موزه ای عجیب از جادوگر

گردشگرانی که به کشورهای مختلف می روند علاقه زیادی به دیدن موزه های متفاوت دارند. در میان آن ها موزه های تاریخی، فرهنگی و هنری حرف اول را می زند اما جالب است بدانید که موزه های ترسناک دنیا نیز همیشه جزو جاذبه هایی بوده که مسافران در هر نقطه ای می خواهند از آن دیدن کنند. مهم نیست این موزه چه چیزی را به آن ها نشان بدهد. نکته مهم این است که مردم دوست دارند که کمی هیجانشان را در سفر بالا ببرند و از دیدنی های متفاوتی در جهان بازدید کنند. موزه جادوگران اسپانیا نیز، جایی است که گردشگران علاقه دارند که با بازدید از آن در مورد تاریخ و چگونگی فعالیت های جادوگران شهر زوگاراموردی اطلاعات خوبی کسب کنند.

موزه ای عجیب از جادوگر

موزه جادوگران

شهر زوگاراموردی در مرز باسک در شمال اسپانیا شاید بسیار کوچک باشد اما در قرن ۱۷ این منطقه اسپانیایی جزو یکی از مهم ترین مراکزی بود که جادوگران در آن به فعالیت های مختلف می پرداختند. این محله روستایی جایگاه یکی از بزرگترین محاکمات در تاریخ است که به مرگ بی شمار افراد بی گناهی سرانجام یافت. در موزه جادوگران، این اعتقادات قومی و زندگی این قربانیان است که مردم را جذب خودش می کند.

تاریخ زوگاراموردی به گونه ای است که همیشه با بازجویی در ارتباط است؛ در قرون وسطی حدود سیصد زن از روستا به روش بی رحمانه محاکمه و مجازات شدند. اما چرا این محاکمات بی رحمانه صورت گرفت؟ حسادت؟ تفاوت های فکری یا فرهنگی؟ تلاش های بسیاری انجام شده تا بتوانیم متوجه شویم که چه اتفاقی افتاده است. از یک طرف، شمال ناوار، حفاظت از نظریات پرستش های خاص و درمان های طبیعی که می توان با جادو اشتباه گرفت، پشتیبانی می کرده است. از سوی دیگر، مبارزه میان قبیله های آگرامونتس و بیومنتس به حسادت بین دو خانواده بزرگ و مهم آن زمان منجر شد که بعد از آن  اتهامات دروغین و تهمت های متفاوتی به یکدیگر زده شد.

موزه ای عجیب از جادوگر

بر طبق افسانه های محلی، خانم جوانی در این شهر دارای نیروهای فرا انسانی بود. او می توانست پرواز کند و فعالیت های عجیب و غریب پنهانی در غاری نزدیکی شهر به طور مرتب برگزار می کرد. افسانه های دیگری نیز در میان مردم آن زمان همیشه در جریان بود. البته می توان گفت که حقیقت این اسطوره ها، قابل اثبات نیست، اما در واقع، این افسانه ها به اندازه کافی قدرتمند بود که دولت اسپانیا به قدری بترساند تا نگهابانی برای حفاظت از دروازه های زوگاراموردی تعبیه کند.

سربازان اسپانیا متهمانی که به عنوان جادوگر شناخته می شدند را در سال ۱۶۱۰ گرد هم آورده و در نوع خود در تاریخ این بزرگترین محاکمه در لوگرانو بود. بیش از ۷۰۰۰ نفر مورد محاکمه قرار گرفتند، بیشتر آن ها خانم بودند، اگر چه تعداد زیادی از مردان و کودکان نیز محاکنه شدند. ۵۳ نفر از آن ها به خاطر تمرین جادوگری مجرم شناخته شدند. بسیاری از آنها به زندان ها رفتند و عده ای نیز در طول مسیر درگذشتند، در حالی که بخشی از این افراد زنده زنده سوزانده شدند. پس از سال ها که این موضوع به اتمام رسید، همه‌ی فعالیت های جادوگری در آن منطقه به طب سنتی تغییر نام یافت و تفتیش عقاید بعنوان یک شکنجه محسوب می شد.

موزه ای عجیب از جادوگر

از آن زمان به بعد، زوگاراموردی هنوز هم وسایل و ابزار جادوگران را در خود داشته است و امروزه همه آن ها و متعلقات جادوگری در موزه جادوگران شهر به نمایش گذاشته شده اند. این موزه که در ابتدا یک بیمارستان محلی بوده است در سال ۲۰۰۷ ساخته شد و دارای تصاویری از جادوگران واقعی و البته افسانه هایی است که از مردم محلی شنیده می شود. در این موزه لباس های جادوگران وجود دارد و دیگ های جادویی و دیگر وسایلی است که همگی به آن ها تعلق داشته سات. به دلیل اعتقادات مردمی منطقه و همچنین تصورات غلط از جادوگران این موزه همچنان یک مکان عجیب شناخته می شود. در مقابل، نمایش هایی نیز وجود دارد که زنی را نشان می دهد که گیاه های درمانی می فروخت و اغلب با جادوگری همراه بود. همچنین یک فیلم در مورد روند دادگاه و محاکمه های سال ۱۶۱۰ وجود دارد.

موزه ای عجیب از جادوگر

موزه ای عجیب از جادوگر در نزدیکی غار معروفی واقع شده که جهان جادوگران و آثاری از افسانه ها و داستان های محلی را نشان می دهد. این موزه گردشگران زیادی را به اسپانیا می کشاند زیرا آن ها تمایل دارند که از این گونه عقاید عجیب سر در بیاورند. مسیر موزه با یک نمایش کلی از منطقه زارتا (سارا، آینوها، اودازوبی و زاگورامودی) شروع می شود که منظره های سبز رنگی که جهان جادوگران را به تصویر می کشد، به گردشگران نشان داده می شود. اگر از این موزه بازدید می کنید بعد از آن می توانید فیلمی را به نام لا کازا دِ بروخاس (شکار جادوگر) تماشا کنید که گذرانی از پروسه بازجویی و محاکمه ۱۶۱۰ را نشان می دهد.

در طبقه اول، تولد زنی افسانه ای نشان داده می شود که به ماریا زیمیلگی معروف است. اگرچه بعد از ورود به زوگاراموردی در جلسه بین جادوگران شرکت داشت، اما او بعدا از این قضیه پشیمان شد و هر روز به مقامات گزارش می داد که چه اتفاقی در حال افتادن است. به این ترتیب بود که بزرگترین محاکمه جادوگری در اسپانیا آغاز شد.

موزه ای عجیب از جادوگر

طبقه دوم موزه جادوگران شامل افسانه ها، سلسله مراتب خاندان بزرگ آن زمان و مجسمه ای از خانمی است که گیاهان دارویی می فروخت. نمایشگاه ها و تصاویر زیادی از آن زن وجود دارد که طبق گفته مردم قدرت زیادی داشت که از طبیعت برای درمان بیماری ها و دور کردن شیطان و افکار بد استفاده کند.

منبع: turismo.navarra.es

 

کلمه‌های کلیدی: