در ایتالیا چگونه آثار باستانی را نگهداری میکنند ؟

ایتالیا کشوری توسعه‌یافته‌ در جنوب قاره اروپا است. این کشور پنجمین کشور پرجمعیت اروپا و بیست و سومین کشور پرجمعیت دنیا محسوب می شود. آما ایا میدانید در کشور ایتالیا با این همه آثار باستانی چگونه نگهداری میکنند ؟

معروف ترین و مهم ترین آثار باستانی در ایتالیا را می توانید در شهر رم مشاهده کنید، اما نکته مهم و آن چیزی که به درآمدزایی در صنعت گردشگری این کشور منتج می شود، حفظ، نگهداری و تجهیز کردن این بناهای تاریخی است که البته هزینه های سنگینی را به دوش شهرداری این شهر می گذارد.

در ایتالیا چگونه آثار باستانی را نگهداری میکنند ؟

به منظور کنترل و تامین هزینه های سنگین نگهداری آثار باستانی و تعمیرات بافت های قدیمی، دولت ایتالیا از روش های هوشمندانه ای مثل واگذاری به صورت اجاره و یا کامل به بخش خصوصی بهره می برد و در طول سال های اخیر با هزینه های سنگین تعمیرات و نگهداری و همچنین درآمدزایی بناهای معروفی مثل کولوسئوم، برج تاریخی پیزا و فواره تروی روبرو شده است. حفظ این بناها به گفته یکی از مقامات این کشور به لحاظ این که بخشی از تاریخ ایتالیا است و به عنوان جاذبه های گردشگری موجب درآمد زایی می گردد، دارای اهمیت بسیار زیادی است.

در ایتالیا چگونه آثار باستانی را نگهداری میکنند ؟

اما خطری که همواره این بناهای تاریخی را هم در این کشور و هم در سایر کشور ها تهدید می کند واقع شدن آنها در مراکز شهر های بزرگ و در معرض باران های اسیدی، آلودگی هوا و مواردی از این دست می باشند. اما دولت ایتالیا به جای اینکه این بناها را به دلیل هزینه های سنگین نگهداری آثار باستانی رها کند و موجب لطمه به تاریخ و تمدنش این کشور شود، بخش خصوصی را جهت سرمایه گذاری در این حوزه ترغیب کرده است، به عنوان مثال یکی از شرکت های معروف در تولید کیف و کفش به نام تادس برای سرمایه گذاری در بازسازی بنای کولوسئوم و دو شرکت معروف دیگر نیز برای سایر بناهای تاریخی این کشور اعلام آمادگی کرده اند.

در ایتالیا چگونه آثار باستانی را نگهداری میکنند ؟

بیشترین کمک را به منظور حفظ تاریخ و تمدن این کشور، شرکت تادس با ۳۰.۶۶ میلیون یوروی سرمایه گذاری در پروژه تعمیرات بنای تاریخی کولوسئوم را انجام داد. هرچند که به دلیل تبلیغات این شرکت در این بنای تاریخی انتقاد کارشناسان را به همراه داشت و آنها ابراز داشتند که این مکان های تاریخی که در در واقع به ملت ای کشور متعلق است، به محل نمایش تبلیغات این شرکت‌ها تبدیل شده و هویت بناها را تا حدی زیر سوال برده است.

در ادامه مقاله در ایتالیا چگونه آثار باستانی را نگهداری میکنند ؟ اما باید در نظر داشت که در یک تعامل باید هر دو طرف به فکر منافع خود باشند و در این نوع تعامل هم که بین بخش خصوصی و دولتی شکل گرفته از این قضیه مستثنا نیست. تبلیغات هدف بخش خصوصی و تعمیرات و حفظ بناهای تاریخی بدون هزینه هم هدف دولت است.

در ایتالیا چگونه آثار باستانی را نگهداری میکنند ؟

راهکار دیگر دولت ایتالیا نیز که بیش از ۱۰۳ ساختمان تاریخی شامل چندین قلعه، صومعه، کلیسا و برج‌های تاریخی را شامل می شود، واگذاری کامل این بناها به بخش خصوصی اما با یک شرط که آن هم تجهیز و تبدیل این مکان ها به جاذبه های توریستی از قبیل هتل، رستوران و سایر جاذبه‌های توریستی است.

در ایتالیا چگونه آثار باستانی را نگهداری میکنند ؟

کمک به پراکنده شدن جاذبه های تاریخی از مراکز شهرهای بزرگ این کشور از دیگر اهداف این پروژه است. در این طرح می بایست تمام شرکت های خصوصی برنامه خود را برای آینده هر مکان تاریخی با ذکر ایده خود در خصوص نگهداری آثار باستانی به صورت محرمانه تحویل کارشناسان دولتی دهند و بعد از بررسی ایده های هر شرکت، با تعهدات کامل و لازم به بخش خصوصی واگذار می گردد. در این پروژه هر مکان تاریخی به مدت ۹ سال و به طور رایگان به شرکت های واجد شرایط واگذار می گردد که در صورت موفقیت نیز، تمدید تا ۹ سال دیگر نیز امکانپذیر است.

در ایتالیا چگونه آثار باستانی را نگهداری میکنند ؟

چرا آثار باستانی را نگهداری میکنند ؟

  • حفظ هویت بناهای تاریخی و احساس وطن دوستی در مردم
  • رسیدن به مفاهیمی با ارزش تر از بازسازی و نگهداری آثار تاریخی با نگاه ویژه به سرمایه های ملی به جای منابع درآمدی
  • احساس مسئولیت بیشترمردم نسبت به حفظ بناهای تاریخی با ورود بخش خصوصی به این حوزه
  • افزایش موقعیت های شغلی با کارآفرینی و کمک به فقرزدایی
  • بازسازی کامل بناهای تاریخی در مدت محدود که هدف اصلی می باشد.
کلمه‌های کلیدی: