3 جاذبه برتر جیپور

جیپور یا جایپور، شهری که در شمال غربی هند واقع شده، شهری تاریخی و مرکز ایالت راجستان است. جایپور که معروف به شهر صورتی است نخستین شهر دارای طرح شهرداری در هندوستان بود. این شهر که در فاصله 256 کیلومتری دهلی پایتخت هند قرار گرفته، از مراکز مهم گردشگری در هند است. بهترین و جذابترین جاذبه های گردشگری جاپور، ساختامان های کهن و قلعه های شگفت انگیز با معماری فوق العاده ای هستند که یادآور عصر پادشاهی در این منطقه است. با ایلیاگشت همراه باشید.

خیابان اصلی در قسمت قدیمی این شهر یعنی (Pink City) در واقع بازار شلوغی است که رنگ صورتی بر دیوارهای آن خودنمایی می‌کند، و همان علت نامگذازی جیپور به شهر صورتی است. البته این رنگ در فصلها و اوقات مختلف روز متفاوت است و در اوج آفتاب و میانه روز به رنگ نارنجی روشن در می آید. هرچند رایج‌ترین زبان‌ها در شهر هندی و راجستانی هستندبا این وجود زبان‌های سنِدی، پنجابی و انگلیسی نیز رواج دارند. گزارش 3 جاذبه برتر جیپور  را شروع می کنیم.

قلعه و کاخ امبر

با رانندگی نیم ساعته از مرکز شهر، به قلعه ی امبر (Amber fort) می رسیم که مانند داستان های افسانه ای سر از خاک بیرون آورده است. این قلعه، خانه ی اصلی خانواده ی سلطنتی جاپور تا قبل از اینکه شهر ساخته شود بوده است و دارای مکان های نفس گیر زیادی است. ورودی قلعه از طریق بالا رفتن از تپه، سواری با جیپ، و یا فیل سواری قابل دسترسی است که بسیار هیجان انگیز است. در سال ۲۰۱۵، توری به نام “Amber by nighr” یا امبر درشب برگزار شد که این امکان به توریست ها داده شد تا در شب از این قلعه دیدن کنند و در سفر خود، مکان های مثل Jaleb Chowk, Diwan-e-Aam, Mansingh Mahal and Sheesh Mahal را ببینند. این قلعه از ساعت ۹ صبح تا ۴٫۳۰ عصر و ۷ بعدازظهر تا ۱۰ شب باز است و پذیرای گردشگران زیادی است. توجه داشته باشید که فیل سواری فقط در صبح امکان پذیر است پس اگر دوست دارید این تجربه ی فراموش نشدنی را امتحان کنید، باید خودتان را تا قبل از ساعت ۱۱٫۳۰ به این محل برسانید.

رصد خانه جانتر مانتر

جانتر مانتر مجموعه ای از ابزارهای نجومی قرن ۱۹ که توسط پادشاه جای سینگ دوم بین سال های ۱۷۲۷ و ۱۷۳۴ ساخته شده است و معنی لغوی آن ابزارهای اندازه گیری است . هر سازه در این رصد خانه وظیفه نجومی خاص خورش را دارد، وظایفی مثل اندازه گیری زمان، پیش بینی کسوف و خسوف و مسیریابی ستارگان. جالب توجه ترین وسیله موجود در این رصد خانه، ساعت آفتابی سامرات یانترا است که در ارتفاع ۲۷ متری قرار دارد. با نگاه کردن به این ساعت متوجه می شوید که چقدر زمان زود می گذرد.

محل: در کنار قصر شهر جایپر قیمت ورودی: ۱۰۰ روپیه برای خارجی ها، ۲۰ روپیه برای هندی ها ساعت کاری: روزانه ۹ صبح تا ۴:۳۰ بعدازظهر

3 جاذبه برتر جیپور

قصر هوا محل (قصر بادها)

نمای جذاب و پیچیده قصر بادها یکی از شناخته شده ترین ساختمان های جایپر است. این بنا در سل ۱۷۹۹ ساخته شده است و ۵ طبقه دارد که شامل ردیفی از پنجره های کوچک است و دلیل نام گذاری آن به نام قصر بادها بادی بوده که از منفذهای این ساختمان عبور می کرده است. در افسانه ها آمده است که دلیل این که این ساختمان رو به خیابان اصلی جایپر است این است که در گذشته زنان پادشاه بدون اینکه دیده شوند بتوانند خیابان را تماشا کنند. بالای پشت بام این ساختمان چشم انداز پانارومایی از شهر دارد.

محل: در کنار قصر شهر، ورودی از در پشتی قیمت ورودی: ۵۰ روپیه برای خارجی ها، ۲۰ روپیه برای هندی ها ساعت کاری: روزانه ۹ صبح تا ۴:۳۰ بعدازظهر

3 جاذبه برتر جیپور

منبعgoindia.about.com

 

کلمه‌های کلیدی: