همه چیز در مورد کافه گردی پاریس

همه چیز در مورد کافه گردی پاریس

کافه گردی پاریس یکی از تفریحات مردم این شهر است . پایتخت کشور فرانسه، شهر پاریس است که یکی از شهرهای پیشرفته جهان در زمینه‌ اقتصاد، فرهنگ، هنر، سیاست، مد و علم است. رودخانه سن این شهر را به دو نیم تقسیم کرده است. کافه های پاریس دهه هاست که از شهرتی جهانی برخوردارند و بعضی از نویسندگان مشهور فرانسوی رمان های معروفشان را در این کافه ها نوشته اند. به همین دلیل نشستن در این کافه ها به یکی از جاذبه های گردشگری پاریس تبدیل شده است و توریست ها کلی پول پرداخت می کنند تا یک فنجان قهوه هم که شده در این کافه ها بخورند. اما فرهنگ کافه نشینی از چه زمانی آغاز شد و چطور به این شهرت و محبوبیت رسید؟

کافه گردی پاریس

کافه های پاریس

هر سال با فرا رسیدن بهار، پاریس رنگ و بویی دیگر پیدا می کند. با گرم شدن هوا کافه پاریسی صندلی ها را در پیاده رو می چینند و به این ترتیب یکی از مشهورترین صحنه های زندگی پاریسی به وجود می آید. کافه های پاریسی دهه هاست که از شهرتی جهانی برخوردارند و بعضی از نویسندگان مشهور فرانسوی رمان های معروفشان را در این کافه ها نوشته اند. به همین دلیل نشستن در این کافه ها به یکی از جاذبه های گردشگری پاریس تبدیل شده است و توریست ها کلی پول پرداخت می کنند تا یک فنجان قهوه هم که شده در این کافه ها بخورند. اما فرهنگ کافه نشینی از چه زمانی آغاز شد و چطور به این شهرت و محبوبیت رسید؟ در ادامه با الی گشت همراه باشید تا با هم سری به کافه های پاریسی بزنیم.

کافه گردی پاریس

دلیل وجود کافه ها در پاریس

کافه های پاریس قرن هاست که محل تبادل افکار، نظرات و ایده ها هستند و پرشورترین بحث های سیاسی و مشهورترین جلسات هنری در این کافه ها برگزار شده است. نویسندگانی مثل ولتر و ژان ژاک روسو در زمانی که ممنوع الکار بودند اندیشه هایشان را در این کافه ها با مردم در میان می گذاشتند. در گذشته بسیاری از کافه های مشهور فقط به افراد برگزیده جامعه اجازه ورود می دادند و مردم عادی حق ورود به این کافه ها را نداشتند. با این حال، امروزه کافه های پاریس عمومی تر شده اند و محلی برای استراحت، گپ و گفت و دیدارهای اجتماعی هستند.

کافه گردی پاریس

منوی کافه های پاریس

در کافه گردی پاریس ، با منوی جالب این کافه ها مواجه می شوید که دم در قرار گرفته است. این سبک منو شاید از همین کافه های پاریسی نشات گرفته و در کشورهای دیگر دنیا هم استفاده شده باشد. منو را معمولا با گچ روی تخته سیاه می نویسند و دم در قرار می دهند تا قبل از ورود بدانید که با چه غذاهایی مواجه خواهید شد. البته مشکلی که بسیاری از توریست ها در پاریس با آن روبرو می شوند منوی فرانسوی کافه هاست. فرانسوی ها به دلیل گذشته پربار و غنی ای که داشتند کمی به فرهنگ و زبان خود مغرور هستند و به همین دلیل منوها را اغلب به زبان فرانسوی می نویسند. البته کافه ها و رستوران های بیشتری از منوی دو زبانه استفاده می کنند، اما اگر قصد سفر به پاریس را دارید پیشنهاد می کنیم چند کلمه ای فرانسوی یاد بگیرید.

کافه گردی پاریس

کافه های مشهور و تاریخی

اگر به مکان های تاریخی علاقه مندید پیشنهاد می کنیم ببه کافه دو لا په (Café de La Paix) بروید. این کافه محل گردهمایی های سیاسی دولت فرانسه در سال ۱۹۷۵ بوده است. همچنین جورج کلمانسو، نخست وزیر وقت فرانسه هم در پایان جنگ جهانی اول در این کافه حضور پررنگی داشته است.

اگر اهل ادبیات و کتاب و رمان هستید و می خواهید در یکی از کافه های ادبی پاریس حضور پیدا کنید به کافه های  له دو ماگو (Les Deux Magots) و کافه دو فلور (Café de Flore) بروید. این کافه های پاریس روزگاری شاهد حضور نویسندگان مشهوری مثل همینگوی، آلبر کامو، ژان پل سارتر و سیمون دو بوار بوده اند و این افراد بسیاری از ایده های انقلابی شان را در همین کافه ها پرورش داده اند.

کافه گردی پاریس

اگر می خواهید سفری در تاریخ پاریس داشته باشید و در کافه ای با حال و هوای دهه ۸۰ میلادی باشید به Comptoir Général بروید. در این مکان چیزی بیشتر از یک کافه ساده را مشاهده خواهید کرد و با یک سینما، یک کتابخانه، یک رستوران، هتل و کافه مواجه خواهید شد. حتی باغی زیبا هم در این مکان وجود دارد که شما را به دهه ۸۰ میلادی و مدهای آن دوره می برد.

کافه گردی پاریس

حقایق جالب در مورد کافه های پاریس

ادامه مقاله کافه گردی پاریس ، کافه مشهور خیابان مون پارناس به نام لا کلوزری ده لیلاس (La Closerie des Lilas) یکی از مشهورترین کافه های پاریس است و ابتکار بسیار جالبی انجام داده است. در این کافه هر میز به نام یکی از افراد مشهوری که به این مکان می آمده اند نامگذاری شده است. اگر به این کافه مراجعه کنید با میز اسکار وایلد، پل سزان، امیل زولا، پل ورلن و برخی از نام های مشهور دیگر مواجه خواهید شد. البته به شما بگوییم که این میزها جزء جاذبه های گردشگری پاریس هستند و برای صرف یک فنجان قهوه پشت این میزها باید هزینه بسیار بالایی بپردازید.

کافه گردی پاریس

منبع: studiosparis.wordpress.com

 

کلمه‌های کلیدی: