کلیسای جامع فلورانس را بیشتر بشناسید

فلورانس (به ایتالیایی: Firenze)، یکی از شهرهای تاریخی در ایتالیا و هم‌اکنون پایتخت ناحیه توسکانی ایتالیا است. فلورانس در حدود 382 هزار نفر جمعیت دارد و پرجمعیت‌ترین شهر توسکانی به‌شمار می‌آید. شهر فلورانس با حومه، بیش از یک میلیون و 520 هزار نفر جمعیت دارد. اگر به چشم انداز شهری فلورانس نگاهی بیندازید بنایی زیبا و استواری را می بینید که سالیان سال از برجسته ترین و زیباترین ساختمان های شهر بوه است. کلیسای جامع فلورانس نه فقط به خاطر بزرگی و زیباییش که به دلیل تاریخ صدها ساله و معماری شاهکار گنبدش شایسته تحسین و بازدید است. می خواهیم واقعیت هایی جالب درباره کلیسای جامع فلورانس بگوییم تا با این شاهکار معماری بیشتر آشنا شوید.

کلیسای جامع فلورانس

ساخت کلیسای فلورانس

در سال ۱۲۹۳ ، گروهی از معماران با برنامه های بلندپروازانه و ایده های ناب مامور شدند تا کلیسایی زیبا به همراه گنبدی خیره کننده درست کنند هرچند که در آن زمان هیچ تکنولوژی ای برای درست کردن گنبد وجود نداشت. به هر حال، آن ها شروع به ساخت کلیسا کردند اما بخشی از گنبد را سال ها نیمه کاره رها کردند به طوری که از شروع تا کامل شدن این کلیسا بیش از ۱۴۰ سال به طول انجامید.

در دوره ای که مدت زمان زیادی برای ساخت معماری های مختلف طول می کشید و هیچ طراحی نتیجه کار خودش را نمی دید برونلسکی موفق شد پروژه خودش را در طول ۱۶ سال تمام کند و شاهکار خود و واکنش تحسین برانگیز دیگران را ببینید. او کار ساخت این گنبد را در سال ۱۴۲۰ شروع و در سال ۱۴۳۶ تمام کرد؛ مدت زمانی که برای خلق این شاهکار خیلی کم به نظر می رسد.

هنوز هم آثار به جای مانده از کلیسای قبلی را می توان  در زیر این کلیسا دید. این کلیسای کوچک در بین قرن های ۴ تا ۶ ساخته شده بود، در کلیسای جامع یک موزه زیر زمینی هست که در آن می توانید آثار کشف شده آن کلیسا را ببینید.

کلیسای جامع فلورانس

برونلسکی یک طلاساز بود و قبلا هیچ کار معماری ای انجام نداده بود ولی در مقابل تعجب همگان توانست بنایی را بسازد که به طور حیرت آوری تا امروز پابرجا مانده است. انگار کار طلا سازی و پیوند زیبایی، ظرافت و مهارت او را در کار معماری خبره کرده بود.

همانطور که ساخت کلیسا ادامه پیدا می کرد و کلیسا بزرگ و بزرگ تر می شد یک سوال همچنان بدون جواب مانده بود: اینکه چگونه می توان بر روی این بنای عظیم گنبدی بزرگ درست کرد! هیچ کس ایده و طرحی نداشت تا در نهایت برونلسکی موفق به این کار شد.

کلیسای جامع فلورانس

کلیسای جامع فلورانس سومین کلیسای جامع بزرگ دنیاست

این کلیسای جامع بعد از کلیسای جامع سنت پیترز در رم و سنت پل در لندن سومین کلیسای جامع بزرگ دنیاست. در قرن ۱۵، زمانی که ساخت این کلیسا به پایان رسید با ۱۵۳ متر طول، ۹۰ متر عرض و ۹۰ متر ارتفاع بزرگ ترین کلیسای جامع دنیا بود.

این کلیسا در سال ۱۲۹۴ توسط آرنولفو طراحی شد، طراحی ای که در طول زمان بارها دستخوش تغییر شد. در سال ۱۴۱۸ کلیسا ساخته شد و فقط گنبدش نیمه تمام ماند اما شاید برایتان جالب باشد که بدانید آنچه امروز از نمای ظاهری این کلیسا می بینیم در سال ۱۸۸۷ درست شده است. این گنبد، ویترینی از هنرمندی چندین و چند طراح و معمار است که در طول سالیان، هنر خود را برای تکمیل این گنبد به کار برده اند.

کلیسای جامع فلورانس

چیزی که شما به عنوان گنبد می بینید در واقع پوسته سازه درونی است. بین پوسته و سازه آجری راه پله ای وجود دارد که با ۴۳۶ پله به بالای کلیسا می رسد و همانطور که از گنبد بالا می روید می توانید نگاهی به طرح اولیه گنبد بیندازید.

 

منبعtheculturetrip.com

 

کلمه‌های کلیدی: