7 جاذبه جدید ثبت شده در یونسکو

شما سازمان جهانی یونسکو را میشناسید ؟  این سازمان کمیته ای دارد که هر سال در یک کشور جلسات مختلف برگزار می کند و در این جلسات اعضای کمیته درباره ی این که چطور جاذبه های فرهنگی و تاریخی ای که میراث گذشته ها هست را می توانند حفظ کنند با هم بحث می کنند و علاوه بر این درباره  ی این موضع که چطور جاذبه های جدیدی که برای ثبت در یونسکو مناسب باشد را پیدا کنند هم بحث می کنند. در این گزارش قصد داریم به 7 جاذبه جدید یونسکو اشاره کنیم.

منطقه ی باستان شناسی آنی در ترکیه

یکی از شهرهای قرون وسطایی کشور ترکیه، شهر آنی است که در آن دوران یکی از شاهراه های ارتباطی مهم برای کاروان هایی بوده است که در جاده ی ابریشم رفت و آمد می کرده اند. این شهر که از جاذبه های ثبت شده در یونسکو است پر است از صدها مکان اقامتی، مذهبی و سازه هایی که سال ها و قرن ها توسط مسیحیان ساخته شده است.

7 جاذبه جدید

دانشگاه نالاندا در هند

طبق تحقیقات باستان شناسان مشخص شده که این دانشگاه در قرن پنجم قبل از میلاد مسیح تاسیس شده است! و یکی از مهم ترین مراکز یادگیری علم در آن دوارن و تا قرن ها بعد از آن بوده است. در این دانشگاه، دانش آموزانی از کشورهای هند، چین، تبت، کره و مرکز آسیا درس می خوانده اند و علوم مختلفی مانند پزشکی، منطق و فلسفه و علوم نوشتن به آن ها آموزش داد می شده است.

دانشگاه نالاندا در هند

متاسفانه بعدها این دانشگاه توسط افرادی که با یادگیر علوم و آگاهی مردم مشکل داشتند تخریب شد و برای همیشه متروک شد و به دست فراموشی سپرده شد. این دانشگاه حالا به یکی از جاذبه توریستی هند تبدیل شده است و از جاذبه های ثبت شده در یونسکو است.

منطقه باستان شناسی فیلیپی در یونان

شهر باستانی فیلیپی در نزدیکی آکروپلیس و در منطقه ی ماسادونیا واقع شده است. این شهر هم به سبک دیگر شهر های روم دارای تئاتری با جایگاه تماشاچیان و به شمل کروی است و خانه های شخصی و کلیساها از دیگر جاذبه های آن هستند. این شهر در سال ۳۵۶ قبل از میلاد مسیح و توسط امپراطور فیلیپ دوم که امپراطور ماسادونیا بوده، ساخته شده است.

مجموعه غارهای گرهام در انگلستان

در کشور انگلستان صخره های آهکی شیب دار در بخش شرقی صخره ی گیبرالتار شامل ۴ غار هستند که از مکان های باستانی ای هستند که زمان آن ها به دوران نئاندرتال ها بر می گردد یعنی چیزی بیشتر از ۱۲۵۰۰۰ سال پیش. غارهای گرهام از آن جا که بسیار قدیمی هستند و از جاذبه های باستانی محسوب می شوند از جاذبه های ثبت شده در یونسکو هستند که انسان های اولیه هم در آن ها زندگی می کرده اند.

قنات ایرانی در ایران

قنات ها یا همان کانال های آب در زیر تونل های زیر زمینی ده ها کیلومتر کشیده می شده اند و آب را به مناطق مورد نیاز می برده اند. این قنات ها به خصوص در مناطق بیابانی بسیار نقش مهمی داشته اند. چیزی که برای کمیته ی یونسکو جالب بوده است تکنولوژی ساخت این قنات ها و چگونگی رساندن آب به مناطق بوده است. این سیستم سنتی هنوز هم در بخش هایی از ایران مورد استفاده است.

درباره ی قنات هاباید گفت که راه آب هایی هستند که در زیر زمین کنده می شده اند. از قنات ها بیشتر برای رساندن آب به زمین های کشاورزی استفاده می شود. طول کانال های قنات ممکن است گاهی تا ده ها کیلومتر هم باشد. گفته می شود که تکنولوژی ساخت این قنات ها در ایران به هزاره ی اول قبل از میلاد مسیح برمی گردد. بعد از مدتی این قنات ها در مناطق دیگر دنیا هم کاربرد پیدا کردند و قنات هایی در کشور های چین و حتی در کشورهای قاره آمریکا ساخته شد.

صخره ی Zuojiang Huashan در چین

این صخره ی هنرمندانه روی صخره های پر شیب در نزدیکی مرز جنوب غربی کشور چین قرار گرفته اند و روی آن ها نقاشی های باستانی ای از مراسم آیینی دوران باستان چین کشیده شده است.

Zuojiang Huashan

قدمت نقاشی های کشیده شده روی این صخر ه را به قرن پنجم قبل از میلاد مسیح نسبت داده اند. گفته می شود که چینی ها مراسمی که اجرا می کرده اند را روی صخره ها هم می کشیده اند تا به عنوان یادگار برای نسل بعد باقی بماند. این چشم انداز فرهنگی از معدود آثار فرهنگی است که به این خوبی تا به امروز در این کشور باقی مانده است. تعداد صخره های نقاشی شده در این منطقه به ۳۸ عدد می رسد و علاوه بر مراسم آیینی، روی این صخره ها زندگی مردم چین باستان هم به تصویر کشیده شده است.

سنگ هیا دولمن در اسپانیا

در نزدیکی منطقه ی Antequera در کشور اسپانیا مکانی وجود دارد که در ان ۳ دولمن باستانی وجود دارند. دولمن های سنگ های صاف و بزری هستند که به صورت عنودی و افقی روی هم قرار می گیرند و تشکیل مقبره می دهند. طبق تقیقاتی مه باستان شناسان ری این دولمن ها انجام داده اند، تاریخ آن ها را به عصر برنز و دوران نئولیتیک نسبت دادده اند جایی مه در آن مدوران مرده ها در آن ها دفن می شده اند. در مناطق دیگری از قاره ی اروپاا هم سازه ای دولمن ددهی شده اند انا این مواردی که در کشور اسپانیا کشف شداند از قدیمی ترین به حاسب می آیند.

منبع: amusingplanet.com

 

کلمه‌های کلیدی: