چک یا پول نقد؟

هنگامی که قصد سفر به کشوری داریم و پول آنجا با پول ما مغایرت دارد، فکر کردن به موضوع پول رایج آن کشور بسیار الزامی می‌باشد. راه‌های مختلفی همیشه برای حمل و چگونگی آن وجود دارد اما باید به طور کامل و با خیال راحت با این موضوع برخورد کرد. بعضی از مردم از پول نقد استفاده می‌کنند در طول سفر یا مقداری کمی پول نقد با خود می‌برند تا به یک دستگاه عابر بانک برسند. گردشگرانی دیگر از چک‌های مسافرتی امن استفاده می‌کنند. با ایلیا گشت همراه باشید تا معایب و مزایای هرکدام را بدانید.

پول نقد

ایده‌آل برای ۲۴ ساعت نخست سفر شما و استفاده از آن تا هنگامی‌که نزدیک ‌ترین دستگاه عابر بانک به محل اقامت خود را بیابید. مزایای پول نقد همراه شما در سفر می‌تواند در این موارد خلاصه شود؛ داشتن مبلغی پول نقد بر اساس ارز کشور مقصد می‌تواند ایده بسیار خوبی باشد زیرا در صورت مواجهه با هزینه‌های ناگهانی مانند خرید غذا در فرودگاه یا هزینه تاکسی از فرودگاه به هتل، می‌توان از این پول استفاده کرد. در این شرایط اگر دستگاه عابر بانک فرودگاه خراب بود یا صرافی‌های فرودگاهی در ساعات تعطیلی خود به سر می‌بردند، دیگر بدون پول در فرودگاه گیر نخواهید افتاد. معایب آن نیز در این است که معمولا نمی‌توانید از بانک‌ های محل زندگی خود نرخ مناسبی را برای تبدیل ارز دریافت کنید و حتی ممکن است مجبور به پرداخت هزینه کمیسیون به بانک شوید. اگر به یک فرودگاه بزرگ بین‌المللی در یک شهر بزرگ سفر می‌کنید که احتمال وجود چند عابر بانک و تعداد بالایی از کیوسک‌های صرافی در آن زیاد است، به همراه داشتن ارز و تهیه آن پیش از سفر، چندان ضروری نخواهد بود.
مواردی که دانستن آن‌ها ضروری است؛ می‌توانید ارز خارجی را از بانک‌های محلی به‌ صورت آنلاین و یا در خود فرودگاه دریافت کنید. بهتر است ابتدا به سراغ بانک‌های محلی بروید زیرا ممکن است برای برخی از حساب‌های خاص از تحمیل هزینه‌های جانبی خودداری کند. پیشنهاد ما این است که مبلغی بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ دلار را به ارز محلی به همراه داشته باشید.

چک‌ های مسافرتی و کارت ‌های مجهز به طرح پیش ‌پرداخت

ایده ‌آل برای: یک گزینه پشتیبانی اضطراری برای مواقعی که نمی‌توانید یک عابر بانک را بیابید (چک) و یک گزینه جایگزین امن برای پول نقد (چک و کارت)
مزایا: کارت‌های چکی و چک‌های سفری نسبت به پول نقد امنیت بالاتری دارند زیرا در صورت به سرقت رفتن یا گم‌ شدن کارت می‌توان آن‌ها را جایگزین کرد (معمولا در بازه زمانی ۲۴ ساعته). درحالیکه چک‌های مخصوص سفرهای بین‌المللی قدمتی بسیار زیاد دارند، ویزا و تراولکس (Travelex) کارت‌های مجهز به طرح پیش ‌پرداخت را ارائه می‌کنند که ازنظر ساختاری درست مانند چک‌ های مسافرتی هستند ولی از نظر عملکرد کلی برای برداشت پول از عابر بانک یا خرید، مانند کارت‌های اعتباری عمل می‌کنند. برای پرهیز از روبرو شدن با مشکلات مربوط به نوع کارت ‌ها (نوار مغناطیسی، چیپ و رمز عبور) که پیش از به آن‌ها اشاره شد، شرکت تراولکس کارت ‌های چیپ و رمزدار را با نام پاسپورت نقد (این کارت ‌ها با واحدهای پول متعددی موجود هستند) ارائه می‌کنند. چک‌های معمولی و مرسومی مانند چک ‌های امریکن اکسپرس نیز همچنین در برخی از موارد و درصورتی‌که نتوانید یک عابر بانک سالم پیدا کنید، به کار خواهند آمد.

پول نقد

معایب آن نیز در این موضوع است که نرخ تبدیل ارز در چک‌های بانکی به ‌اندازه نرخ مبادله بین ‌بانکی محاسبه ‌شده در هنگام استفاده از کارت اعتباری یا کارت نقدی چندان مناسب نیست. تعداد کمی از کاسب‌ها این چک ‌ها را در معادلات امروزی قبول می‌کنند. همچنین برای این چک‌ها باید کمیسیون مربوطه، هزینه انتقال یا تبدیل برای خرید یا نقد کردن چک را نیز متحمل شوید. کارت‌های دارای طرح پیش ‌پرداخت نیز کارمزدهای متعدد دارند؛ به همین دلیل نیز به مواردی مانند هزینه فعال‌سازی، هزینه‌های راه‌اندازی مجدد کارت، هزینه‌های عابر بانک و هزینه‌های غیر فعال‌سازی کارت توجه داشته باشید. در بیشتر موارد بهتر است که از کارت نقدی خودتان استفاده کنید. مواردی که دانستن آن‌ها ضروری است: شماره ‌سریال چک خود را در یک مکان امن و به ‌دوراز خود چک نگهداری کنید تا در صورت گم ‌شدن یا به سرقت رفتن چک بتوانید به پیگیری آن بپردازید.

ارسال پول به کشورهای خارجی

ایده‌آل برای شرایط اضطراری و زمانی که به دریافت فوری پول و ارسال آن از کشورهای دیگر نیاز دارید، است.
مزایا: اگر در کشورهای خارجی بدون پول نقد گیر افتادید، کسی در محل زندگی شما می‌تواند برای شما پول را به محل حضورتان انتقال بدهد و این پول ممکن است در کمتر از یک روز و حتی چند دقیقه به دست شما برسد.
معایب آن نیز در پول‌هایی است که از این طریق به مقاصد بین ‌المللی ارسال می‌شوند می‌توانند بین ۱ تا ۱۰ درصد کارمزد داشته باشند. هرچقدر که رقم مورد نظر را سریع‌ تر بخواهید، میزان کارمزد نیز بیشتر خواهد شد.
مواردی که دانستن آن‌ها ضروری است: بهترین شرکت‌ های ممکن برای ارسال پول به این طریق را می‌توان Western Union و MoneyGram دانست. هر دو شرکت بر اساس میزان پولی که قصد جابجا کردن آن را دارید و مقصد مدنظر برای ارسال پول و نحوه دریافت آن توسط گیرنده، نرخ ‌های متفاوتی را ارائه می‌کنند. هرقدر که خدمات انتخاب شده توسط شما روند کندتری داشته باشند، هزینه ‌های شما نیز به همان نسبت کاهش خواهد یافت.
دیگر گزینه‌ های موجود برای ارسال پول به کشورهای دیگر نیز مواردی مانند ارسال پول توسط سیستم بانکی یا سفارش ‌های مالی پست بین ‌المللی از دفاتر پست است. این روش‌ ها به همان نسبت که ارزان‌تر هستند زمان بیشتری می‌برند.

کلمه‌های کلیدی: