موزه نقاشی های میکل آنژ داخل کلیسای سیستین واتیکان

موزه نقاشی های میکل آنژ داخل کلیسای سیستین واتیکان

واتیکان دولت شهری مستقل است که در درون شهر رم در کشور ایتالیا جای دارد. واتیکان محل اقامت پاپ، رهبر کاتولیک های جهان و مرکز کلیسای کاتولیک است. کلیسای سیستین در واتیکان حتما جای عجیبی است . واتیکان در گوشه ای از شهر رم ایتالیا کشوری مستقل است که رنگ و بوی مذهب و مسیحیت می دهد. در اینجا کلیساهای زیادی وجود دارد که یکی از آن ها کلیسای سیستین است کلیسایی که نقاشی های برجسته اش گردشگران زیادی را به بازدید از این کلیسا می کشاند.

نقاشی های میکل آنژ

کلیسای سیستین (Sistine Chapel) کلیسایی است که در کاخ رسالت، اقامتگاه رسمی پاپ در واتیکان سیتی قرار دارد. در مکان این کلیسا در ابتدا کلیسایی قرون وسطایی به اسم «کاپلا مگنا» قرار داشت که محل اجتماع پاپ ها بود. بعد از اینکه یکی از پاپ ها به نام سیکتوس چهارم در سال های ۱۴۷۷ تا ۱۴۸۰ آن کلیسا را مرمت کرد نام کلیسا به افتخار این پاپ به کلیسای سیستین تغییر کرد. از آن زمان تا به حال این کلیسا هم مکان مذهبی و هم جایی برای مراسم تشریفاتی شده و امروز مراسم انتخاب پاپ جدید در این کلیسا انجام می شود. شهرت کلیسای سیستین بیشتر به دلیل نقاشی های دیواری اش که قسمت های داخلی و به ویژه سقف آن را به زیبایی مزین کرده است.

نقاشی های میکل آنژ

در مدت حکومت پاپ سیکتوس چهارم گروهی از نقاشان رنوسانسی به کلیسا آورده شدند تا در جای جای آن یک سری نقاشی دیواری به تصویر بکشند این نقاشی ها در سال ۱۴۸۲ به پایان رسید و سال بعد کلیسا متبرک و به مریم مقدس اختصاص پیدا کرد. در سال ۱۵۰۸ در دوره پاپ ژولیوس دوم نقاش معروف میکل آنژ سقف کلیسا را نقاشی کرد، پروژه ای که هنر غربی را متحول و به عنوان یکی از مهمترین دستاوردهای هنری تمدن انسانی شناخته می شود. بعدها میکل آنژ دوباره به این کلیسا رفت و فرسکوی مذهبی «داوری نهایی» را در سال های ۱۵۳۵ تا ۱۵۴۱ بر محراب کلیسای سیستین نقاشی کرد. در طول این ۵۰۰ سال شهرت نقاشی های میکل آنژ گردشگران زیادی را به کلیسای سیستین جذب می کند تا این نقاشی های بینظیر را از نزدیک ببینند. نقاشی هایی که در این کلیسا کشیده شده شما را با دنیای مفاهیم و الهام آشنا می کند و به هر طرف که نگاه می کنید انگار حقایق دین و ایمان با شما صحبت می کنند. این نقاشی ها در سال های ۱۹۷۹ تا ۱۹۹۹ کاملا مرمت شدند و می توانید برای دیدن آن ها هر روز از دوشنبه تا شنبه از ساعت ۹ صبح تا ۲ بعدازظهر به این کلیسای تاریخی بروید.

نقاشی های میکل آنژ

دیدن از این نقاشی های تماشایی به تنهایی می تواند وادارتان کند تا سری به کلیسای سیستین بزنید. بر روی دیوار و سقف این کلیسا ۳۰۰  نقش مختلف را در مساحت ۲۵۰۰ متر مربعی می بینید نقاشی هایی که دیدن جزئیات زیبایی آن ها به ساعت ها زمان نیاز دارد. در داخل کلیسا شبستانی هست که ۱۲ پنجره دارد و کف آن با سنگ مرمری چند رنگ پوشانده است.  نمای بیرونی کلیسا یک ساختمان بزرگ مستطیلی شکل است که مثل دیگر کلیساهای ایتالیایی قرون وسطی و رنوسانس تزئینات معماری چندانی ندارد و راهروها و درهای ورودی اش ساده و بی تجمل هستند به طوری که با دیدن نمای بیرونی کلیسا شاید باور نکنید که یکی از زیباترین موزه های نقاشی در این کلیسا به نمایش درآمده است. فضای داخلی سه طبقه دارد که در طبقه اولش پنچره های ساده ای قرار گرفته و یک در ورودی آن را به فضای خارجی کلیسا مرتبط می کند.

کلمه‌های کلیدی: