فرودگاه بین المللی شرمتیوو

امروز در ایلیاگشت فرودگاه بین المللی شرمتیوو (Шереметьевский) شهر مسکو در کشور روسیه را بررسی میکنیم. این فرودگاه به همراه سه فرودگاه دیگر روسی، جز بزرگ ترین فرودگاه های کشور روسیه محسوب می آید. در ادامه با ما همراه باشید تا تاریخچه ی فرودگاه، اطلاعات، ترمینال ها، راه های دسترسی و امکانات این فرودگاه را بررسی نماییم.

فرودگاه بین المللی شرمتیوو

تاریخچه ی فرودگاه بین المللی شرمتیوو

ساخت این فرودگاه در ابتدا به عنوان یک سایت نظامی به همین نام در تاریخ ۱ سپتامبر سال ۱۹۵۳ در حومه ی شهر مسکو به فرمان شورای وزیران اتحاد جماهیر شوروی آغاز شد و بالاخره در تاریخ ۷ اکتبر ۱۹۵۷ به مناسبت چهلمین سالگرد انقلاب اکتبر افتتاح گردید. این فرودگاه در واقع یک فرودگاه بین‌المللی است که در منطقه‌ی خیمکی روسیه قرار دارد. این فرودگاه از شمال غربی مرکز مسکو ۲۹ کیلومتر فاصله دارد و قطب اصلی شرکت هواپیمایی آئروفلوت محسوب می‌شود.

فرودگاه بین المللی شرمتیوو

اما از کاربری نظامی و برخی از اطلاعات این فرودگاه که  بگذریم، می رسیم به کاربری فعلی شرمتیوو که آن هم سایت مسافری است، در تاریخ ۱۱ اوت سال ۱۹۵۹ کاربری این فرودگاه به شکل امروزیش یعنمی مسافربری در آمد. اولین پرواز بین المللی این فرودگاه در تاریخ ۱ ژوئن سال ۱۹۶۰ به سمت فرودگاه بین المللی برلین انجام گرفت. پروازهای داخلی فرودگاه بین المللی شرمتیوو در تاریخ ۱۲ سپتامبر سال ۱۹۶۴ انجام شد. اولین پرواز برنامه ریزی شده ی این فرودگاه نیز در تاریخ ۱۲ سپتامبر ۱۹۶۷، با هواپیمای توپولف به مقصد استکلهم بود. تا قبل از المپیک زمستانی ۱۹۸۰ این فرودگاه تنها ۱ ترمینال داشت اما به مناسب افتتاح این بازی ها، ترمینال ۲ فرودگاه نیز افتتاح شد. برای ساخت بنای این فرودگاه از اصول طراحی فرودگاه هانوفر لانگهن ایده گرفته شده است.

بین دو قسمت شمالی و جنوبی این فرودگاه هیچ نقطه ی اتصالی وجود ندارد و اساسا این دو قسمت کاملا از یکدیگر جدا هستند. از سال ۲۰۰۰ به بعد برنامه های بسیاری برای توسعه و بازسازی این فرودگاه در رقابت با دیگر فرودگاه های بزرگ جهان صورت گرفت. با توجه به این که شرکت های هواپیمایی چون لوفت هانزا، بریتیش ایرویز، ایبریا، خطوط هوایی ژاپن، خطوط هوایی بروکسل، خطوط هوایی اتریش و خطوط هوایی بین المللی سوئیس این فرودگاه را به عنوان یکی از قطب های خود انتخاب نمودند، نیاز به بازسازی مجدد در این فرودگاه به شدت احساس و آشکار گردید. در این سال هایی که این فرودگاه در دست توسعه و نوسازی مجدد قرار گرفت؛ امکاناتی همچو ن: ایستگاه راه آهن قطارهای آئرو اکسپرس مخصوص به فرودگاه بین المللی شرمتیوو، بازسازی مجتمع جنوبی، افزایش ظرفیت بخش شمالی و … بسیاری از اقدامات دیگر در طی این بازسازی ها صورت پذیرفت.

 

طی این پروسه ی ساخت و توسعه، وزارت حمل و نقل روسیه در حدود ۲ میلیارد دلار از بودجه ی فدرال و ۱ میلیارد دلار از بودجه های مصرفی را برای انجام امور این فرودگاه اختصاص داد. فرودگاه های کشور روسیه، همچون مترو هایش از نظر رفاه، زیبایی و امکانات و همچنین مدرن بودن  حرف اول را در بین همه ی کشور های جهان می زنند. درباره ی ترمینال های این فرودگاه بهتر است بدانید که  از چندین پایانه تشکیل شده است که پایانه هایa ،bو c در بخش شمالی و پایانهd ، e و f در بخش جنوبی این ترمینال ها  قرار گرفته اند. درباره ی این فرودگاه بد نیست تا این نکته را بدانید که زمانی که  شما در زمان پرواز با تاخیر های چند ساعته مواجه شدید و یا در زمان ترانسفر، مجبور شدید چند ساعتی را در فرودگاه سپری کنید، دقیقا در چنین وضعیتی که وقتی اضافه دارید می توانید به اهمیت امکانات رفاهی و تفریحی این فرودگاه ها پی ببرید تا بتوانید به دور از خستگی و بی حوصلگی از زمان های بدون استفاده ی خود بهترین استفاده را در محیط این فرودگاه  ببرید.

اطلاعات فرودگاه بین المللی شرمتیوو

نام فرودگاه بین المللی شرمتیوو: Sheremetyevo International Airport

کد یاتا: SVO

کد ایکائو: UUEE

نوع فرودگاه: همگانی

فاصله تا مرکز شهر مسکو: ۲۸ کیلومتر

فاصله از دریا: ۱۹۲ متر

ترمینال: ۵ ترمینال

فرودگاه بین المللی شرمتیوو

ترمینال های فرودگاه بین المللی شرمتیوو

فرودگاه بین المللی شرمتیوو دارای ۴ ترمینال عملیاتی مسافری و یک ترمینال مخصوص برای استفاده ی هواچیماهای خاص و یا تجاری است. پایانه های این فرودگاه بر اساس موقعیت جغرافیایی به ۲ گروه شمالی و جوبی تقسیم می شوند.

فرودگاه بین المللی شرمتیوو

دسترسی به ترمینال شرمینوو

قطار: همانطور که بالاتر هم گفتیم، ایستگاه های آئرو اکسپرس دراین فرودگاه وجود دارند. به جز این شرکت، راشن ریل ویز نیز در این فرودگاه ایستگاه دارد.

اتوبوس: با خط ۸۱۷ و ۸۵۱  اتوبوس های مسکو از فرودگاه می توانید به مرکز شهر مسکو بروید.

تاکسی: همانند تمام شهرهای پر جمعیت دنیا و فرودگاه های شلوغ و پر رفت و آمد این فرودگاه نیز تاکسی های فراوانی دراد که راحت هستند اما کرایه ی گرانی دارند.

فرودگاه بین المللی شرمتیوو

امکانات فرودگاه بین المللی شرمتیوو

  • در همه جای این فرودگاه وای فای پر سرعت در دسترس است.
  • صندلی های این فرودگاه برای استراحت مناسب اند اما به عقیده ی خیلی از افراد برای خوابیدن خوب نیست.
  • اگر قصد دارید در این فرودگاه بمانید، به همراه خود پتوی مسافرتی و چشم بند ببرید زیرا این فرودگاه سرد و روشن است.
  • در این فرودگاه به راحتی نمی توانید مکانی برای شارژتلفن همراه خود بیابید بنابراین بهترین کار این است که قبل از سفر مخصوصا با سفرهای اکونومی، به عضویت مخصوص سالن دربیایید و از امکاناتی همچون حمام هم نیز استفاده نمایید.
  • در این فرودگاه اجاره ی اتومبیل نیز امکان پذیر است.
  • اتاق مادر و فرزند در اختیار مادران نیز می باشد.

منبع : www.svo.aero

کلمه‌های کلیدی: