فرودگاه بین المللی گاردرموئن اسلو | Oslo Airport, Gardermoen

امروز در ایلیاگشت قصد داریم تا با یکی از فرودگاه های پر رفت و آمد کشور نروژ در شهر اسلو آشنا شوید، فرودگاه بین المللی گاردرموئن اسلو (Oslo Airport, Gardermoen). این فرودگاه در واقع مهم ترین فرودگاه کشور نروژ است. فرودگاه گاردرموئن اسلو به عنوان پایگاه هوایی مرکز هوانوردی اسکاندیناوی نیز به حساب می آید.

فرودگاه بین المللی گاردرموئن اسلو

تاریخچه فرودگاه گاردرموئن اسلو

این فرودگاه به طور دقیق در اسلو، پایتخت کشور نروژ قرار دارد. مرکز پروازهای منطقه ی اسکاندیناوی و مرکز هوانوردی در این منطقه و همچنین پایگاه عملیات شاتل هوایی نروژ در این فرودگاه واقع شده است.

در این فرودگاه روزانه به طور متوسط به ۲۶ مقصد داخلی و ۱۵۱ مقصد بین المللی پروازهای ورودی و خروجی صورت می گیرد. به طور مثال و بر طبق آمار رسمی در سال ۲۰۱۷ از این فرودگاه ۲۷ میلیون نفر مسافر جا به جا شده اند. این فرودگاه پر جمعیت به عنوان یکی از پر رفت و آمدترین فرودگاه های تجاری و مسافربری در شمال قاره ی اروپا محسوب می گردد.

فرودگاه گاردرموئن اسلو در فاصله ۳۵ کیلومتر و ۲۲ متری شمال شرقی اسلو و در نزدیکی شهرداری اولنسکر و در شهرستان اکیرشوس نروژ واقع شده است.

فرودگاه بین المللی گاردرموئن اسلو

یکی از مزیت هایی که فرودگاه گاردرموئن در خود دارد این است که توسط خطوط راه آهن به شهر وصل شده است و دارای سرعتی بسیار بالایی به دلیل خطوط اصلی به شهر متصل شده اند می باشد و مسافران را به سرعت به مرکز شهر و دیگر نقاط شهر می رساند.

مسافران این فرودگاه نسبت به دیگر فرودگاه های جهان به خاطر استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی و نسبیت استفاده ی ۷۰ درصدیشان باعث شده اند که این فرودگاه از این حیث در رده ی اول جهان قرار بگیرد.

در این فرودگاه عملیات توسعه و نوسازی زیادی در جریان بوده و هست.

از جمله ی این ها می توان به آغاز عملیات گسترش ترمینال جدید در سال ۲۰۱۷ میلادی اشاره نمود.

فرودگاه بین المللی گاردرموئن اسلو

اگر بخواهیم به تاریخ دقیق شکل گیری فرودگاه گاردرموئن اسلو اشاره کنیم باید بگوییم که این فرودگاه در سال ۱۹۴۰ میلادی توسط ارتش کشور نروژ و به عنوان یک پایگاه هوایی نظامی ساخته شد.

نام فرودگاه گاردرموئن تا سال ۱۹۸۸ میلادی فورنبو (Fornebu) بود و فرودگاه قدیم که همان فرودگاه فورنبو نام داشت بسته و به جای آن فرودگاه بین المللی جدید اسلو که فرودگاه گاردرموئن اسلو نام داشت با هزینه ای ۱۱٫۴ میلیارد کرون نروژ ساخته شد.

اولین پرواز فرودگاه گاردرموئن در سال ۱۹۱۲ و با یک پرواز نظامی صورت پذیرفت. در سال ۱۹۷۲ به خاطر محدودیت هایی که در ظرفیت فرودگاه قدیمی فورنبو بود، مقامات محلی تصمیم گرفتند تا بخشی از فعالیت های هوایی فرودگاه قدیمی فورنبو را به فرودگاه فعلی گاردرموئن انتقال دهند.

فرودگاه بین المللی گاردرموئن اسلو

با این حال آن ها اجازه دادند تا ۲ شرکت هواپیمایی که در آن سال ها بیشترین فعالیت های پروازی را در این فرودگاه داشتند، در فورنبو بمانند اما این اجازه را هم داشتند که در صورت نیاز از فرودگاه کاردرموئن استفاده نمایند.

در سال ۱۹۷۴ یکی از انبارهای سابق این فرودگاه تبدیل به ترمینال فرودگاه شد و با این کار در آن سال ظرفیت فرودگاه در آن سال ۲۶۹ هزار مسافر را در خود پذیرا شد.

با شروع پروازهایی محبوب اما با بعد مسافت بیشتر به طور مثال توسط شرکت هواپیمایی SAS به نیویورک با وجود محدودیت های بیشتر اما تعداد مسافران این فرودگاه به ۷۵۰ هزار نفر افزایش یافت.

بگذارید تا سیر ساخت فرودگاه های اسلو را برای شما بگوییم، فرودگاه Kjeller، اولین فرودگاهی بود که در اسلو راه اندازی شد.

پس از آن فرودگاه گرشمولن و پس از آن نیز فرودگاه دت نورسک لوفت فاردری و پس از آن فرودگاه فورنبو و در آخر نیز فرودگاه گاردرموئن. بنای فرودگاه فعلی به تدریج گسترش یافت.

فرودگاه بین المللی گاردرموئن اسلو

باندهای پرواز دیگر و همچنین در بین سال های ۱۹۶۲ تا ۱۹۶۴ بود که که بنای جدید ترمینال فرودگاهی به وجود آمد.

البته در آن سال ها با توجه به موقعیت قرار گیری فرودگاه در یک شبه جزیره و فاصله ی آن نسبت به مرکز شهر و همچنین نزدیکی آن به ساختمان ها جدید، امکان گسترش این فرودگاه به اندازه ی کافی وجود ندارد، این تصمیم اتخاذ شد.

زمانی تصمیم به وجود گاردرموئن گرفته شد که مسئولان این فروودگاه و مسولان شهر تصمیم به ایجاد یک راه حل با موضوع ساخت یک فرودگاه جدید با ظرفیت بالای پذیرش پروازهای بین المللی به نام گاردرموئن گرفتند.

بالاخره در سال ۱۹۸۳ پارلمان رای داد تا فورنبو را در دل فرودگاه جدید ادغام کرده و به این صورت گاردرموئن ساخته شد.

فرودگاه بین المللی گاردرموئن اسلو

اطلاعات فرودگاه بین المللی گاردرموئن اسلو در نروژ

نام فرودگاه بین المللی گاردرموئن اسلو در نروژ: Oslo Airport, Gardermoen

کد یاتا: OSL

کد ایکائو: ENGM

ارتفاع از سطح دریا: ۲۰۸ متر

نوع فرودگاه: عمومی

فرودگاه بین المللی گاردرموئن اسلو

 ترمینال های فرودگاه بین المللی گاردرموئن اسلو

ترمینال مسافربری این فرودگاه دارای مساحتی برابر با ۱۴۸ هزار مترمربع است.

این ترمینال دارای ۵۲ ایستگاه هواپیما است که با ۳۴ پل به یکدیگر متصل شده اند. ترمینال پروازهای داخلی نیز در قسمت شمالی قرار گرفته است.

پروازهای بین المللی نیز در قسمت شرقی فرودگاه قرار گرفته اند.

راه های دسترسی به فرودگاه

همانطور که درباره ی این فرودگاه در قسمت تاریخچه ی آن گفتیم یکی از مهم ترین و البته بهترین مزیت های این فرودگاه این است که یکی از سریع ترین راه های دسترسی به مرکز شهر را دارد.

در واقع جدا از این که این فرودگاه به شهر نزدیک است، وسایل حمل و نقل عمومی همچون مترو، قطار، تاکسی و اتوبوس در آن به سهولت در دسترس هستند و مسافران را به مقصد خود و یا مرکز شهر به راحتی می رسانند.

امکانات فرودگاه گاردرموئن اسلو

در این فرودگاه همه ی امکاناتی که مسافران احتیاج دارند در دسترس است.

صندلی های راحت برای استراحت، اینترنت رایگان، کافه و رستوران های مختلف در ترمینال ها، اورژانس، باجه های بانک و صرافی و همچنین خودپرداز، کابین مخصوص افراد سیگاری، محیط زیبا … و بسیاری از امکانات دیگر در دسترس است..

منبع : avinor.no

کلمه‌های کلیدی: