10 راز درباره تخت جمشید

تخت جمشید شیراز یا پارسه نام یکی از شهرهای باستانی کشور ایران در مرودشت در شهر شیراز واقع است که طی سالیان پیوسته، پایتخت باشکوه و تشریفاتیِ پادشاهی ایران در زمان امپراتوری هخامنشیان بوده‌ است. در این شهر باستانی کاخی به نام تخت جمشید وجود دارد که در دوران زمامداری داریوش بزرگ، خشایارشا و اردشیر اول بنا شده‌ است و به مدت ۲۰۰ سال آباد بوده‌ است. در نخستین روز سال نو گروه‌های زیادی از کشورهای گوناگون به نمایندگی از ساتراپی‌ها یا استانداری‌ها با پیشکش‌هایی متنوع در تخت جمشید جمع می‌شدند و هدایای خود را به شاه پیشکش می‌کردند.

در این بخش قصد داریم تا شما را با رازهایی از ساختار تخت جمشید ایران آشنا کینم. با ایلیاگشت همراه باشید.

راز اول تخت جمشید

هیچگاه ساخت و ساز در تخت جمشید تمام نشد، پیکره تراشان همیشه در حال مرمت و نگهداری ساخته های خود بودند.

راز اول تخت جمشید

راز دوم تخت جمشید

در زیر تخت جمشید آبراهه های وسیعی وجود دارد تا آب باران و سیلاب های احتمالی را هدایت کند. ناودان های زیادی با انواع مختلف در مجموعه تخت جمشید وجود دارد.

راز دوم تخت جمشید

راز سوم تخت جمشید

بر روی کاخ های داریوش و خشایار و ملکه سقف عظیم چوبی وجود داشته ، البته امروزه از آن سقف چوبی چیزی نمانده است.

راز سوم تخت جمشید

راز چهارم تخت جمشید

تخت جمشید در نزدیکی کوهی مقدس به نام کوه مهر و رحمت در شیراز است، بسیاری از بزرگان هخامنشی هم در همین کوه مقدس دفن شده اند.

از چهارم تخت جمشید

راز پنجم تخت جمشید

در نزدیکی تخت جمشید شهری به نام پارسه وجود داشت که هزاران نفر در آن ساکن بودند. امروزه اثری از آن شهر نیست، ولی کاوش گران در تلاش هستند تا آن را از دل خاک بیرون بیاورند.

 پنجم تخت جمشید

راز ششم تخت جمشید

برای نهادن ستون های عظیم و سنگین تخت جمشید از هیچ نوع ملاتی استفاده نشده، هنوز هم معلوم نیست که این سنگ ها چطور بر روی هم قرار گرفته اند که در برابر زلزله هم بسیار محکم اند.

راز ششم تخت جمشید

راز هفتم تخت جمشید

در نزدیکی تخت جمشید معادن سنگ وجود دارد که مهندسان تخت جمشید از آن سنگ استخراج میکردند و سنگ های 250 کیلویی را سالم به پایین کوه می آوردند.

راز هشتم تخت جمشید

در مجموعه تخت جمشید بیش از 3000 طرح و سنگ نگاره وجود دارد، اما هیچکدام صحنه جنگ و درگیری و اسیری نیست، بلکه همیشه صحنه های دوستی و بزرگی مقام ایرانیان می باشد.

راز نهم تخت جمشید

منشور حقوق بشر که امروزه در سازمان ملل مورد استفاده قرار می گیرد را کوروش کبیر در تخت جمشید نوشت.

راز دهم تخت جمشید

یکی از تالار های آن که آپادانا نام دارد بیش از ده هزار متر مربع می باشد که دارای 72 ستون سر به فلک کشیده می باشد. این تالار امروزه هم یکی از شگفتی های معماری جهان است.

10 راز درباره تخت جمشید
کلمه‌های کلیدی: