فرودگاه بین المللی جیپور

با ایلیاگشت همراه باشید تا با فرودگاه بین المللی جیپور با نام انگلیسی Jaipur International Airport آشنا شوید. جیپور بزرگترین شهر راجستان هندوستان و توسط ساوای جای سینگ احداث گشته است. فرودگاه بین المللی جیپور هم پروازهای داخلی و هم بین المللی را در سراسر سال برگزار می کند و مسافرانی که می خواهند از این شهر معروف به شهر صورتی بازدید کنند، را میزبانی می کند.

این فرودگاه که فرودگاه اصلی شهر جیپور است در سال ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶، به عنوان بهترین فرودگاه در دسته بندی فرودگاه هایی با ۲ تا ۵ میلیون مسافر انتخاب شد. فرودگاه جیپور یازدهمین فرودگاه پر رفت و آمد در سراسر هند است که پروازهای روزانه و مشخصی دارد. موقعیت فرودگاه در جنوبی ترین حومه شهر سانگانر (۱۳ کیلومتر دورتر از جیپور) است و از آنجایی که تنها فرودگاه بین المللی در راجستان می باشد، به بیشتر شهرهای بزرگ هند متصل است.

فرودگاه بین المللی جیپور

فرودگاه بین المللی جیپور در ابتدا به عنوان یک فرودگاه داخلی شروع به کار کرد و از روز ۲۹ دسامبر سال ۲۰۰۵، به عنوان یک فرودگاه بین المللی در نظر گرفته شد. فضای داخلی این فرودگاه به گونه ایست که برای مثال می تواند ۱۴ هواپیمای A320 را در خود جای دهد. ترمینال های جدیدی که در آن ساخته شده اند تا ۱۰۰۰ مسافر را همزمان می توانند میزبانی کنند و طراحی ساختمان فرودگاه به دلیل آنکه مسافرانی از سراسر جهان دارد، زیبا سازی شده است.

بخش ورودی فرودگاه با سنگ هایی از شهر Dholpur ساخته شده، دیوارهای چشم نواز آن نقاشی های راجستانی دارد که برای مسافران این امکان را فراهم می کند تا با فرهنگ راجستانی بیشتر آشنا شوند. علاوه بر آن، ترمینال ها نیز با ردیف هایی از درخت نخل در دو طرف و فواره های زیبایی طراحی شده اند. درخت ها نه تنها به زیبایی فرودگاه کمک می کنند بله باعث می شوند که دما نیز کمی کنترل شود.

فرودگاه بین المللی جیپور

فرودگاه جیپور حتی روش های بی نظیری برای استفاده از منابع طبیعی و صرفه جویی در برق به کار گرفته است. دیوارهای ساختمان شفاف بوده و دارای سایه های قابل تنظیم است. این سایه ها انعکاس و ورود نور داخل ساختمان را تنظیم می کنند و به این صورت از هدر رفت برق جلوگیری خواهند کرد. این روش دوستدار محیط زیست بدون شک راهکار بسیار خوبی برای کنترل و صرفه جویی در برق است. جیپور به شهرهایی مانند دهلی، بمبئی، حیدرآباد، اودایپور و احمد آباد دسترسی خوبی دارد. از جمله ایرلاین هایی که در این فرودگاه رفت و آمد دارند می توان به شرکت هواپیمایی هند، جت ایرویز، ایر ساهارا، گو ایر و … اشاره کرد.

اطلاعات فرودگاه بین المللی جیپور

نام فرودگاه بین المللی: Jaipur International Airport

کد یاتا: JAI

کد ایکائو: VIJP

نوع فرودگاه: مسافربری – عمومی

ارتفاع از سطح دریا: ۳۸۵ متر

فرودگاه بین المللی جیپور

امکانات فرودگاه

 • مرکز اطلاعات
 • انبار چمدان
 • دستگاه وندینگ برای نوشیدنی های خنک
 • امکانات تماس های رایگان محلی
 • اتاق مراقبت از کودکان
 • بخش لوازم گمشده
 • پارکینگ عمومی و پارکینگ ویژه
 • تلویزیون سرگرمی
 • امکانات وای فای
 • مبل های راحتی تا زمانی که پروازتان آماده شود
 • مغازه های سوغاتی
 • دستگاه های خودپرداز
 • اجاره خودرو
 • خدمات تاکسی
 • تبدیل ارز
 • آب آشامیدنی با لیوان یکبار مصرف
 • ناهار خوری

فرودگاه بین المللی جیپور

ترمینال های فرودگاه

 • ترمینال ۱

این ترمینال تا سال ۲۰۱۳ پروازهای بین المللی را اجرا می کرد، برای مدتی به عنوان ترمینال بار و از سال ۲۰۱۷ مدیران فرودگاه اقداماتی انجام دادند تا دوباره پروازهای بین المللی در اینجا انجام گیرد. بازسازی ها از دسامبر ۲۰۱۷ آغاز شده و برنامه بر این است که در سپتامبر ۲۰۱۸ به اتمام برسد. زمانی که ترمینال ۱ تکمیل شود، تنها پروازهای بین المللی را اجرا خواهد کرد.

 • ترمینال ۲

این ترمینال در جولای ۲۰۰۹ افتتاح شد و فضایی حدودا ۲۲۹۵۰ متر مربع را دارا می باشد. امکاناتی مانند سیستم سرمایشی و گرمایشی، گیت ایکس-ری، نقاله چمدان و بخش اطلاعاتی در این ترمینال قابل استفاده هستند. این ساختمان در ساعات شلوغ می تواند تا ۵۰۰ مسافر را در خود جای دهد و هر ساله ۴۰۰ هزار نفر در اینجا رفت و آمد می کنند. در حال حاضر این ترمینال هم برای پروازهای داخلی و هم بین المللی استفاده می شود.

فرودگاه بین المللی جیپور

دسترسی به فرودگاه بین المللی جیپور

اتوبوس

نزدیک ترین ایستگاه اتوبوس به فرودگاه در فاصله ۵ دقیقه ای از ترمینال مسافران است. خطی که شما را به مرکز شهر جیپور ببرد ۶Aاست که از مالویا تا خیرنی پاتاک شما را می برد. شما همچنین برای رسیدن به فرودگاه و رفتن از آن دیگر خط ها را می توانید استفاده کنید. اتوبوس ها از ۵ صبح تا ۲۱:۳۰ دقیقه کار می کنند و بین ۱۰ تا ۳۰ دقیقه یک بار خواهند گذشت.

اجاره ماشین

گزینه های مختلفی برای اجاره ماشین در فرودگاه و در شهر جیپور وجود دارد که با یک جستجوی اینترنتی ساده، تعداد زیادی از آن ها برای شما نمایان خواهد شد.

تاکسی

از مرکز شهر جیپور می توانید برای فرودگاهتاکسی بگیرید. اگر هم می خواستید از فرودگاه به مرکز شهر بروید نیز می توانید از فرودگاه اقدام کنید که این مسیر ۳۰ دقیقه طول می کشد.

قطار

نزدیک ترین ایستگاه قطار که همانایستگاه قطار جیپور است در فاصله ۱۳ کیلومتری فرودگاه واقع شده که از آنجا می توانید به نقاط مختلفی دسترسی داشته باشید. اگر در این ایستگاه بودید و می خواستید به فرودگاه بروید، می توانید از اتوبوس ۶A، تاکسی و … استفاده نمایید.

اتوریکشا

این گزینه از فرودگاه بین المللی جیپور حمل و نقل ارزان تری است و البته تجربه جالبی خواهد بود که بتوانید از آنجا به مرکز شهر بروید. البته در خود شهرهای هند نیز می توانید از آن ها استفاده نمایید، آن ها کم هزینه و کاربردی هستند.

منبع : jaipurairport.com

کلمه‌های کلیدی: