قدیمی ترین رخت شوی خانه بمبئی

با ما همراه باشید تا رخت‌شوی‌خانه دوبی گات بمبئی به انگلیسی  Dhobi Ghat را معرفی کنیم. در سفر به هند حتما از این جاذبه فعال دیدن کنید. «بمبئی» با نام جدید «مومبای» پایتخت ایالت ماهاراشترا از بزرگترین و پرجمعیت‌ترین شهرهای کشور هند است. این شهر بزرگترین بندر هند در سواحل غربی این کشور است. شاید بشود گفت بمبئی را به رخت شوی خانه قدیمی اش می شناسند. رخت‌شوی‌خانه بمبئی یا دوبی گات بمبئی را باید بزرگترین رخت‌شوی‌خانه ای در جهان دانست که هنوز انسان در آن لباس ها را می شوید. دستگاه لباسشویی انسانی دوبی گات، رخت‌شوی‌خانه بمبئی حدود ۱۴۰ سال قدمت دارد و هنوز که هنوز است رونق روزگار گذشته خود را حفظ نموده است. بیشتر گردشگران و مسافرانی که به هند و بمبئی سفر می کنند، اطلاعی از این جاذبه جهانی ندارند. به همین خاطر، یکی از جذاب ترین مکان های تمیز در بمبئی را به شما معرفی می کنیم. مکانی که بوی صابون و ملافه های سفید و لباس های تمیز تمام نماهای آن را پر کرده است.

قدیمی ترین رخت شوی خانه بمبئی

هر روزه، صدها نفر از مردم بمبئی با کثیفی لباس ها دست و پنچه نرم می کنند. هزاران کیلوگرم لباس ها و ملافه های کثیف و چرکی بمبئی، در فضایی رو باز شسته می شوند. در اینجا می توانید ۱۰۲۶ حوضچه شستشوی لباس را ببینید. بله، این تعداد حوضچه قطعا تعداد بسیار زیادی است و همین موضوع می تواند شما را به دیدن رخت‌شوی‌خانه بمبئی دوبی گات ترغیب کند. اگر فکر می کنید که تنها دیدن ۱۰۲۶ حوضچه شستشوی لباس با هزاران کیلوگرم ملافه و لباس سفید، باز هم برای بازدید شما از این مکان در سفر به بمبئی یا تور بمبئی کافی نیست، پس تا انتهای این مطلب همچنان با ما باشید. چرا که می دانیم که یکی از پر بیننده ترین و جذاب ترین جاذبه بمبئی است.

حتی بالیوود نیز به سراغ این مکان پر از صابون و ملافه آمده و فیلمی زیبا از آن ساخته است. حتی پیشنهاد می دهیم که قبل از سفر به بمبئی و بازدید از رختشویخانه بمبئی، فیلم هندی دوبی گات (Dhobi Ghat) را ببینید. این منطقه آنچنان جذابیت دارد که هر گردشگری که به دیدن آن رفته است، یا راجع به آن نوشته و یا از آن عکس های بی نظیری را منتشر کرده است. در اینجا نه تنها با صحنه هایی دیدنی روبرو می شوید؛ بلکه گاهی صحنه های دلخراش هم خواهید دید. با این حال می توانید راجع به شستشوی سنتی لباس ها و محلول های پاک کننده انواع لک ها اطلاعات بیشتری کسب کنید.

قدیمی ترین رخت شوی خانه بمبئی

اگر می خواهید نمایی باز و وسیع از تمام رخت‌شوی‌خانه بمبئی دوبی گات داسته باشید، به شما پیشنهاد می دهیم که به بالای پلی که در کنار این محوطه قرار دارد بروید. این پل از بالای راه آهن و قطارهای ورودی به ایستگاه قطار محلاکسمی (Mahalaxmi train station) می گذرد. در نتیجه نه تنها شما را به آن سمت راه آهن راهنمایی می کند بلکه نمایی کلی از تمام مجموعه رختشویخانه به شما می دهد.

اکثر گردشگرانی که در تور بمبئی به دیدن خانه مهاتما گاندی می روند، احتمالا نام دوبی گات به گوششان می خورد. بعد از ظهر بهترین زمان برای بازدید دوبی گات است. جالب ترین وضوع راجع به نام دوبی گات این است که یک ایستگاه مترو MRT در سنگاپور به نام دوبی گات است. هیچ یک از کسانی که سنگاپور سفر می کنند، اصلا فکرش را نمی کنند که دوبی گات واقعا نام مکانی در هند و بمبئی باشد.

قدیمی ترین رخت شوی خانه بمبئی

دوبی گات؛ رخت‌شوی‌خانه بمبئی به عنوان یک مکان لباسشویی بزرگ و روبازی عمل می کند که از حوضچه های شستشوی چسبیده به یکدیگر تشکیل شده است. این حوضچه های بتی در کناره خود دیواره هایی سه طرفه از سنگی مخصوص که به سنگ صابون نیز معروف است، دارند. رختشوی های مرد، با ضربه زدن لباس ها به این سنگ ها، کار شستن لباس ها را بهتر می کنند.

قطعا با دیدن این مکان، دیگر از شستن دستی لباس ها در خانه، شکایت نخواهید کرد. چرا که عملی که رختشوی های هندی در اینجا انجام می دهند، کاری بسیار دشوار است. حداقل شما در خانه از سنگ صابون استفاده نمی کنید. هنگامی که کار شستشوی لباس ها تمام می شود، آن ها را در بالای این مکان و به صورت قطاری آویزان می کنند تا خشک شوند. از بالای پلی که نام بردیم، اگر به رخت‌شوی‌خانه بمبئی دوبی گات نگاه بیندازید، تمام لباس های تمیز را می بینید که در باد تکان می خورند.

قدیمی ترین رخت شوی خانه بمبئی

قدیمی ترین رخت شوی خانه بمبئی

صحنه ای که روبروی شماست، همانند این است که هزاران پرچم سفید و رنگی در یک مکان به اهتزاز در آمده باشد یا مکانی را برای جشنی پر از پرچم های رنگی کنند. لباس ها همگی توسط گروهی از مردم در این مکان شسته می شوند که به خودشان دوبی (Dhobi) می گویند. کلمه دوبی از کلمه هندی دونا (dhona) نشأت گرفته است. این کلمه به معنی شستن است.

اجداد مردم دوبی به کار شستن لباس ها مشغول بودند و با گذشت زمان، این شغل را یک خصلت برای افراد پاک سیرت و متمایز در نظر گرفتند. در نتیجه در طول سالیان سال، یک دوبی تنها می توانست با خانواده دوبی دیگری وصلت کند تا این پاکی و خلوص، آلوده نشود و تنها در این قلعه باقی بماند. مردمان این منطقه که آن را قلعه ای برای دوبی ها (رختشوی ها) می دانستند، بسیار مصمم بودند که این شغل را در میان خود نگاه دارند و به نسل های بعدی منتقل کنند. در اینجا حدود ۲۰۰ خانواده به این شغل مشغول هستند.

بیشتر لباس ها و ملحفه هایی که به رخت‌شوی‌خانه بمبئی دوبی گات فرستاده می شود، ملافه ها، پارچه ها و لباس هایی است که از بیمارستان ها و هتل ها به اینجا آورده می شود. با این حال دوبی گات به شکل دیگری هم در میان مردم بمبئی شناخته می شوند. یادتان می آید که در ایران قدیم لحاف دوز هایی بودند که به خانه افراد می رفتند و در همان خانه پنبه ها و لحاف هایشان را می زدند تا پر بار شود؟! دوبی ها هم در بمبئی چنین مشهوریتی دارند. یعنی دوبی ها به در خانه ها می روند و برای گرفتن لباس های کثیف خانه ها درخواست می دهند. مردم بمبئی لباس های کثیف خود را به دوبی ها داده تا به دوبی گات برده، بشورند و دوباره برایشان لباس های تمیز شده را برگردانند.

لباس هایی که شسته شده و در نهایت خشک شده اند، درون بقچه های بزرگی گذاشته می شوند. بر روی هر لباس کدی قرار دارد که نشان دهنده آدرس مالک آن است. این بقچه ها بر دوش مردان قدرتمند بر دوش گذاشته شده، از پله های پل عبوری منطقه گذر داده می شوند. سپس بر روی ماشین های باری قرار می گیرند. راننده های این ماشین های باری، ملافه ها و پارچه های تمیز خشک را دوباره به هتل ها یا بیمارستان ها باز می گردانند.

قدیمی ترین رخت شوی خانه بمبئی

رخت شوی خانه دوبی گات در گینس ثبت شده است 

دوبی گات در سال ۲۰۱۱ در کتاب اسناد جهانی گینس به عنوان ( اکثر مردم لباس شوی در یک محل ) را به دست آورد. اگر تا به حال لباس شسته اید، سفر دوبی گات می تواند دیدگاه شما را نسبت به این فعالیت روزمره تغییر دهد؛ بهترین راه تماشای چشم انداز بزرگترین رختشوی خانه جهان و تحسین تلاش های کارگران، این جاذبه بمبئی است.

منبع: theculturetrip.com

 

کلمه‌های کلیدی: