10 شهر مهم بلغارستان

در جنوب شرقی اروپا در سواحل دریای سیاه کشوری واقع شده که به جمهوری بلغارستان معروف است. پایتخت این کشور که مردمش بیشتر بلغاری تبار و بقیه ترک و کولی هستند شهر صوفیه می‌باشد. این کشور سکولار عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی یعنی ناتو و نیز عضو اتحادیه اروپاست. بلغارستان به عنوان یک مقصد فوق العاده زیبا و متمایز توصیف شده است. مکانی که دارای کوه های زیبا، سواحل طلایی، روستاهای کوچک و تمیز سنتی است. غذاهای سنتی و خوشمزه کشور بلغارستان آنقد لذیذ هستند که ممکن است انگشتانتان را هم با آن ها بخورید. همه این حرف ها به کنار، کشف زیبایی با شکوه بلغارستان و برخی از بزرگترین شهرهای آن، نه تنها یک تجربه فراموش نشدنی است، بلکه یک تجربه ناب است. با ایلیاگشت همراه باشید تا با 10 شهر مهم بلغارستان آشنا شوید.

شهر پلودیو | Plovdiv

پلوودیو دومین شهر بزرگ بلغارستان است که پیشینه آن به ۶۰۰۰ سال بازمی‌گردد. این شهر مرکز استان پلوودیو در جنوب بلغارستان است.این شهر به همراه ماترا امسال بعنوان پایتخت فرهنگی اروپا نتخاب شده است. پایتخت فرهنگی اروپا شهری است که هر سال توسط اتحادیه اروپا تعیین می‌شود و به مدت طی یک‌سال در آن شهر برنامه‌ها و رویدادهای فرهنگی برگزار می‌شود. ایده انتخاب پایتخت فرهنگی اروپا اولین بار در سال ۱۹۸۵ میلادی از سوی ملینا مرکوری، وزیر فرهنگ وقت یونان ارائه شد. هدف اتحادیه اروپا از این ابتکار کشف تنوع فرهنگی مناطق مختلف قاره سبز و ایجاد همبستگی میان کشورهای مختلف اروپاست.

10 شهر مهم بلغارستان

صوفیه | Sofia

صوفیه یکی از زیباترین و تاریخی‌ترین شهرهای دنیا، پایتخت کشور بلغارستان است. به عنوان یکی از قدیمی‌ترین شهرهای پایتختی اروپا شناخته می‌شود که در سده 8 میلادی بنیان‌گذاری شده است. این شهر زیبا که سال‌ها مستعمره امپراطوری روم و بعد از آن امپراطوری عثمانی بوده، حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. کلیساهای آن که چندین قرن زودتر از مساجدش به وجود آمدند رازهایی را دارند که هنور منتظر کشف شدن هستند. با این وجود بسیاری از بناهای این شهر در اواخر قرن 19 پس از استقلال کشور از سلطه عثمانی‌ها دوباره بازسازی شده و با پیوند خوردن به قسمت مدرن شهر نمایی بسیار زیبا را برای آن به وجود آورده‌اند.

10 شهر مهم بلغارستان

ولیکو تارنوو | Veliko Tarnovo

شهر ولیکو تارنوو در واقع قدیمی ترین پایتخت و جزو مهم ترین شهرهای بلغارستان است که گردشگران داخلی و خارجی بسیاری را به خود جذب می کند.  معماری خیره کننده، مکان های مورد علاقه و جمعیت بی شمار جوانان، آن را به یکی از پرطرفدارترین شهرها در این کشور تبدیل کرده است. شاید یکی از معروف ترین ویژگی های این شهر وجود قلعه تساروتس Tsarevets در میانه شهر باشد. شب های پر نور و صداهای گوش نواز شهر در طول شب هر گردشگری را عاشق آن می کند.

10 شهر مهم بلغارستان

وارنا | Varna

وارنا، مرکز استان وارنا در کشور بلغارستان است. این شهر سومین شهر بزرگ بلغارستان پس از سوفیا و پلوودیو است که نقش مهمترین بندر این کشور را نیز دارد. این بندر زیبا که در بخش شرقی بلغارستان قرار گرفته، در کرانه دریای سیاه و در نزدیکی دریاچه وارنا واقع شده است. قدمت این شهر تاریخی به 7 قرن پیش از میلادی مسیح برمی‌گردد. نام قدیم آن در طی سال‌های 1949 تا 1956 استالین بوده و اودسوس اولین شهری بود که در این منطقه ساخته شد و متعلق به یونان باستان بود. در قرن 6 میلادی برای اولین بار این منطقه با نام وارنا شناخته شد. این نام نیز از دریاچه‌ای به همین نام که در نزدیکی آن وجود دارد گرفته شده است. 

10 شهر مهم بلغارستان

بورگاس | Burgas

مهم نیست که محبوبیت این جزیره به چه دلیل است. چه به خاطر جدید بودن و چه به خاطر حس و حالی که دارد شهر بورگاس بر روی گردشگران تأثیر عمیقی می گذارد. به طوری که اکثر گردشگران آن را در لیست مهم ترین شهرهای بلغارستان قرار داده اند که باید حتماً از آن بازدید داشته باشید. این شهر میزبان جشنواره های فلراوان بلغارستان هم مانند شادی روح بورگاس است که در تابستان هر ساله برگزار می شود. ساحل شمالی این شهر محبوب ترین ساحل آن است و دریاچه های محبوب و زیبایی برای طبیعت دوستان و گردشگران طبیعت دارد.

10 شهر مهم بلغارستان

نسبار | Nesebar

یکی از تاریخی‌ترین شهرهای بلغارستان و یکی از پرطرفدارترین اقامتگاه‌های این کشور ، شهر تاریخی نسبار نام دارد که در قرن ششم پیش از میلاد توسط تراکیان‌ها بنا نهاده شد و به یکی از مستعمرات یونانی‌ها و یکی از مراکز تجاری مهم آن زمان تبدیل شد. شهر تاریخی نسبار در بلغارستان در سواحل دریای سیاه در استان بورگاس واقع شده و با موزه ها ، ساختمان هایی با معماری قدیمی و کلیساهای باقی مانده از زمان حکومت بیزانس ، بلغاری و عثمانی یکی از برترین جاذبه های گردشگری بلغارستان می باشد که بازدید از آن به گردشگران توصیه می گردد.

10 شهر مهم بلغارستان

کازانلاک | Kazanlak

این شهر در سراسر جهان به علت قبرستان باستانی تراشیان مربوط به قرن ۴ تا ۳ قبل از میلاد شناخته شده است. جشن گل های رز، زمانی که گلبرگ های گل رز برای تهیه روغن و سایر محصولات جمع می شود نیز در این شهر دیدنی است.

10 شهر مهم بلغارستان

سوزوپول | Sozopol

شهر سوزوپول به همراه شهر نسبار، وارث مستعمره یونانی آپولونیا Apollonia  و یکی از قدیمی ترین و مهم ترین شهرهای بلغارستان است. با گذشته تاریخی و فرهنگی اش، معماری از قرن ۱۸-۱۹ میلادی را به نمایش می گذارد. سواحل آن با جشنواره هنرهای تجسمی Apollonia امروزه، گردشگران زیادی را جذب می کند. سوزوپول در واقع روستایی برای ماهیگیری و ساحلی است که حتی اگر به شنا در آب های دریای سیاه فکر نمی کنید، می توانید در حمام های آبگرم رومی آن استراحت کنید.

10 شهر مهم بلغارستان

روز | Ruse

به این شهر وین کوچک نیز گفته می شود. چرا که معماری های بسیار فاخری از معماران ایتالیایی، اتریشی، آلمانی و بلغاری دارد. این شهر در ابتدای تشکیل کشور بلغارستان به تنهایی به عنوان بلغارستان شناخته می شد. در واقع امپراتوری بلغارستان از این شهر شروع و گسترش پیدا کرده است.

10 شهر مهم بلغارستان

بالچیک | Balchik

در بین مهم ترین شهرهای بلغارستان شهر بالچیک می تواند لقب رمانتیک ترین و تأثیرگذارترین شهر را برای خود بردارد. بالچیک به خاطر باغ های گیاه شناسی و قلعه هایش شناخته شده است.

10 شهر مهم بلغارستان

منبعfixstay.com

 

کلمه‌های کلیدی: