شما نباید هرگز چوب های غذاخوری خود را به صورت عمودی در کاسه یا ظرف برنج فرو کنید، این موضوع به معنی غذا دادن به مرده بوده و به طور عام دلالت بر مرگ دارد. پس نشان شومی در خود دارد. موضوع دیگر این است که به هیچ عنوان چوب های غذاخوری خود را به گونه ای روی میز قرار ندهید که راس آن رو به کسی باشد، این کار معنی بدی دارد و نوعی بی احترامی محسوب می شود.

 

کلمه‌های کلیدی: