قایق های ماری کرالا ، عظیم و پر تعداد

هندوستان که نام رسمی‌اش جمهوری هندوستان است کشوری در جنوب آسیا است که پایتخت آن دهلی نو می‌باشد. این کشور از  غرب با پاکستان؛ از شمال با چین، بوتان، نپال و تبت؛ و از شرق با برمه و بنگلادش همسایه‌است. از جنوب نیز با اقیانوس هند مرز آبی دارد. یکی از پر جاذبه ترین، پر گردشگر ترین و منحصر به فرد ترین شهرها ایالات هند کرالاست که هر ساله در رودهای پهناور آن می توانید شاهد جشنواره قایق های ماری کرالا باشید. فستیوال و مسابقاتی که هزاران مرد تنومد را وادار به شرکت در آن می کند. کرالا در جنوب شرقی هندوستان قرار داشته و جاذبه هایی همانند مزارع چای و قهوه، کوهستان ها و پارک ملی های رویایی، دهکده ای در دل جنگل، خانه های درختی در ارتفاعات بالای درختان، پل های معلق چوبی، ماهیگیری و قایق سواری در رودخانه ها و بسیاری دیگر دارد. پیشه و حرفه بسیاری از مردمانی که در این منطقه زندگی می کنند، ماهیگیر است.

قایق های ماری کرالا

با مسابقات قایق های ماری آشنا شوید

مسابقات سالانه ای که برای فستیوال و جشنواره قایق های ماری کرالا برگزار می شود، طرفداران بسیاری دارد. هر ساله همزمان با برگزاری این مسابقات میلیون ها نفر که عاشق چنین فستیوالی هستند به کرالا و جنوب شرقی هند می آیند. یکی از دلایل جذاب بودن این مسابقات برای افراد مختلف و البته گردشگران، وجود قایق های بسیار بلند و باریکی است که به دلیل اینکه همانند مار طراحی شده اند به آن ها قایق ماری می گویند. درون هر یک از این قایق های ماری شاید تا حدود ۱۰۰ نفر مرد قوی جثه بنشینند و با یکدیگر قایق های پارویی شان را به حرکت درآورند. این هارمونی در حرکت پاروها و حرکت مردان صحنه های بسیار دیدنی و جذابی را برای تماشا به وجود می آورد.

قایق های ماری کرالا

این مردان چنان با مهارت، سرعت و قدرت پاروهای خود را درون آب رودخانه می برند و قایق را به سمت جلو هدایت می کنند که حتی تماشاچیان نیز در این هوای گرم و شرجی به وجد آمده و آن ها را دنبال می کنند. اوج هیجان و سرزندگی را در میان مردمان این ناحیه و در جشنواره قایق های ماری کرالا تجربه خواهید کرد. همگی می دانیم که مسابقات قایق رانی به این شکل و گروهی در تمام نقاط دنیا برگزار می شود. با این حال تنها در کرالای هند است که چنین جمعیتی را بر روی قایق ها آن هم به صورت یکجا و همزمان خواهید دید. تعجب خواهید نمود که چگونه این قایق های باریک، بلند و مار گونه بر روی آب شناورند و چگونه وزن این همه جمعیت را تحمل می کنند.

نحوه برگزارری مسابقات قایق ها ماری کرالا 

در این جشنواره قایق های ماری کرالا هر تیم شرکت کننده قایق ماری بسیار بزرگی را درون رودخانه و در مسیر مسابقانه هدایت می کنند. هر تیم دارای ۱۱۰ شرکت کننده و پاروزن است. تمام قایق ها از چوب ساخته شده اند. طول هر قایق چوبی به ۴۲٫۶ متر (۱۴۰ فوت) می رسد. نوک بالا آمده قایق شبیه به سر ماری است که بالا آمده و هنگامی که درون آب قرار می گیرد، ارتفاع بالا آمده آن به ۴٫۵ متر (۱۵ فوت) می رسد. اما تنها قسمت شگفتی این مسابقات تنها به شکل قایق ها و طول آن ها بر نمی گردد. تعداد شرکت کنندگان در این مسابقه در جهان بی نظیر است.

قایق های ماری کرالا

این رقابت ها سرشار از شگفتی و هیجان است. تنها صداهای تشویق مردم را فراموش کنید و تنها به صداها و فریادهایی که هر پاروزن در هر قایق می زند توجه کنید. این فریاد های انرژی زا و پر شور، هیجان و شادی را در شما هم به وجود می آورد و طولی نمی کشد که کم کم قایقی را انتخاب می کنید و همراه با دیگر حضار آن را تشویق می کنید.

اینجا جایی برای آرام نشستن نیست. همچنین اگر می خواهید که همراه با قایق ها باشید و از نزدیک مسابقات را دنبال کنید، قایق های کوچکی در کناره های رودخانه هستند که با مسابقه دهندگان حرکت کرده و جشنواره قایق های ماری کرالا را برای شما زنده تر جلوه می دهند.

قایق های ماری کرالا

اگر این مسابقات می توانست وارد المپیک شود، در آن صورت بزرگترین تیم های ورزشی را در المپیک از آن خود می کرد. بیشتر کسانی که می خواهند مسابقات و جشنواره قایق های ماری کرالا را تماشا کنند، خود را به شهر آلاپوژا (Alappuzha) می رسانند. افرادی هم که در این مسابقه بزرگ شرکت می نمایند، باید در مسیر برعکس رودخانه پارو بزنند و تیم برنده جایزه نهرو (Nehru Trophy) را دریافت خواهد کرد.

این مسابقات بسیار سازماندهی شده و در رده های مختلف برگزار می شود. شاید همزمان با این مسابقه بتوانید حدود ۵۰ قایق ماری را در اندازه ها، شکل ها و سایزهای مختلف تماشا کنید که با یکدیگر در دسته بندی های مختلف به رقابت می پردازند. یکی از جذاب ترین رده های مسابقه در بین قایق های بسیار زیبایی برگزار می شود که به قایق های آشپزخانه معروف است. قایق های آشپزخانه قایق هایی هستند که در دوران گذشته برای پادشاهان و حاکمان این ناحیه بر روی آب شناور بوده و افراد درون آن، به آشپزی می پردازند. در نتیجه به این قایق ها، قایق های آشپزخانه ای می گویند.

قایق های ماری کرالا

تمام این مسابقات نشان دهنده ارتباط بین انسان، طبیعت و آب است. جایزه ای هم که برای جشنواره قایق های ماری کرالا در نظر گرفته شده است از نام اولین رئیس جمهور هند یعنی جواهرلعل نهرو گرفته شده است.

در این مسابقات هر روستایی برای خود یک قایق دارد. در واقع مردان هر روستا قبل از برگزاری مسابقات و فستیوال قایق ماری کرالا برای خود با مهارت بسیار قایق های چوبی را می سازند. حتی نام بسیاری از قایق ها از نام روستاهای آن گرفته شده است. با این حال نام فرشتگان و افراد مقدس را هم در این بین بر روی قایق ها می توانید مشاهده کنید.

منبعtripsavvy.com

 

کلمه‌های کلیدی: