طلسم پترا حقیقت دارد ؟

پترا که در ابتدا برای ساکنانش با عنوان راقمو شناخته می شد ، یک شهر تاریخی و باستان شناسی در جنوب اردن است. پترا در دامنه جبل المدبعه در حوضه ای در میان كوههایی قرار دارد كه شكل شرقی آن دره عربه است كه از دریای مرده تا خلیج عقبه جریان دارد.اعتقاد بر این است که پترا در اوایل 9000 سال قبل از میلاد مستقر شده است و احتمالاً در قرن 4 قبل از میلاد به عنوان پایتخت پادشاهی نباتایان تأسیس شده است. 

کلمه ی پترا در زبان یونانی به معنای «صخره» است و به این دلیل که این شهر کهن در دل صخره ها کنده شده است، روی آن نام پترا را گذاشته اند. شهر تاریخی پترا که در زمان های دور پایتخت حکومت نبطی ها بوده است، در کشور اردن قرار دارد. این شهر باستانی تا حدود ۲۰۰ سال مرکز حکومت نبطی ها بود و همان دوران، دوران شکوفایی این شهر محسوب می شد.

طلسم پترا حقیقت دارد

به دلیل معماری و نوع ساختی که دارد، در گذشته توانسته ایستادگی های زیادی  در برابر حکومت های دیگر مخصوصا حکومت رومیان کند. پترا که در آن دوران در اوج شکوفایی خود بود، از نظر بازرگانی و تجاری یک قدرت مهم شد و به یک مرکز مهم داد و ستد کالاهای مختلف مثل ادویه هندی، عاج فیل، ابریشم مصری و طلای چین تبدیل شد.

این رونق تجاری، حاکمان رومی را وسوسه کرد تا به این شهر لشکرکشی و حمله کنند و این اتفاق هم افتاد و رم توانست شهر را از آن خود کند. امروزه پترا به عنوان یکی از جاذبه های درخشان گردشگری مانند نگینی می درخشد و توانسته توریست های زیادی را به خود جذب کند. این شهر تاریخی، یکی از عجایب هفتگانه ی دنیا محسوب می شود و در فهرست میراث جهانی یونسکو هم ثبت شده است.

طلسم پترا حقیقت دارد

یکی از مکان های دینی پترا، قصر البنت است که به عقیده ی خیلی از افراد، ساخته ی دست بشر نیست و موجودات فرا زمینی آن را ساخته اند چرا که بشر از ساخت چنین مکانی آن هم در آن دوران عاجز بوده است. بعضی ها هم بر این عقیده اند که این موجودات حتی مدتی را در آنجا زندگی کرده و بعدا بدون بر جای گذاشتن هیچ اثری از خود، آنجا را ترک کرده اند.

حتی وقتی با افراد محلی این منطقه صحبت کنید هم در تمام گفته هایشان حرف از موجودات ماورایی است آنها می گویند که حتی شب ها هم صدای این موجودات را می شنوند و به همین دلیل توریست ها به هیچ وجه در شب به این منطقه نمی روند و افراد محلی هم از مناطق سنگی این شهر می ترسند و بصورت گروهی از آن بازدید می کنند. حتی باستان شناسانی که از این منطقه دیدن کرده اند هم وجود این سر و صداها را تایید کرده اند اما هنوز واقعا مشخص نیست که شهری در این مقیاس و با تمام ظرافت ها چطور در دل کوه کنده شده است.

طلسم پترا حقیقت دارد

پترا مطمئنا یکی از برجسته ترین یادگارهای کهن بشر در خاورمیانه تا به امروز است اما متاسفاته عوامل طبیعی مثل طوفان های شن و باران های موسمی، آن را در خطر نابودی قرار داده است. علاوه بر این، تعداد زیاد توریست ها هم این شهر را بیشتر از گذشته تهدید می کند.

منبع : wikipedia

کلمه‌های کلیدی: