قدم زدن در طبیعت با پل معلق کاپیلانو در کانادا

ونکوور بزرگ‌ترین شهر بزرگ استان بریتیش کلمبیا یعنی غربی‌ترین استان کشور کانادا می‌باشد. این شهر بخشی از منطقه ونکوور بزرگ و در واقع منطقه اصلی شهری آن است که در ناحیه لوئرمین‌لند قرار گرفته است.

پل معلق کاپیلانو در کانادا اولین بار در سال ۱۸۸۹ میلادی ساخته شد. این پل یکی از جاذبه های گردشگری شهر ونکوور است که هر سال بیش از ۸۰۰۰۰ نفر از آن به پارک اطرافش بازدید می کنند. پلی نسبتا باریک که در ارتفاع ۷۰ متری از سطح رودخانه قرار گرفته و طول آن ۱۳۷ متر است.

پل معلق کاپیلانو در کانادا

خصوصیات پل کاپیلانو

پل معلق کاپیلانو در ارتفاع ۷۰ متری ساخته شده و طول آن ۱۳۷ متر است. از سال ۱۸۸۹ تا به حال بازدیدکنندگان با قدم گذاشتن بر روی آن هیجان را تجربه کرده اند. پلی معلق  با مناظر خیره کننده در اطرافش، هنگام قدم زدن بر روی پل تصور می کنید که به زمان سفر کرده اید و در تاریخ قدم می زنید. در این بازدید می تواند به تماشای تاریخ، فرهنگ و طبیعت بپردازید و این در حالی است که کامندان اطلاعات مفیدی را در اختیاران خواهند گذاشت.

پل معلق کاپیلانو در کانادا

در این مجموعه به تازگی مسیر صخره نوردی احداث شده که از مسیر پرتگاهی گرانیتی در امتداد رودخانه کاپیلانو عبور می کند. در راه باریک صعود از آن از پله ها، پل ها و گذرگاه های لرزان در دل جنگل های بارانی عبور خواهید کرد. در راه رسیدن به آن ۱۶ منطقه برای استراحت ساخته شده که دو سازه آن از جنس شیشه هستند در این مکان ها امکان تهیه آب نیز وجود دارد.

پل معلق کاپیلانو در کانادا

در سال های اخیر قسمت تازه ای به پل معلق کاپیلانو در کانادا اضافه شده است، در ورودی مجموعه، پل های چوبی کوچکی ساخته شده است که درختان کاج را به هم وصل می کند و گرداگرد درختان می پیچد و پیش می رود، عبوز از آن ها حس بالا رفتن از درخت را تلقی می کند دقیقا مثل سنجابی که از درختی به درخت دیگر می پرد برای این مجموعه پل ها، نام پل های سنجابی را انتخاب کرده اند.

هنگام راه رفتن روی پل احساس لرزیدن و معلق بودن آن را کاملا حس خواهید کرد. تجربه ای که برای افرادی که ترس از ارتفاع دارند ممکن است خوش آیند نباشد. دو طرف پل به صخره های گرانیتی اطراف وصل شده اند و کاملا با ۱۲ نقطه اتصال قوی محکم هستند، در حال حاضر هم جنس پل چوب های بسیار مستحکم و بعضی نقاط شیشه های بسیار زخیم و سیم های مفتولی فلزی است.

پل معلق کاپیلانو در کانادا

اما از اصلی ترین ویژگی های که راه رفتن بر پل را تماشایی ساخته است مناظر خیره کننده پیرامون آن است. این پارک جنگلی پر است از درختان همیشه سبز کاج و سرو و صنوبر که سر به فلک کشیده اند و برخی از آنها بسیار قدیمی و کهنسال هستند و سنشان به ۴۰۰ سال هم می رسد. درختانی که در آب هوای شرجی ونکور رشد کرده اند و برای ما یادآور جنگل های شمال کشور هستند.

گذشته پل معلق کاپیلانو

شاید برایتان سوال پیش آمده باشد که چرا نام کاپیلانو برای آن انتخاب شده است. جالب است بدانید که در سال های ۱۸۰۰ میلادی آشپزی در منطقه زندگی می کند که نامش Kia’palano بود. ترجمه نام او به فارسی می شود رودخانه زیبا، نام او را برای این منطقه انتخاب کردند که در گذر زمان برای راحتی به کاپیلانو تغییر یافت.

پل معلق کاپیلانو در کانادا

در سال ۱۸۸۸ George Grant Mackay مهندس عمران و شهرسازی اسکاتلندی به ونکوور آمد. او ۶۰۰۰ هکتار از جنگل های متراکم را در دو سوی رودخانه کاپیلانو خریداری کرد و بر لبه هر دره یک کابین احداث کرد. در سال ۱۸۸۹ به کمک August Jack Khahtsahlano و اسب هایی که طناب ها را بر روی رودخانه می کشیدند پل پیاده رویی معلق از جنس طناب های و قطعه های چوب درخت سرو ساخت. در سال ۱۹۰۳ پس از مرگ او کابل های فلزی که از راه دریا آورده شده بود جایگزین طناب های کنفی شد.

پل معلق کاپیلانو در کانادا

ادوارد ماهون در سال ۱۸۸۸ وارد ونکوور شد و عملیات استخراج معادن را در ناحیه نلسون-اسلوکان آغاز کرد، او نام این کمپ را به یاد کشته شدگان اقامتگاه اجدادی اش در ایرلند نامگذاری کرد.  او زمین و کسب و کار در ساحل شمالی را خریداری کرد و توسعه داد، پل معلق کاپیلانو هم جزوی از همین زمین ها بود. در سال ۱۹۱۰، ماهون ۴۸ ساله، عاشق دختر دوستش شد که تنها ۱۹ سال سن داشت. او مادر دختر را مدیر پل ساخت و اینگونه او به ازدواج آن ها رضایت داد. او چایخانه را به مجموعه اضافه کرد و با کابل های اضافی پل را تقویت ساخت.

در طی سال ها چندین نفر دیگر نیز مجموعه را خریداری کردند. مالک فعلی آن خانم نانسی استیبارد است که در سال ۱۹۸۳ پل را از پدرش خرید. هدف اوتبدیل این جا به یک مقصد گردشگری بود که در کمتر از ده سال به آن رسید. موفقیت نانسی موجب شد تا مدیریت چندین جاذبه دیگر را نیز به او بسپارند که در تمامی آن ها موفق بوده است.  از تغییرات پارک در زمان او می توان به آوردن درختان صنوبر با ارتفاع بیش از ۳۰ متر در سال ۲۰۱۴ اشاره کرد که حسابی به زیبایی منطقه افزوده است.

کریسمس در پل کاپیلانو

هر سال کریسمس (از ۲۴ نوامبر تا ۸ ماه ژانویه) تمام پل و محوطه اطراف آن چراغانی می شوند و منظره ای فوق العاده تماشایی را شکل می دهند. بازدیدکنندگان می توانند حیوانات خانگی خود را نیز همراه بیاورند. در این زمان انواع کیک و شیرینی مخصوص سرو می شود. جغدهای جنگلی نیز آورده می شوند تا شما را به دنیایی دیگر ببرند. همچنین در فصل های مختلف فستیوال های متفاوتی در پارک برگذار می شود که بازیگران با لباس های رنگی و مخصوص برنامه های شاد برای تماشاگران برپا می کنند.

پل معلق کاپیلانو در کانادا

وبسایتcapbridge.com

 

کلمه‌های کلیدی: