نکاتی جالب درباره کلیسای جامع بارسلونا

امروز با ما همراه باشید تا نکاتی جالب درباره کلیسای جامع بارسلونا را بشنوید . وقتی قصد سفر به کشور اسپانیا را دارید بازدید از شهر بارسلونا یکی از اصلی ترین گزینه ها خواهد بود. این شهر دیدنی های فراوانی دارد که کلیسای جامع بارسلونا نیز یکی از جاذبه های اصلی آن است. کلیسای جامع بارسلونا  قدمتی دیرینه دارد و در میدان گوتیک (مرکز تاریخی بارسلونا) قرار گرفته است. کلیسا جامع رومی که همواره به فعالیت خود به عنوان محلی برای عبادت و برگزاری مراسم جشن های مذهبی ادامه می دهد. این کلیسای بسیار باشکوه و عظیم بین قرن های ۱۳ تا ۱۵ میلادی ساخته شده است و گفته می شود اصلی ترین فعالیت هایی که در ساخت و توسعه این کلیسا صورت گرفته است در قرن ۱۴ میلادی بوده است.

نکاتی جالب درباره کلیسای جامع بارسلونا

کلیسای صلیب مقدس و سنت اولالیا

در اسپانیا اغلب مردم این کلیسا را، کلیسای جامع بارسلونا می نامند اما اسم کامل آن کلیسای صلیب مقدس و سنت اولالیا است. نام آن اشاره به این مساله دارد که این کلیسا برای یاد بود سنت اولالیا ساخته شده است. محلی ها بر این باور هستند که در زمان سلطه رومی ها بر این منطقه دختر جوانی به نام اولالیا بوده است که در صدد بر جای آوردن سنت های مذهبی مسیحیت بوده است و رومی ها از کارهای او خشمگین شده و وی را در داخل بشکه ای پر از چاقوهای تیز و برنده قرار داده و او را در سرازیری تپه های شهر رها کردند تا بمیرد. آن ها اعتقاد دارند جسد این دختر در دخمه این کلیسا مدفون است.

نکاتی جالب درباره کلیسای جامع بارسلونا

نام قدیم کلیسا لا سئو می باشد

 اگر در سفر به اسپانیا به دنبال کلیسای جامع بارسلونا می گشتید و از مردم محلی دربازه آن سوالی پرسیدید و آن ها با نام لا سئو به شما پاسخ دادند متعجب نشوید. لغت سئو در زبان کاتالانی به معنی جای نشستن است. آن ها به خاطر این که اسقف اعظم در این کلیسا سکونت دارد این نام را برای کلیسای جامع بارسلونا انتخاب کرده اند. در حال حاضر اقف اعظم بارسلونا به نام Juan José Omella i Omella که در سال ۲۰۱۵ به این مقام رسیده است در این کلیسا سکونت دارد.

نکاتی جالب درباره کلیسای جامع بارسلونا

ساخت کلیسای جامع بارسلونا در حدود دو قرن به طول انجامید. ساخت آن اواسط قرن ۱۳ میلادی آغاز شد و تا قرن ۱۵ میلادی ادامه یافت. در واقع در سال ۱۲۹۸ میلادی کلنگ ساخت کلیسا زده شد. اگرچه کار ساخت صومعه حدود ۱۵۰ سال بعد به اتمام رسید اما از سال ۱۳۳۹ استفاده از آن شروع شد و از همان زمان تبدیل به یکی از مهم ترین مراکز مذهبی در شهر بارسلونا شد.

نکاتی جالب درباره کلیسای جامع بارسلونا

معماری گوتیک کلیسای جامع

کلیسای جامع بارسلونا در محله قدیمی و تاریخی گوتیک قرار گرفته است. این محله مملو از ساختمان های تاریخی است که با سبک معماری گوتیک ساخته شده اند. به همین دلیل جای تعجب نیست که کلیسای جامع هم بیش از همه بخاطر معماری باشکوه گوتیک اش مورد تحسین قرار بگیرد. مهم ترین ویژگی معماری این کلیسا طاقی های نوک تیز است که هم از هم داخل کلیسا و هم از دور کاملا قابل مشاهده هستند.بله، با این حالی که کلیسا دارای ویژگی های معماری گوتیک قرن ۱۴ است اما بازسازی هایی که روی این کلیسا انجام شده برخی ویژگی های نئوگوتیک را هم به آن اضافه کرده است. نتیجه این کار ترکیبی بی نظیر از معماری قرن ۱۴ و ۱۹ شده که به زیبایی هرچه تمام تر در کنار یکدیگر قرار گرفته اند.

نکاتی جالب درباره کلیسای جامع بارسلونا

این صومعه در سال ۱۴۴۸ ساخته شده و درست در کنار کلیسای جامع قرار دارد. اگر برای بازدید به این کلیسا رفتید حتما سری به صومه تاریخی هم بزنید و از فضای آرامش بخش آن لذت ببرید. درخت های نخل سربه فلک کشیده سایه ساری لذتبخش ایجاد کرده اند و این صومعه و باغ را به باغی مخفی در پشت هیاهوی کلیسای جامع تبدیل کرده اند.

یکی از ویژگی های منحصربفرد این صومعه که برای بازدیدکنندگان هم جذابیت زیادی دارد ۱۳ غاز مشهور هستند. گفتیم که کلیسای جامع بارسلونا به نام کلیسای سنت اولالیا هم نامیده می شود. سنت اولالیا دختری ۱۳ ساله بوده که بیگناه و به طرز فجیعی کشته شده است. از آن زمان همیشه ۱۳ غاز سفید در این صومعه زندگی می کنند که نمادی از سن سنت اولالیا هنگام مرگ بوده است. در داخل صومعه مجسمه ای از سنت اولالیا را هم می توانید مشاهده کنید. حضور این غازهای سفید و زیبا در فضای سرسبز باغ صومعه چشم اندازی بسیار دل انگیز ایجاد کرده است.

منبع: theculturetrip.com

 

کلمه‌های کلیدی: