5 جاذبه قونیه که حتما باید ببینید

5 جاذبه قونیه که در سفر به این شهر حتما باید ببینید.

قونیه شهری قدیمی و زیبا در کشور ترکیه که تمام شهرت خود را مدیون آرامگاه یکی از والامقام‌ترین شعرای پارسی یعنی مولانا جلاالدین بلخی ملقب به مولوی ست. این شهر کهن که یادگارهای تاریخی بسیاری را در دل خود جا داده، به سبب آرامگاه مولوی رنگ و بوی عشق و ادبیات و عرفان و مذهب به خود گرفته است. به همین دلیل به خصوص برای ایرانیان، جایگاه ویژه‌ای یافته است. در این شهر هر ساله مراسم بزرگ‌داشت مولانا از 19 تا 27 آذر ماه برگزار می‌شود و عاشقان و عارفان را از سراسر دنیا در این کنج خلوت گردهم می‌آورد.

در این گزارش قصد داریم تا شما را با 5 جاذبه گردشگری در شهر قونیه آشنا کنیم که دیدن این جاذبه ها در سفر به قونیه برای شما الزامی است.

مقبره و موزه مولانا قونیه

اولین و معروف ترین جاذبه گردشگری قونیه همین جاست ، یعنی مقبره و موزه مولانا . مولانا جلال الدین بلخی در سال ۶۰۴ هجری در خانواده ای با تفکر صوفیان چشم به جهان گشود ، محل تولد او شهر بلخ واقع در افغانستان امروزی و پدر او یکی از صوفی های به نام آن روزگار یعنی بهاءالدین ولد بود. مقبره عارف، صوفی و شاعر مشهور، مولانا جلال الدین محمد بلخی رومی، و موزه ای که یادگارها و آثار او را به نمایش میگذارد، از جمله جاذبه های مشهور دنیا محسوب میشود. البته وقتی به مقبره مولانا میروید حتما در آنجا هم مراسم بزرگداشت و رقص سماع را ببینید.

5 جاذبه قونیه

دهکده سیله قونیه

اگر به دنبال سبک زندگی ترکیه ای یونایی قدیمی هستید این مکان به شما پیشنهاد می گردد. دهکده کوچک سیله در حاشیه شهر قونیه و در کنار رودخانه ای جاری روزگاری محل زندگی یونانیان این منطقه بوده است. سیله یکی از چندین دهکده در کل ترکیه است که اهالی آن تا سال 1922 به زبان کاپادوکیای یونانی صحبت می کردند. این دهکده 7000 سال قدمت دارد و اهالی دهکده سیله قونیه بیش از 800 سال زندگی مسالمت آمیز در کنار ترک ها داشتند. امروزه یکی از جاذبه های تاریخی و زیبای قونیه محسوب میشود، همچنین یک مکان خوب و مناسب جهت خرید کردن نیز میباشد.

5 جاذبه قونیه

موزه آتاتورک قونیه

مطمئنا تنها فردی در ترکیه که خیلی بیشتر از همه برای او احترام قائل هستند ، جناب مصطفی کمال پاشا آتاتورک می باشد، که پیشنهاد میکنیم حتما به محل زندگی او سری بزنید.  یکی دیگر از موزه های شهر قونیه ، موزه آتاتورک میباشد که ابتدا به صورت یک خانه در سال 1912 به عنوان هدیه از طرف مردم قونیه به آتاتورک اهدا شد. این بنا یکی از معماریهای با شکوه قرن 19 می‌باشد. در ساخت خانه موزه آتاتورک از مصالحی همچون سنگ مصنوعی و آجر ساختمانی استفاده شده است. در سال 1927 این ساختمان توسط شهرداری قونیه خریداری شد و به نشان احترام و تشکر مردم قونیه از آتاتورک به نام مصطفی کمال پاشا زده شد. 

5 جاذبه قونیه

مسجد علاءالدین قونیه

حتما دیدن این مسجد به شما انرژی و حسی خاص اعطا میکند. مسجدی بزرگ و قدیمی بر روی ارگ تپه ای قونیه که مسجد علاءالدین نام دارد و قدمتی 800 ساله دارد. این مسجد در سال 1221 به دستور سلطان سلجوق رومی در روی تپه‌ی علاء‌الدین ساخته شده است. مسجد علاءالدین قونیه بنایی منحصر به فرد از معماری عصر سلجوقیان به حساب آمده و از دیدنی های گردشگری ترکیه به حساب می آید.

5 جاذبه قونیه

موزه باستان شناسی قونیه

یکی دیگر از جاذبه های مهم و با ارزش شهر قونیه ، موزه باستان شناسی است که از آثار متنوعی از قبیل مجسمه‌ها، سفال‌ها و قطعات بازمانده از گذشته به خوبای محافظت می‌کند. این موزه نیز در لیست پیشنهادات ایلیا گشت برای دیدن می باشد. این موزه در جنوب تپه علاءالدین و در غرب مسجد صاحب عطا شهر قونیه قرار دارد. موزه باستان شناسی قونیه در سال 1962 افتتاح شد. این موزه به سبک معماری قدیمی ترکیه ساخته شده است و بسیار ساده میباشد که چیزی از ارزش هایش کم نمی کند و از جهت تاریخی حائز اهمیت زیادی است. 

5 جاذبه قونیه

منبع : ایلیاگشت

 

 

کلمه‌های کلیدی: