یادگار تمدن مایاها در تولوم مکزیک

ایالات متحد مکزیک یا مکزیک، کشوری است در آمریکای شمالی. این کشور بیش از ۱۲۰ میلیون نفر جمعیت دارد و پایتخت آن مکزیکوسیتی است. ویرانه های تولوم به انگلیسی Ruins of Tulum را امروز بررسی می کنیم.

یادگار تمدن مایاها در تولوم مکزیک
در فاصله ۱۲۸ کیلومتری شهر کانکون در مکزیک، ویرانه هایی از شهر باستانی مایاها قرار دارد که تولوم نام دارد. این ویرانه ها بر فراز صخره ای به ارتفاع ۱۲ متر قرار دارند و با چشم انداز بی نظیر به دریای کارائیب یکی از اولین سایت های باستان شناسی مکزیک به شمار می روند. تولوم روزگاری تنها منطقه سکونی مایایی بود که در وسط جنگل های بارانی قرار نداشت و با رنگ های زیبایی تزئین شده بود که از فرسنگ ها فاصله از دریا به خوبی دیده می شد. سالانه گردشگران مختلفی از سرتاسر جهان برای بازدید از ویرانه های تولوم به این منطقه سفر می کنند. با این حال، بازدید از این منطقه بدون اطلاع از تاریخچه آن از لذت آن کم می کند. به همین دلیل در این مطلب تصمیم گرفتیم در مورد ویرانه های تولوم با شما صحبت کنیم و اطلاعات لازم در مورد تاریخچه این ویرانه ها را با شما در میان بگذاریم.

یادگار تمدن مایاها در تولوم مکزیک

مایاها قومی عجیب و اسرارآمیز هستند که باورهای متضادی داشتند. آن ها به طبیعت و حیوانات احترام می گذاشتند و حیوانات را مقدس می شمردند با این حال هرازگاهی انسان ها و حیوانات را قربانی می کردند. مایاها مهندس هایی بسیار زبده داشتند و بناهای باشکوه و ابزارهای هوشمندانه ای که از آن ها به جا مانده گواه این موضوع است. با این حال هیچ گاه از چرخ برای حمل و نقل استفاده نکردند. آن ها باورهایی خرافی داشتند و از رعد و برق وحشت داشتند، با این حال پیش بینی های دقیق و اعجاب انگیزی در مورد پدیده های نجومی از آن ها به جا مانده است! از قضا همین تضادهای تمدن مایاست که آن ها را تا این حد اسرارآمیز و شگفت انگیز کرده است. مایاها تمدنشان را معمولا در دل جنگل می ساختند و تولوم یکی از معدود بناهای متعلق به این تمدن است که نه تنها در دل جنگل نیست، بلکه کنار ساحل و مشرف به اقیانوس قرار دارد.

یادگار تمدن مایاها در تولوم مکزیک

در ادامه مقاله یادگار تمدن مایاها در تولوم مکزیک ، ویرانه های تولوم شهری محصور با دیوار است که مشرف بر دریای کارائیب در یوکاتان مکزیک قرار دارد. این منطقه در زمان دوره پساکلاسیک ساخته شده و مربوط به زمانی است که فرهنگ مایایی در سراشیبی سقوط قرار داشت. به همین دلیل ویرانه های تولوم شکوه و عظمت خیره کننده سایر آثار به جا مانده از مایاها را ندارد. با این حال، باز هم سایت باستان شناسی بسیار جالب و دیدنی و یکی از بهترین جاذبه های گردشگری مکزیک به شمار می رود. تولوم در زبان مایایی یوکاتان به معنای دیوار است و به دیوارهای دورتادور شهر اشاره دارد. نام باستانی این منطقه زاما (Zama) به معنای شهر سپیده دم بوده است، زیرا رو به طلوع خورشید قرار دارد.

یادگار تمدن مایاها در تولوم مکزیک
شهر تولوم از یک طرف توسط صخره های ساحلی محافظت می شد و از طرف دیگر دیوارهای رفیع ۸ متری با ضخامت ۳ تا ۵ متر از کیان این شهر حفاظت می کردند. ۵ دروازه در دیوار وجود دارد که دوتای آن ها در بخش شمالی، دوتای دیگر در بخش جنوبی و یکی هم در غرب این شهر قرار داشته است. اکثر ساکنین شهر در بیرون دیوارها زندگی می کردند و این سوی دیوارها متعلق به طبقه حاکم و مراسم های ویژه بوده است. چاهی کوچک در بخش شمالی دیوارها آب تازه شهر را تامین می کرده است.

یادگار تمدن مایاها در تولوم مکزیک

مهم ترین ساختمان در ویران های تولوم El Castillo (قصر) است که ۷٫۵ متر ارتفاع دارد و بر بالای صخره قرار دارد. روزگاری این ساختمان با گچ پوشانده شده بود و روی آن رنگ آمیزی هایی وجود داشت. این بنا مشرف بر دریای کارائیب است و بلندترین ساختمان در بین ویرانه های تولوم محسوب می شود. اگرچه این ساختمان را قصر می نامند اما هیچ گاه کاربری قصر نداشته است و بیشتر برای انجام مراسم های آئینی و مناسب های خاص استفاده می شده است. اتاق های بالایی قصر با تصاویر مختلفی تزئین شده اند و روزگاری به عنوان اتاق مشورت و شورا استفاده می شده اند.

اگر در سفر به مکزیک قصد بازدید از تولوم را دارید باید یک نکته بسیار مهم را در نظر داشته باشید. سه مکان به نام تولوم وجود دارد که نزدیک هم هستند اما نه به آن اندازه که پیاده بتوان به آن ها رفت. ویرانه های تولوم محوطه ای باستان شناسی هستند که به جا مانده از تمدن مایایی هستند و از بزرگراه ۳۰۷ می توان به این منطقه رسید. در طول مسیر رستوران های مختلف و مراکز تجاری متعددی وجود دارند که احتیاجات توریست ها را در یک سفر یک روزه برطرف می کنند. پارکینگ و چند هتل نیز در اطراف این سایت باستانی وجود دارد و اگر دوست داشتید می توانید شب را نیز در حوالی ویرانه های تولوم اقامت کنید.

یادگار تمدن مایاها در تولوم مکزیک
ساحل ویرانه های تولوم زمانی بخش مهمی از این شهر به شمار می رفت و کشتی های مایایی برای تجارت و جابجایی افراد در این ساحل لنگر می انداختند. تجارت و داد و ستد تمدن مایا بسیار گسترده بود و از هندوراس تا یوکاتان را در برمی گرفت. مایاها هم به صورت دریایی و هم به صورت زمینی با مناطق دیگر به داد و ستد می پرداختند و تولوم قطبی مهم برای تجارت و مرکز توزیع و جابجایی کالاها به مناطق دیگر به شمار می رفت. اما امروزه از آن داد و ستدها خبری نیست و ساحل ویرانه های تولوم به مکانی آرام و بدون هیاهو تبدیل شده است که در کنار ویرانه ها تصویری زیبا به وجود آورده است.

منبع: ancient-origins.net

کلمه‌های کلیدی: