10 نکته از ایرباس A380 که مطمئنا نمی دانید

ایرباس شرکت هواپیماسازی اروپایی و سازنده بزرگترین هواپیمای جت مسافربری جهان است. دفتر مرکزی شرکت هواپیما سازی ایرباس در شهر تولوز، فرانسه قرار دارد و کارخانجات آن در سراسر اروپا گسترده می‌باشند. شرکت ایرباس هم‌اکنون به‌عنوان بازوی تولید هواپیماهای مسافربری گروه ایرباس فعالیت می‌نماید.

حال اما شاید این گزارش برای شما که علاقمند هواپیما هستید جالب باشد. 10 نکته از مواردی را که شما درباره هواپیماهای ایرباس A380 نمیدانید را برایتان جمع کردیم.

ایرباس A380

1- آیا میدانستید هواپیمای ایرباس A380 فقط برای حدود ۱۴۰هزار ساعت پرواز طراحی شده است؟ به عبارت بهتر یعنی هواپیمای ایرباس A380 در طول عمر خود فقط می تواند دنیا را ۲۰۰۰ مرتبه دور بزند.

2- فقط 20 فرودگاه در سراسر جهان وجود دارند که باند آنها برای A380 مناسب است.

3- آیا میدانستید هواپیمایی سنگاپور، یکی از برترین ایرلاینهای دنیا، اولین ایرلاینی بود که بزرگترین هواپیما مسافربری دنیا A380 را خریداری کرد. اولین پرواز این هواپیما از سنگاپور به سیدنی انجام شد.

4- در ۱۰ ژانویه سال ۲۰۰۶ هواپیمای ایرباس A380 اولین پرواز خود بر فراز اقیانوس‌ها با موفقیت را انجام داد.

ایرباس A380

5- در سال ۲۰۱۴، شرکت Aerion  و شرکت هواپیما سازی ایرباس قرارداد همکاری را با هم بستند تا روی یک پروژه مشترک کار کنند. قرار بود نام این هواپیما ایرباس A380 شود ولی نشد. حالا اولین سری این هواپیماهای مشترک در سال 2021 به پرواز در می آید.

6- جالب است بدانید برای رنگ‌آمیزی بخش خارجی هواپیمای ایرباس  A380  سی و شش هزار لیتر رنگ لازم است.

7- هواپیما A380 بزرگترین هواپیما مسافربری دنیا در طول تاریخ است. هنگام پرواز، این هواپیما قدرتی برابر با حدود ۵۴۹۳ کیلونیوتن دارد. وزن این هواپیما ۵۶۰ تن است و ۷۲٫۷ متر طول دارد و تنها کمی از هواپیما A320 طول کمتری دارد. با این حال طول بال‌های هواپیما A380 برابر با ۸۰ متر است و ۶۰۰۰ مهندس و نکنسین روی پروژه‌ی ساخت آن کار کرده بودند. در این هواپیما حدود ۱۰هزار پیچ به کار رفته است تا ۳ قسمت اصلی آن را به هم متصل کنند.

8- جالب است بدانید اگر تمامی سیم‌های به کار رفته برای ساخت هواپیما A380 را به هم ببندیم طول آنها ۵۱۵ کیلومتر می‌شود. یعنی چیزی در حدود فاصله تهران تا تکاب.

9- فقط در یک نمایشگاه رکورد فروش هواپیما شکسته شد ، در نمایشگاه هواپیمایی ۲۰۱۱ پاریس، شرکت ایرباس سفارش‌هایی گرفت که در مجموع 73 میلیارد دلار دریافت کرد یعنی چیزی در حدود 730 فروند هواپیما.

10- تاکنون فکر میکردید که ایرباس A380 بزرگترین هواپیمای دنیاست ؟ خیر اینطور نیست . یک هواپیما از این هم بزرگتر است. Antonov An-225 که از A380 هم بزرگتر است.

منبع : www.aviationcv.com

کلمه‌های کلیدی: