قلعه سیتادلا بوداپست زیر ذره بین ما

قلعه سیتادلا بوداپست زیر ذره بین ما

قلعه سیتادلا بوداپست با تلفظ صحیح انگلیسی Citadella را امروز در وب سایت گردشگری ایلیاگشت مورد بررسی قرار خواهیم داد . با ما همراه باشید. شهر بوداپست بزرگترین شهر و پایتخت کشور مجارستان است. این شهر مرکز فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و صنعتی مجارستان است. بوداپست یکی از جذاب ترین مقاصد گردشگری ست، شهری که خلیلی ها آن را پاریس اروپای شرقی می دانند و جاذبه های جهانی زیادی را در خود جای داده است. یکی از محبوب ترین جاذبه های این شهر قلعه ای نظامی برروی تپه گلرت است که به قلعه سیتادلا معروف می باشد و گردشگران زیادی برای تماشای چشم اندازهای جذاب از شهر بوداپست راهی این منطقه می شوند.

قلعه سیتادلا بوداپست زیر ذره بین

یکی از جاذبه های بوداپست تپه گلرت است تپه ای مشرف به شهر که در کنار رودخانه دانوب قرار دارد و با آب و هوای مطبوع و جاذبه هایش گردشگران زیادی را به سمت خود می کشاند. یکی از بناهایی که بر روی این تپه ساخته شده قلعه سیتادلا (Citadella) ست، یک دژ قرن نوزدهمی که به سکوی تماشا تبدیل شده و زیباترین چشم اندازها را از رودخانه دانوب دارد.

این قلعه یکی از محبوب ترین جاذبه های مردم محلی و گردشگران است و از جاذبه های رایگان بوداست به شمار می رود. برای رسیدن به این قلعه باید حدود ۱۵ دقیقه بالا بروید، همانطور که بالا و بالا تر می روید کل زیبایی شهر بوداپست به آرامی در مقابل شما ظاهر شود.

در ادامه مقاله قلعه سیتادلا بوداپست زیر ذره بین ما ، در قرن هجدهم، دامنه های تپه گلرت پوشیده از جنگل های سرسبز بود اما در  قرن نوزدهم، موقعیت مکانی خوب این تپه کشف و برای ساخت قلعه ای نظامی در نظر گرفته شد. این قلعه در اواخر قرن نوزدهم توسط اتریشی ها، یا به عبارتی توسط کارگران مجارستانی ساخته شد و جرقه ساخت آن بعد از قیام سال ۱۸۴۸ زده شد، در آن زمان جنگجویان آزادی خواه مجارستان به مدت دو سال موفق به شورش در برابر اتریشی ها شدند. پس از این تلاش ناموفق، بسیاری از آنها اعدام و زندانی شدند و امپراطور تصمیم گرفت تا برای نظارت بیشتر شهر، قلعه ای بر روی تپه گلرت درست کند. این قلعه تا سال ۱۸۹۷ دست اتریشی ها بود و دو سال بعد مردم تصمیم گرفتند تا دیواره های این قلعه را که نمادی از ظلم اتریشی ها بود نابود کنند. با این حال بیشتر قسمت های این قلعه سالم ماند و بعدها توسط نازی ها و شوروی مورد استفاده قرار گرفت.

درسته که این قلعه شگفت انگیز و استثنایی ست اما چیزی که آن را تا این حد محبوب کرده چشم اندازهای جذابش از شهر است اما همین مناظر و هوای تازه ارزش بالا رفتن و رسیدن به قلعه را دارد. قلعه سیتادل با ۲۲۰ متر طول، ۶۰ متر عرض و ۴ متر ارتفاع به شکل u ساخته شده و ۶۰ توپخانه دارد که کل بخش مسطح تپه گلرت را اشغال کرده اند. در این قلعه همه جاذبه های دوست داشتنی بوداپست را می بینید: پل آزادی، پارلمان مجارستان، کلیسای سنت استفان، پل زنجیر و … . این قلعه در تمام طول سال یک منطقه توریستی است پس اگر می خواهید در آن لحظات آرام تری را بگذرانید شب به آنجا بروید چون در این زمان تعداد گردشگران بسیار کمتر است و می توانید عکس های شبانه زیبایی از شهر بیندازید.

قلعه سیتادلا بوداپست زیر ذره بین

چگونه به قلعه سیتادلا برویم؟

حتما شما هم مشتاق شدید برای دیدن این جاذبه زیبا در بوداپست بار سفر ببندید. برای رسیدن به دامنه های تپه گلرت باید از میدان گلرت حدود ۱۵ دقیقه پیاده روی کنید و برای رسیدن به میدان گلرت می توانید در میدان دیک (Deak square) سوار تراموای ۴۷ یا ۴۹ شوید و یا در ایستگاه قطار کلتی (Keleti Train Station) از اتوبوس شماره ۷ استفاده کنید. مسیر قلعه سیتادلا کاملا با تابلوهای بین المللی نشانه گذاری شده پس به راحتی می توانید آن را پیدا کنید. در داخل این قلعه یک کافه و رستوران هست که از ساعت ۵ عصر تا ۱۱ بازند و چشم انداز جذابی از شهر دارند.

قلعه سیتادلا بوداپست زیر ذره بین

منبع: attractions.topbudapest.org

 

کلمه‌های کلیدی: