ماسک وحشت 3000 ساله در آرژانتین

آرژانتین یا  جمهوری آرژانتین یکی از کشورهای امریکای جنوبی است. این کشور از نظر وسعت هشتمین کشور دنیا ست و بعد از برزیل در آمریکای جنوبی جایگاه دوم را دارد. بوئینوس آیرس پایتخت آرژانتین است . این کشور از جنوب و غرب با شیلی، از شمال شرق با برزیل و اروگوئه و از شمال با پاراگوئه وبولیوی هم مرز است.

مدتی پیش ماسک مسی عجیب و غریبی در آمریکای جنوبی کشف شد که ذهن باستان شناسان و تاریخ دانان زیادی را درباره ی تاریخی پیدایش و هدف از ساخت آن، به خود مشغول کرد. هنوز هم این سوال ها مانند اسراری سر به مهر باقی مانده اند.

ماسک وحشت 3000 ساله

در سال ۲۰۰۵ بود که روستاییان روستای La Quebrada    که جایی دوردست در شمال غربی کشور آرژانتین است، این ماسک را کشف کردند. درواقع بعد از بارش یک باران سنگین تابستانی، گوشه ای از این ماسک از زیر زمین بیرون افتاده بود و این چنین شد که این ماسک کشف شد. بعد از دیدن گوشه ای از این ماسک، زمین را بیشتر کندند و به ماسک برنزی عجیبی برخوردند که همراه بقایایی از جسد یک انسان دفن شده بود.

این ماسک وحشت 3000 ساله در بالای حجم بزرگی از استخوان های جسد قرار گرفته بود. بعد از پیدا شدن ماسک روی آن تحقیقات زیادی انجام شد و اگر حدس و گمان دانشمندان درست باشد، قدمت این ماسک به ۳۰۰۰ سال پیش برمی گردد که این موضوع آن را در فهرست قدیمی ترین و کهن ترین اشیا فلزی کشف شده در سرتاسر آمریکا قرار می دهد. از ویژگی های این ماسک این است که در هر چهار گوشه ی آن یک سوراخ وجود دارد که به نظر می رسد در آن دوران برای نوعی مراسم مذهبی و مراسم های نمادین استفاده می شده است.

این ماسک تقریبا مربع شکل است و ابعاد آن بصورت ۱۵*۱۸ سانتیمتر است. جنس این ماسک ۹۹ درصد از مس خالص است و مشخص است هر شخصی که در آن دوران این ماسک را ساخته است، کاملا به علم آهن شناسی مشرف بوده است. برای فرم دادن چنین ماسکی باید مس را حسابی گرم، بعد سرد و بعد دوباره چندین بار گرم کرد.

ماسک وحشت 3000 ساله

علیرغم چندین و چند سال تحقیقات گسترده در رابطه با این ماسک، هنوز ما اطلاعات بسیار کمی درباره ی ریشه ی تکنولوژی این ماسک داریم اما از طرف دیگر به نتایج جالبی رسیده ایم و آن هم این است که مدارک و شواهد اثبات می کند جوامعی از شمال غربی آرژانیتن و شمال کشور شیلی، از پیشروهای این تکنولوژی بوده اند.

علاوه بر این، اشیایی از طلا در منطقه ی آند پیدا شده اند که تاریخ و قدمت آنها به ۴۰۰۰ سال پیش می رسد. اگر چه هنوز مشخص نیست که این اشیا بصورت محلی تهیه شده اند و چه اهدافی در پس ساخت آنها بوده است با این حال، مسی که در ساخت این ماسک بخصوص استفاده شده است، منشا محلی داشته است. تحقیقات نشان میدهد که احتمالا علم متالوژی در آن دوران در بیشتر از یک منطقه ی آمریکا وجود داشته است.

منبع : ویکی پدیا

کلمه‌های کلیدی: