گردشگری کشاورزی را بهتر بدانید!

امروزه مردم در هنگام مسافرت، علاوه بر جاذبه‌هاي گردشگري كه همه ساله طرفداران خودش را دارد، به جاذبه‌هاي ديگري هم علاقه‌مند هستند. از جديدترين جاذبه‌هايي كه امروزه مورد توجه قرار گرفته‌است، گردشگری کشاورزی ميباشد كه به آن آگري توريسم مي‌گويند. زندگي كردن در شهرهاي پر از ساختمان، نه تنها بيشتر انسان‌ها را از لذت بودن در فضاهايي اين چنين محروم كرده، بلكه آنها را از طبيعت دور كرده‌است.

زندگي روستايي و شهري داراي تفاوت‌هاي بسيار زيادي نسبت به هم مي‌باشند. به عنوان مثال روستاييان براي تهيه غذاي خود به رستوران‌هاي مختلف مراجعه نمي‌كنند و بيشتر اوقات از موادي كه خودشان در مزرعه به دست مي‌آورند و از آنها بيشترين استفاده را مي‌كنند. اين موضوع‌ها براي افرادي كه در شهر زندگي مي‌كنند ميتواند خيلي جالب باشد. با سايت ايليا گشت همراه باشيد تا بيشتر راجع به اين موضوع صحبت كنيم.

گردشگری کشاورزی چیست؟

کلمه گردشگری کشاورزی (agri-tourism) از دو کلمه گردشگری (tourism) و کشاورزی (agriculture) تشکیل شده است. اساسا گردشگری کشاورزی شامل یک فعالیت یا فعالیت‌هایی مبتنی بر کشاورزی است که گردشگران را به یک مزرعه، مرتع یا هر محل طبیعی دیگری مانند مزارع آناناس، مزارع ارکیده و کندوهای زنبور عسل برای فعالیت‌های تفریحی در فضای باز، آموزش، خرید و یا حتی سکونت جذب می‌کند.

بسیاری از مردم، به دنبال فرار از شلوغی و آلودگی زندگی شهری و بازگشت به طبیعت هستند. در نتیجه، این اشتیاق منجر به محبوبیت کشاورزی در میان گردشگران می‌شود. حتی در ایران نیز گردشگران خارجی برای آشنایی با کاشت محصولاتی همانند زعفران یا زندگی در خانه های روستایی به روستاهای ایران سفر می‌کنند.

چطور بهترین مزارع را پیدا کنیم؟

اگر در هر کشوری حتی ایران خودمان به دنبال پیدا کردن بهترین مزارع برای جاذبه‌های گردشگری کشاورزی در آسیا هستید، در حقیقت باید به راهنمایان محلی مراجعه کنید. با این وجود بعضی از آژانس‌های معروف در هر کشور نیز، چنین تورهایی را برگزار می‌کنند. در بسیاری از کشورهای آسیا برای یافتن چنین مزارعی شاید بتوانید راهنماهایی به زبان انگلیسی پیدا کنید اما در مجموع پیدا کردن راهنمای انگلیسی زبان برای مزارع و در میان مردمان محلی بسیار دشوار است. مردم محلی در آسیا و کشورهایی همچون مالزی، چین، هند، ایران و … به زبان انگلیسی آشنایی ندارند و اگر توریستی خارجی وارد این مناطق شود باید از دیگر طریق ها با این مردم ارتباط برقرار کند.

خود این موضوع نیز یکی از جذابیت‌ها و تنوع در گردشگری کشاورزی است. با تمام این موارد، راحت‌ترین راه برای پیدا کردن یک روستا با مردمان محلی کشاورز کار سختی نیست. تنها کافیست که در جاده به سمت جاده‌های فرعی و خاکی‌تر پیش بروید و به دنبال روستاها و مردم محلی بگردید. در شهرهای بزرگی همچون بانکوک در تایلند یا هنگ کنگ در چین از این شهرها خارج شده  و به سمت شهرهای کوچک تر و سپس روستاها بروید. برای این منظور تنها به نقشه و کمک گرفتن از مردم محلی ان کشور کمک بگیرید. با پیشرفت جاذبه‌های گردشگری کشاورزی در آسیا بسیاری از نقاط شاهد ورود گردشگر بیشتری بوده و اگر به آن روستاها بروید، راحت تر می توانید با مردم ارتباط برقرار کنید. زیرا مردم آنجا، از قبل آمادگی برخورد با توریست و گردشگر را دارند.

با این وجود در این مطلب بعضی از مکان های شناخته شده و جاذبه های گردشگری کشاورزی در آسیا را به شما معرفی می نماییم. اگر قصد سفر به هر یک از کشورهای آسیا را دارید به راحتی می توانید به راحتی از سایت ایلیا گشت بلیط هواپیما و رزرو هتل خود را انجام دهید. همچنین سایت هایی را در دو کشور مالزی و هند برای پیدا کردن مزارع خوب برای اقامت معرفی می نماییم.

اقامت در مزرعه چیست؟

کانسپت و مفهومی که در گردشگری کشاورزی (یا گردشگری روستایی، اقامت در مزرعه، مهمانخانه ها یا اقامتگاه های بومگردی-حال هر چه که می خواهید آن را بنامید) وجود دارد، بسیار ساده است. شما شبی را در یک مزرعه کشاورزی به عنوان میزبان اقامت می کنید. از اینجا، این مفهوم شاخه های دیگری را هم پیدا می کند.

  • گاهی تنها به دنبال اقامت یک شبه در مزارع و بازدید از محیط هستید.
  • گاهی برای اقامت ۲ روزه، ۳ روزه، یک هفته یا دکل مدت طولانی در یک مزرعه زندگی می کنید و برای انجام کارهای مختلف در ان مزرعه داوطلب می شوید. در این مورد سایت ها و شبکه های بسیاری همانند WWOOF یا Helpx معروف هستند.
  • گاهی تنها یک کلبه را در محیطی روستایی اجاره می کنید و تنها دیدن گوسفندانی که از کنار پنجره می گذرند، برایتان کافیست.
  • در مفهوم ایده آل آن، صاحبان هر مزرعه در آن محل زندگی می کنند و با کشاورزان دیگر مشغول کشاورزی هستند. این افراد بخش اعظمی از درآمد خود از راه کشاورزی در می آورند و ورود گردشگران تنها بخش کوچکی از زندگی آن ها خواهد بود و گردشگری کشاورزی به این شیوه، به جنبه های مختلف زندگی آن ها کمک می کند.

در برخی از کشورها، این شیوه از گردشگری کشاورزی در مراتع و مناطق طبیعی و وحشی است. در نتیجه اگر شب هنگام د رطبیعت بمانید می تواند کمی خطرناک اما هیجان انگیز باشد. اگر با مردم محلی و چوپانان که به این شیوه زندگی آگاه هستند همراه باشید و برای هر امکانی خود را آماده کرده باشید، طبعا از این نوع تجربه اقامت در مراتع وحشی به همراه عشایر، چوپانان و … لذت خواهید برد.

کلمه‌های کلیدی: