نقطه مرکزی شهر فلورانس

در این گزارش با ایلیاگشت همراه باشید تا با نقطه مرکزی شهر فلورانس به انگلیسی piazza del duomo florence آشنا شوید.
برای جاذبه گردی امروزمان می خواهیم به یک جاذبه ی شهری در مهد زیبایی های کلاسیک و معماری ناب و بی نظیر ایتالیایی یعنی میدان دومو در فلورانس (piazza del duomo florence) برویم. میدان دومو در فلورانس، یکی از پر بازدیدترین مکان ‌ها در اروپا و کشور ایتالیا است و چندین بنای مهم از جمله ی کلیسای جامع، برج ناقوس جوتو، تالار سنت جان و موزه‌ ی اپرای دل دومو را در بر می ‌گیرد. این میدان آن قدر در فلوارنس معروف است که حتی شده که پیش بیاید که برخی از مردم شهر فلورانس را با میدان دومو شناخته باشند.

 

بیایید تا با یکی از معروف ترین میدانگاه های اروپایی آشنا شویم. اما قبل از آن بیایید با هم بررسی کنیم که شما از این میدان تا به چه حد می دانید؟ بعضی از مردم هستند که میدان دوما را با این عنوان که مرکز شهر فلورانس است و طبیعتا میدان اصلی هر شهری معروف ترین جاذبه ی خیابانی آن است می شناسند و برخی هم به خاطر وجود جاذبه های مختلفی که در آن وجود دارد اما هیچ کدام از این تعاریف و شناخت ها درباره ی این میدان کامل نیست و به عنوانی هر کدام از این ها مکمل یکدیگرند. به همین علت است که ما می خواهیم میدان دومو در فلورانس را از زوایای مختلف برای شما که ممکن است در آینده ای دور و یا نزدیک به این شهر بروید، مورد بررسی قرار دهیم.
میدان دومو (piazza del duomo florence)، در مرکز شهر فلورانس در ایتالیا قرار گرفته است. این میدان دقیقا نقطه ای است که در حول محور آن جاذبه های مختلف و فراوانی قرار گرفته است. میدان دومو به گونه ای است که شما تنها با یک نگاه می ‌توانید به بناهای تاریخی مهم آن دسترسی داشته باشید که البته جالب است بدانید که بیشتر این آثار در لیست میراث فرهنگی یونسکو به ثبت رسانده شده‌ اند و در زمره ی معروف ترین ها هستند.

نقطه مرکزی شهر فلورانس

از دیگر بناهای دیدنی این میدان می ‌توان به برج ناقوس جوتو و تالار سنت جان اشاره نماییم که البته در ادامه درباره ی آن ها به عنوان عضوهای جدا ناشدنی شهر فلورانس به شما توضیح خواهیم داد. قبل از معرفی جاذبه هایی که در دل میدان دومو در فلورانس قرار گرفته، دانستن این نکته برای شما ضروری است که مرکز شهر فلورانس فشرده است، بنابراین می ‌توان به راحتی با قدم زدن اغلب معماری ‌ها و جاذبه‌ های مهم آن را تماشا کرد.
علاوه بر دیدن زیبایی‌ های بصری، غذاهای خوشمزه ‌ای را هم می ‌توان در میدان دومو در فلورانس میل کرد. بدون شک میلیون‌ ها گردشگری که هر ساله از فلورانس بازدید می ‌کنند، دلیل خوبی بر جذابیت این شهر و میدان دوموی معروفش است.

فراموش نکنید به هر حال که این شهر غنی و میدان معروفش در سال ۱۹۸۲ به عنوان میراث جهانی در یونسکو به ثبت رسیدند. کلیسای جامع فلورانس (Florence Cathedral) یا همان باسیلیکای سانتا ماریا دل فیوره، یکی از شاهکارهای معماری گوتیک ایتالیایی محسوب می‌ شود.
نمای رنگارنگ و گنبد باشکوه این بنای تاریخی، اولین مواردی هستند که توجه بازدیدکنندگان را به سمت خود جلب می‌ کنند. طراحی این کلیسای گوتیک را آرنولفو دی کامبیو (Arnolfo di Cambio) در سال ۱۲۹۶ برعهده داشته و کار گنبد آن را معمار معروف ایتالیایی، یعنی فیلیپو برونلسکی (Filippo Brunelleschi) در سال ۱۴۳۶ میلادی انجام داده است.

چندین آثار هنری مهم از جمله نقاشی دیواری دو سواره ‌نظام در این مکان نگهداری می ‌شود. می‌ توانید سر وقت از طراحی داخلی این کلیسا دیدن کنید و با بالا رفتن از پله‌ های آن، به دورنمای زیبای شهر نیز دسترسی داشته باشید. در بازدید از کلیسای سانتا ماریا دل فیوره به راحتی درک خواهید کرد که چرا از این کلیسا به عنوان شاهکار معماری رنسانس یاد می شود.

نقطه مرکزی شهر فلورانس
تالار سنت جان فلورانس (Baptistery of Saint John)، رو به‌ روی کلیسای جامع فلورانس قرار گرفته است و یکی از قدیمی‌ ترین تالارهای میدان دومو در فلورانس به شمار می ‎رود. معماری این تالار، ترکیبی از سبک اوایل مسیحیت و رمانسک به حساب می ‎آید و بیزانو (Pisano) و گیبرتی (Ghiberti)، طراحی درهای برنز آن را انجام داده ‌اند. با اطمینان می توان گفت هیچ پیکره تراشی از جنس برنز با این میزان از دقت و ظرافت در دنیا وجود ندارد و ساخت این دروازه تنها نزدیک به ۳۰ سال طول کشیده است و بین سالهای ۱۴۲۵ تا ۱۴۵۲ میلادی ساخته شده است.
در ادامه مقاله نقطه مرکزی شهر فلورانس ، لورنزو گیبرتی این شخصیتها را از بین آثار و مجسمه هایی که پیش از این خلق کرده بود، انتخاب کرد که نمونه های اصلی در موزه تاریخی Museo dell’Opera del Duomo نگهداری می شوند. ظاهراً این بنا را در دوران باستان به مارس که نمادی از جنگ است اختصاص داده بودند و کاربری آن بعد ها به یک تالار عمومی تغییر پیدا کرد که تا به الان نیز همان کارآیی را دارد.

موزاییک‌ های بخش سقف تالار سنت جان، جالب‌ ترین قسمت داخلی این بنا محسوب می‌ شوند که مسیح و روز قیامت را به نمایش می‌ گذارند. طراحی این بخش را استادانی همچون چیمابوئه (Cimabue) و کوپو دی مارکو والدو (Coppo di Marcovaldo) بین قرن ۱۳ و ۱۴ میلادی برعهده داشته‌ اند.

نقطه مرکزی شهر فلورانس
یکی از قدیمی ترین ساختمان های شهر فلورانس همین بنای سن جیووانی است که تاریخ ساخت آن همانطور که گفتیم متعلق به صدها سال پیش است و عملیات ساخت آن در حدود بیش از ۷۰ سال طول کشیده است. در این طراحی، لایه بیرونی دروازه از ۶ قسمت به شکل مکعب ساخته شده که دارای سبک هنری گوتیک هستند و نقش ها و پیکره هایی زیبا بر روی آنها حکاکی شده است.
در داخل هر یک از این پنل ها، تصاویری از روایا مختلف به تصویر کشیده شده است. اما شاهکار گیبرتی به لحاظ فرم هنری و ظرافت های به کاررفته در اثر هنری به واقع چیز دیگری است و یکی ماندگار ترین آثار این هنرمند محسوب می شود که درست در مقابل کلیسای سانتا ماریا دل فیوره نصب شده است.

در تایید زیبایی این اثر همین بس که میکل آنجلو (Michelangelo) هنرمند مشهور و اسطوره ای فلورانس در توصیف این دروازه گفته است آن قدر زیبا است که می تواند دروازه ی بهشت (Porta del Paradiso) باشد.

بر پایه ی همین توصیف میکل آنجلو، دروازه ی شمالی ساخته شده توسط لورنزو گیبرتی به دروازه بهشت (Gate of Paradise) مشهور شده است. برج ناقوس جوتو یکی دیگر از جاذبه های میدان دومو شهر فلورانس است. ساخت برج ناقوس کلیسای سانتا ماریا دل فیوره را در سال ۱۳۳۴ شروع کرد؛ اما بعد از مرگ او بیزانو ادامه‎ ی کار او را انجام داد و فرانچسکو تالنتی (Francesco Talenti) نیز با تمام کردن ساخت پنجره ‌های بزرگ طبقات بالا کار این پروژه را در سال ۱۳۵۹ میلادی به پایان رساند.

کلمه‌های کلیدی: