گشتی در موزه لئوناردو داوینچی فلورانس

فلورانس (به ایتالیایی: Firenze)، یکی از شهرهای تاریخی در ایتالیا و هم‌اکنون پایتخت ناحیه توسکانی ایتالیا است. فلورانس در حدود 382 هزار نفر جمعیت دارد و پرجمعیت‌ترین شهر توسکانی به‌شمار می‌آید. شهر فلورانس با حومه، بیش از یک میلیون و 520 هزار نفر جمعیت دارد. اگر با زندگی نقاش و دانشمندی به نام داوینچی علاقه دارید، موزه لئوناردو داوینچی فلورانس مکانی دیدنی برای شماست. برای همه ما نام لئوناردو داوینچی کاملا آشنا و شناخته شده است و این فرد مشهور تاریخ را که اصالتی توسکانی و ایتالیایی دارد می شناسیم.

موزه لئوناردو داوینچی فلورانس

لئورناردو داوینچی | Leonardo da Vinci

نقاش بزرگ، در بین سال های ۱۴۵۲ و ۱۵۱۹ در فلورانس زندگی می کرد. او در طول سال های عمر خود و پس از آن تبدیل به نمادی از شهر فلورانس و دوره رنسانس شد. لئوناردو داوینچی کارهای بزرگی در زمینه هنرهای نقاشی، مجسمه سازی، معماری، موسیقی، طراحی وسایل علمی و موسیقی کر برای اجرای نمایش انجام داده است. لئوناردو محققی سختگیرانه بود و بسیار دقیق بر روی آناتومی انسان تحقیق نمود. همچنین رفتار او، در مورد اختراعات خود بسیار دقیق و وسواس گونه بود. به طوری که صفت بی رحم را برای او استفاده می کردند. 

موزه لئوناردو داوینچی فلورانس

لئوناردو داوینچی حقیقتا یک نابغه واقعی بود. یکی از معدود افراد هنرمندی که هم در زمان حیات و هم پس از مرگش شهرت و ثروت جهانی یافت و آوازه اش را در تمام جهان پراکنده کرد. به همین دلیل پادشاه فرانسیس اول King Francis I در فرانسه در اواخر عمر داوینچی از او دعوت کرد تا در محوطه و دادگاه او  زندگی کرده و مشغول به کار شود. در نهایت همین امر باعث شد تا لئوناردو داوینچی با اینکه فردی ایتالیایی بود، در فرانسه از دنیا برود. اگر قصد سفر به فلورانس و بازدید از جاذبه های دوران رنسانس دارید، ما به شما موزه لئوناردو داوینچی فلورانس را پیشنهاد می دهیم.

موزه لئوناردو داوینچی فلورانس

لئوناردو داوینچی به عنوان مخترع و طراح

بسیاری از اختراعات و کارهای داوینچی هنوز که هنوز است، باقی مانده است اما بعضی دیگر از کارهایش از بین رفته است. همچنین تنها تعدادی از کارهای او را در ایتالیا و فلورانس پیدا خواهید کرد. به طور مثال همانطور که می دانید، نقاشی معروف او به نام “مونالیزا” در موزه لوور و در فرانسه قرار دارد. یکی از مهم ترین کارهای او که در میلان بوده و می توانید به دیدن آن بروید، نقاشی فرسکو معروف او بر روی سقف کلیسای سانتا ماریا دل گرازی Santa Maria delle Grazie به نام تابلوی شام آخر است.

موزه لئوناردو داوینچی فلورانس

در طول عمر خود، لئوناردو تعداد زیادی از نسخه های علمی خود را به پایان رساند. کتابی با بیش از ۴۰۰۰ صفحه از کارهای علمی اش باقی مانده است! صفحاتی که او یادداشت های خود را بر طبق مطالعات اش پر کرده است و طرح های زیادی را در مورد طیف گسترده ای از دانش ها ایجاد کرده است. این صفحات بعدها به صورت کتابچه ای دسته بندی شده در آمد. از جمله مهمترین و جالب ترین ابداعات او، در زمینه مطالعه پرواز پرندگان (که در تورین Turin نگهداری می شود) و دوازده جلد دفترچه یادداشت به نام کودکس آتلانتیکوس Codex Atlanticus که در کتابخانه شهر میلان به نام Biblioteca Ambrosiana نگهداری می شود.

در موزه لئوناردو داوینچی فلورانس می توانید برخی از مطالعات جالب لئوناردو را به صورت واقعی و لمسی از نزدیک ببینید. چرا که بسیاری از این ماشین ها، بازسازی شده اند و تحسین برانگیز هستند. موزه خصوصی کوچکی در خیابان سروی ۶۶ آر ‘Servi 66R’ قرار دارد. این میدان پیازا دل دوآمو Piazza del Duomo را به پیازا اس. اس آنونزیاتا Piazza S.S. Annunziata متصل کرده و مرکزیت بین این دو خیابان است. به این موزه بروید. در جلوی هر یک از کارها واختراعات لئوناردو داوینچی بایستید. حتی اگر هیچ چیزی از علم و کارهای او ندانید باز هم از وجود چنین طراح ها و ابداعاتی که در حدود ۵۰۰ سال پیش طراحی شده اند، متعجب خواهید شد.

موزه لئوناردو داوینچی فلورانس

دستگاه های مدل پرواز لئوناردو

لئوناردو شیفته پرواز بود و بسیاری از زمان های عمر خود را در اوایل ۱۵۰۰ به طراحی و تفکر راجع به این موضوع پرداخت. طراحی های او یادآور رویاهای داوینچی در مورد پرواز انسان هاست. ماشینی که به انسان اجازه پرواز دهد. او تمام مطالعات خود را راجع به پرواز پرندگان، در دفتری به نام کودکس آو فلاینت آو بردز (the Codex on the Flight of Birds) نوشته است. شاید هم اکنون پرواز برای شما موضوعی عادی باشد اما در آن دوران آرزوی بسیاری از افراد بود.

موزه لئوناردو داوینچی فلورانس

ماشین های لئوناردو در فلورانس

موزه لئوناردو داوینچی فلورانس تنها یک بلوک از میدان دوآمو فاصله دارد و دقیقا در میانه خیابان دو سروی قرار گرفته است. این موزه شما را به دنیای راز ها و شگفتی های لئوناردو می برد. شما را با دنیای سوال های او آشنا می کند و می توانید راه حل هایی را که برای پاسخ به پرسش های ذهنی اش یافته است را از نزدیک لمس کنید. با طراحی ها و کارهایی که برای ماشین هایش انجام داده دقیقا می توانید نبوغ این فرد را ببینید.

موزه لئوناردو داوینچی فلورانس

ماشین های طراحی شده برای جنگ

در موزه لئوناردو داوینچی فلورانس می توانید بسیاری از کارهای مربوط به ابزارآلات جنگی را ببینید. یکی از علاقه مندی های لئوناردو داوینچی، ابزارآلات و ادوات جنگی بود. به عنوان مثال در موزه لئوناردو داوینچی فلورانس می توانید دستگاهی برای پرتاب بمب ببینید. این لوله پرتاب بمب به گونه ای طراحی شده که به راحتی می تواند بر روی محور خود بچرخد. دستگاه دیگری که طراحی آن در آروندل کودکس Arundel Codex  کشیده شده است، یکی ماشین زرهی است که می تواند حدود ۳۶۰ درجه بچرخد و با صفحه های فلزی پوشانده شده است. این طراحی داوینچی به دلیل سنگینی زیاد، صفحات فلزی طراحی اصلی را در موزه در بر نمی گیرد.

منبعvisitflorence.com

 

کلمه‌های کلیدی: