میوه‌های عجیب

وقتی به یک زندگی همیشگی عادت میکنیم، وجود داستان‌ها یا موضوعات عجیب میتواند زندگی را از یکنواختی به دور کند. یکی از این موردها میتواند میوه‌هایی باشد که ما حتی نمیدانیم در کجا هستن و چه مزه‌ای میدهند. در کشورهایی که در نقاط گرمسیر میباشند، میتوانید شاهد این میوه‌های عجیب باشید. شکل و رنگ این میوه‌ها به حتم برای اولین بار بسیار حیرت‌برانگیر میباشد. با ایلیا گشت همراه باشید.

پشن فروت

میوه گل ساعتی  Passion Fruit

این میوه بومی مناطق جنوبی آمریکاست و برای افزایش عطر و طعمش در گلخانه ها نیز پرورش داده می شود. رنگ این میوه معمولا قرمز روشن بوده اما تغییرات محل و آب و هوا باعث شده تا نمونه های دورنگ قرمز و سبز آن نیز ایجاد شود و در اندازه نیز بزرگ تر از نمونه های بومی جنوب آمریکا به دست آید، به طور نمونه میوه های گل ساعتی که در هند پرورش داده می شوند، بزرگتر و بهتر از نمونه‌های اصلی آن است. این میوه به جهت داشتن عطر و طعم فوق العاده، بیشتر به آب میوه ها اضافه می شود. از این میوه دو گونه وجود دارد که یکی سمی بوده و دیگری خوراکی است و از منابع غذایی بسیار بالایی نیز برخوردار است.

میوه ستاره‌ای

میوه ستاره Star fruit با نام مستعار کارامبولا Carambola

این میوه، بومی اندونزی، هند و سریلانکاست و در برش های عرضی، شکلی کاملا شبیه ستاره را نشان می دهد. این میوه از نوع میوه های آبدار بوده که ظاهری قابل توجه دارد. میوه ستاره یا استار فروت در تهیه ویفر، کرم بیسکویت و سس پیتزا مورد استفاده قرار می‌گیرد. طعم و مزه این میوه شبیه یک گلابی اما شیرین تر از آن است. (میوه ستاره در حالی که کاملا رسیده نباشد، سبز رنگ و فوق العاده ترش است و در صورتی که کمی رسیده شود، طعم ترش و شیرین مطبوعی خواهد داشت و رنگ آن به زرد تغییر می‌کند.)

میوه

منگوستین یا ترگیل Mangosteen

شکل ظاهری و مزه این میوه به گونه ای است که برخی به شوخی می‌گویند به نظر می‌رسد که این میوه از سیاره‌ای دیگر به کره زمین آورده شده‌است البته در حال حاضر منگوستین در سیاره ما روئیده و میوه می‌دهد. این میوه بومی جزایر سوندا و ملوک (و جنوب هند) است. منگوسین شبیه تخم شترمرغ بوده و درون آن دانه های سفید براقی مملو از خمیر خامه‌ای هلویی سرشار از آنتی اکسیدان است و بسیاری از دانشمندان معتقد هستند که مصرف آن به کاهش بیماری های مختلف مرگبار کمک می‌کند. اگر شما به دیابت مبتلا هستید این میوه را حتما مصرف کنید.

میوه

خارگیل Durian با نام مستعار پادشاه میوه ها The King of fruits

چرا هیچ کس حتی تلاش نمی‌کند تا یک خوراکی را که بوی جوراب کهنه عرق کرده می‌دهد، بخورد. بله این میوه به طور فراوان در مالزی و برونئی وجود دارد و ازشهرت منفی نیز برخوردار است به طوری که مصرف آن در هتل‌ها و مغازه‌های خاص (و هواپیماها) ممنوع است. طعم میوه خارگیل به سادگی بد است اما با توجه به شکل و پوسته سخت این میوه، انسان ترغیب می شود تا آن را امتحان کند شاید برای همین است که شکلی خاص دارد.

میوه استوایی

میوه اژدها Dragon Fruit

این میوه در اصل پاتایای شیرین نامیده می‌شود که به طور معمول در میان عموم به عنوان میوه اژدها شناخته شده‌است و در مکزیک رشد می‌کند. وزن هر میوه اژدها بین ۱۲۰ تا ۵۰۰ گرم است. میوه اژدها آتشین بوده و شکل آن به مانند گلوله ای از آتش است که به صورت شگفت آوری شیرین است. گل این میوه به صورت خام مصرف شده و یا گاهی در تهیه چای به کار می‌رود. این میوه از یک نوع خاص گیاه کاکتوس به دست می‌آید که قطعا ارزش دیدن و امتحان کردن آن را دارد.

میوه

خیار آفریقایی African cucumber با نام مستعار کیوانو Kiwano

این میوه یک خیار معمولی نیست و می توان گفت پسرعموی آفریقایی خیار معمولی به حساب می‌آید. با دیدن درون خیار آفریقایی، این مساله کاملا روشن می‌شود چرا که بسیار شبیه خیار معمولی است. پوست ضخیم بیرونی سرتاسر میخکوبی شده این میوه یک چهره عصایی به آن بخشیده‌است. احتمالا این مساله به جهت آب و هوای خشن محل رویش آن بوده است چراکه در صحراهای شنی رشد می کند. این میوه سرشار از آب بوده و مزه آن شبیه خیار نمک زده است. خیار آفریقایی غالبا برای تزئین غذا مورد استفاده قرار می گیرد.

میوه عجیب

آکی Ackee

آکی میوه ملی جامائیکا است. دانه های این میوه از یک کشتی پر از برده که از غرب آفریقا به جامائیکا سفر کرده بود، خریداری شد و از آن پس این میوه به لذیذترین خوراکی در سراسر کارائیب تبدیل شد. برای خوردن این میوه اول بخش قرمز را جدا کرده و سپس بخش سیاه رنگ میوه را کنده و آن را برش دهید تا بخش زرد رنگ گوشتی میوه نمایان شود. قابل ذکر است که بخش قرمز رنگ این میوه بسیار سمی است.

میوه

تاماریلو Tamarillo

این میوه به عنوان هم نژاد گوجه فرنگی معمولی شناخته می‌شود که روزانه همه ما آن را مصرف می‌کنیم. رنگ این میوه قرمز سوخته رنگ پریده است با دانه‌های مشخص در وسط آن که پس از برش دادن مشخص می‌شود. (درون این میوه کاملا شبیه درون گوجه فرنگی است.) این میوه در اکوادور، پرو و کلمبیا رشد می‌کند و طعمی شبیه به میوه گل ساعتی یا پشن فروت Passion fruit دارد. این میوه بیشتر برای تهیه نوشیدنی ها استفاده می‌شود و در مناطق خاصی از بولیوی آن را در پخت و پز به ویژه در تهیه سس مصرف می‌کنند. قابل توجه است که این میوه حاوی مقدار بالایی از پکتین pectin بوده و در صنعت تغذیه، آن را به عنوان یک ماده نگهدارنده قوی مورد استفاده قرار می‌دهند.

میوه عجیب

کاستارد اپل Custard Apple

برخی از مردم معتقدند این میوه، قلب گاو نر است اما این تعریف سزاوار این میوه نباشد. کاستارد اپل بیشتر شبیه برادر زمخت سیب معمولی است، تا حدی می‌تواند یک نژاد جهش یافته از آن باشد. این میوه در تایوان، هند، آفریقا و دیگر جنگل های استوایی در سراسر جهان رشد می کند. طعم و مزه این میوه، شیرین دلچسب، شبیه طعم و عطر شیرینی کاستارد است و به همین جهت نام این شیرینی را بر این میوه نهادند.

کلمه‌های کلیدی: