تکه ای از اروپا در قلب کبک

شهر کبک یکی از کهن‌ترین شهرهای کشور کانادا مرکز استانی به همین نام است. این شهر با تاریخی حدود 400 سال پس از شهرهای سنت‌جان، پرت‌رویال و تدوزاک قدیمی‌ترین شهر این کشور پهناور محسوب می‌شود. این شهر واقع در امریکای شمالی که در شمال مکزیک قرار گرفته، ظاهرا تنها شهری در امریکای شمالی‌ست که برج و باروی دورش پس از سال‌ها هنوز هم سالم مانده و پر از فضاهای پرجنب و جوش شهری و آثار تاریخی ارزنده شده که همراه با طبیعت زیبای خود توانسته در صدر شهرهای توریستی کانادا برای خود جا باز کند.

منطقه تاریخی «کبک قدیم» یا شهر قدیم، بخشی از شهر کبک است که امروزه به یکی از جاذبه های گردشگری کانادا تبدیل شده است. این منطقه از دو بخش بالا شهر و پایین شهر تشکیل شده و به عنوان میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. وقتی به این منطقه وارد می شوید انگار به بخشی از تاریخ پا گذاشته اید. در این منطقه ساختمان های قدیمی و قلعه تاریخی فراوانی به سبک اروپایی وجود دارد، به طوری که کبک قدیم را گاهی بخشی از «اروپای قدیم در خاک کانادا» هم می نامند.

تکه ای از اروپا در قلب کبک

کبک قدیم نخستین شهر محصور با دیوار در آمریکای شمالی است و گنجینه ای باارزش از دوران استعمار اروپا در این منطقه به شمار می رود. ساموئل دو شامپلن (Samuel de Champlain) محقق و کاوشگر شهیر فرانسوی که به پدر فرانسه جدید هم مشهور است بنای شهر کبک را در قرن ۱۷ بنا نهاد. به تدریج برج و باروها، دیوارهای سنگی و استحامات شهری محکمی دورتادور شهر ساخته شد تا در جنگ های استعماریاز شهر محافظت کند. کبک قدیم تا سال ۱۷۶۰ پایتخت فرانسه جدید بود تا اینکه به عنوان بخشی از کانادا هویت مستقلی پیدا کرد.

تکه ای از اروپا در قلب کبک

بخش های مختلف کبک قدیم

  • منطقه بالا شهر کبک که در زبان فرانسوی Haute-Ville نامیده می شود بر فراز صخره هایی بنا شده و مشرف به رود سنت لاورنس است. از آن بالا می توان چشم انداز بی نظیری از شهر کبک و ساختمان های مشهورش مثل قصر فرونتناک (Château Frontenac) داشت. گراند هتل هم یکی دیگر از بناهای قدیمی شهر است که در حد فاصل قرن های ۱۹ و ۲۰ ساخته شد و از آن زمان در چشم انداز شهر خودنمایی می کند. قلعه ستادل که به شکل ستاره ساخته شده پس از حمله آمریکا به کبک بریتانیایی در سال های ۱۷۷۵-۱۷۷۵ ساخته شد. این ساختما بر فراز صخره ساخته شده و چشم انداز مسلط و کاملی به شهر دارد. ساموئل دو شامپلن، موسس شهر کبک، در سال ۱۶۰۸ منطقه بالا شهر را برای ساخت قلعه سن لوئیس انتخاب کرد. این ساختمان به دلیل موقعیت استراتژیکی که داشت سال ها به عنوان مرکز نظامی و اداری شهر باقی ماند. پس از شکست فرانسوی ها در جنگ، دولت بریتانیا این ساختمان را تصرف کرد و فرانسوی ها را به پایین شهر فرستاد. بسیاری از ساختمان های موجود در این منطقه متعلق به قرن ۱۹ هستند، اگرچه ساختمان های قرن ۱۷ و ۱۸ هم در جای جای شهر به چشم می خورد. ساختمان شهرداری کبک، سالن کنفرانس کبک و همچنین بسیاری از هتل های مشهور مثل قصر فرونتناک در این بخش از شهر قرار دارند.
  • اگرچه بسیاری از جاذبه های گردشگری کبک قدیم در بالا شهر وجود دارد اماپایین شهر هم جذابیت خاص خود را دارد. علاوه بر سیتادل و خیابان های شهر قدیم، پارک Parc des Champs-de-Bataille بخش هایی از نبرد دشت های آبراهام که به نبرد کبک هم مشهور است را در معرض بازدید عموم قرار داده است. در این جنگ مشهور که در سال ۱۷۵۹ صورت گرفت نیروهای بریتانیایی بر فرانسوی ها پیروز شدند و نقطه عطفی در تاریخ کانادا و کبک به شمار می رود. با بازدید از این پارک می توانید مروری کوتاه بر تاریخچه پرفراز و نشیب کبک داشته باشید. همچنین کلیسای نوتردام ویکتوار هم یکی دیگر از دیدنی های پایین شهر کبک هستند که ساخت آن در سال ۱۶۸۷ شروع شده و در ۱۷۲۳ به اتمام رسیده است. موزه تمدن، موزه ناوال و سالن تئاتر پتی شامپلن (Petit Champlain) بخشی از جاذبه های گردشگری این قسمت هستند. از دیگر دیدنی های این قسمت از کبک قدیم می توان به موارد زیر اشاره کرد:
  • پلیس دو پاریس | Place de Paris
  • پارک اولریک جوزف تسیه | Parc Ulric-Joseph-Tessier
  • خیابان سن پیر | Saint-Pierre Street
  • خیابان سن پول | Saint-Paul Street
  • خیابان سن اوماتلو | Sault-au-Matelot
  • و خیابان سن والریه | Saint-Vallier Est Street
تکه ای از اروپا در قلب کبک

همان طور که گفتیم منطقه کبک قدیم برای پیاده روی طراحی شده است و اکثر گردشگران با پای پیاده در این منطقه گشت و گذار می کنند. با این حال، برای افرادی که حوصله پیاده روی ندارند سیستم حمل و نقل ویژه ای وجود دارد. اتومبیل های فانتری و جالبی در کبک قدیم وجود دارد که بازدیدکنندگان را بین بالا شهر و پایین شهر جابجا می کند.

راههای دسترسی به کبک قدیم

منطقه کبک قدیم امروزه بخشی از شهر کبک به حساب می آید و در سفر به کبک به راحتی می توانید خود را به این منطقه برسانید. کبک از طریق فرودگاه بین المللی و خط ریلی به سایر کشورهای و شهرها مرتبط می شود. وقتی به کبک قدیم می رسید باید خود را برای پیاده روی آماده کنید. خیابان های قدیمی معمولا سنگفرش هستند و بسیار باریکند. به همین دلیل در خیابان ها با جماعت زیادی روبرو می شوید که در حال پیاده روی هستند. البته در پارک دشت آبراهام می توانید با دوچرخه به گشت و گذار در منطقه بپردازید و در زمستان ها هم امکان اسکی برای عموم مردم وجود دارد.

تکه ای از اروپا در قلب کبک

بهترین زمان سفر به کبک قدیم

اگر به برف و جشنواره های زمستانی علاقه مندید پیشنهاد می کنیم در ماه فوریه به کبک بیایید. در این زمان کارناوال زمستانی که مردم محلی آن را با نام کارناوال کبک می شناسند برگزار می شود. تفریحات و ورزش های زمستانی، اجراهای هنری و سرگرمی های مختلف در طول این جشنواره برگزار می شود و حرارت و گرمی خاصی به زمستان های سرد کبک می دهد. البته در کنار تمام این سرگرمی ها می توانید از غذاهای خیابانی کبک و خوراکی ها و نوشیدنی های خوشمزه هم لذت ببرید.

تکه ای از اروپا در قلب کبک

برای کسانی که زیاد اهل سرما نیستند و طبعی گرم تر دارند فستیوال تابستانی کبک زمانی مناسب برای سفر به کبک است. این فستیوال در ماه جولای برگزار می شود و بخش زیادی از بالا شهر کبک قدیم را به محل برگزاری فستیوال بدل می کند.

منبع: nationalgeographic.com

 

کلمه‌های کلیدی: