شهر لیون را چقدر می شناسید ؟

لیون سومین شهر بزرگ فرانسه است که در شرق این کشور قرار دارد. این شهر زیبا را پایتخت خوش‌گذرانی فرانسه می‌نامند که دلایل خوبی هم برای این انتخاب وجود دارد. لیون همچنین یکی از بزرگ‌ترین قطب‌های اقتصادی این کشور محسوب می‌شود. تکنولوژی به بهترین وجه در تار و پود معماری تاریخی این شهر رخنه کرده و با وجود غالب بودن معماری سنتی، جوی فوق العاده گیرا به این شهر بخشیده است.  کافه‌ها، رستوران‌ها، موزه‌ها و گالری‌ها از ویژگی‌های بسیار جذاب لیون به شمار می‌روند.

شهر لیون را چقدر می شناسید

لیون در واقع سومین شهر بزرگ در سراسر کشور فرانسه پس از پاریس و مارسی است و در قسمت شرقی این کشور قرار گرفته است. شهر لیون یکی از بزرگ‌ ترین قطب ‌های اقتصادی در کشور فرانسه محسوب می ‌شود. در معماری و نمای کلی شهر لیون می توانید به چشم خود ببینید که تکنولوژی و تاریخ این شهر با هم به خوبی دوست شده اند و ترکیب جالبی را به وجود آورده اند. کافه ‌ها، رستوران ‌ها، موزه ‌ها و گالری‌ های بسیار زیاد و متفاوت شهر لیون در فرانسه از ویژگی‌ های بسیار جذاب این شهر به شمار می ‌روند. این شهر متفاوت و زیبا را به عنوان پایتخت تفریح فرانسه می شناسند. لیون شهری است که در آن آب و رودخانه زیاد پیدا می کنید؛ در این شهر ۲۸ پل وجود دارد. شهر لیون، به وسیله‌ ی دو رود بزرگ رون و سون و تپه‌ های La Croix-Rousse و Fourvière قرار گرفته است به دو ناحیه‌ ی متفاوت تقسیم می ‌شود. درباره ی شهر لیون جالب است بدانید که سرتاسر این شهر به عناون اثر تاریخی یونسکو ثبت شده است و از این نظر، رکورد دار است.

شهر لیون را چقدر می شناسید

شهر لیون با احتساب حومه‌ ی خود، دومین شهر بزرگ و پرجمعیت فرانسه پس از شهر پاریس محسوب می‌ شود. بر اساس استناد بر آمار تخمینی، جمعیت این شهر و حومه ‌اش در سال ۲۰۱۳ میلادی، بیش از دو و نیم میلیون نفر بوده‌ است. همچنین این که شهر لیون یکی از شهرهای مهم دانشجویی در سراسر اروپا و کشور فرانسه به حساب می آید. در این شهر بیش از ۳۰۰ هزار دانشجو مشغول به تحصیل هستند. لیون تنها یک شهر با جاذبه های فراوان نیست بلکه از لحاظ سیاسی هم هر زمان که دولتمردان این شهر صلاح بدانند، کنترل تمامی امور سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و کلیه ی امور فرانسه را از شهر لیون در دست می گیرند. از جمله ی دیگر اهمیت هایی که شهر لیون دارد این است که این شهر مقر یونسکو در زمینه ی اشیا و ابنیه ی تاریخی است و روزگاری هم محل تجارت ابرایشم جهان بوده است.

شهر لیون را چقدر می شناسید

سر آغاز شهر لیون در فرانسه

آغاز تاریخچه و حیات شهر لیون را باید در تپه های فورویرر و در بقایای شهر باستانی لاگدوموم که به معنای شهر روشنایی است، جستجو کنیم. به رسم و رسوم قدیمی این شهر هر روز عصر در بیش از صد نقطه ی این شهر طبق رسمی قدیمی، چراغ‌ هایی روشن می شود. امروزه در این شهر معماری عصر رنسانس بیش از همه شهر های فرانسه قابل مشاهده است. در اواخر قرن ۱۵ میلادی شهر لیون که به واسطه ی بازارهای بزرگ و صنعت ابریشمی خود همانطور که گفتیم، مشهور شده بود، به همین علت تبدیل به شهری پر طرفدار و محل تجمع تجار و جویندگان مدرنیته شده بود.

شهر لیون را چقدر می شناسید

آب و هوای لیون چگونه است ؟

با این که شمال فرانسه زمستان‌ های سرد و تابستان‌ های غیر قابل پیش بینی وجود دارد اما جنوب این کشور اقلیمی مدیترانه ‌ای شامل زمستان‌ های معتدل و تابستان ‌هایی گرم در خود دارد. شهر لیون در فرانسه در مرکز شرق این کشور قرار گرفته است و معمولا زمستان‌ هایی با دمای منفی دارد. بهار و پاییز در لیون فصل‌ های بسیار دلپذیری هستند و خوشبختانه در این مدت این شهر مانند ماه‌ های جولای (۱۰ تیر تا ۹ مرداد) و آگوست (۱۰ مرداد تا ۹ شهریور) که با وجود گرم بودن شلوغ هستند، گردشگر خیلی زیادی را در خود نمی ‌بیند. سپتامبر (۱۰ شهریور تا ۸ مهر) شهر لیون را باید مرطوب ‌ترین ماه سال دانست و در هر زمانی امکان دارد باران ببارد. لیون در کل دارای آب و هوای نیمه قاره ‌ای همراه با زمستان ‌هایی سرد است.

در لیون حتما شکم گردی کنید

لیون به خاطر داشتن رستوران‌ ها و سر آشپزهای بسیار خوبش نه تنها در فرانسه بلکه در سراسر جهان شهرت دارد. در لیون رستوران های بسیار زیادی وجود دارند که به حدی عالی هستند که از گوشه گوشه ی دنیا برای غذا خوردن به آن ها می آیند. کلا شکم گردی جزء جدایی ناپذیر سفر به شهر لیون است.

شهر لیون را چقدر می شناسید

آشنایی با مردم لیون

در ادامه مقاله شهر لیون را چقدر می شناسید ؟ ، زبان مردم در لیون مثل دیگر مناطق کشور فرانسه، فرانسوی است اما این نکته را از ما به یادگار داشته باشید که اگر به لیون سفر کردید و زبان فرانسه هم بلد نبودید، بالاخره به مشکل برخواهید خورد زیرا، در لیون خیلی ها خود را تنها به زبان فرانسوی متعهد می دانند و بر روی این زبان کاملا تعصب دارند. می دانید جای سخت ماجرا کجاست؟ این که در این شهر همه ی علائم و تابلوها به زبان فرانسوی هستند. البته این را هم بگوییم که مردم لیون خیلی خوشحال می شوند که شما به عنوان یک گردشگر با آن ها به زبان فرانسه صحبت کنید و بهتر با شما ارتباط می گیرند.

شهر لیون را چقدر می شناسید

قایق‌سواری در شهر لیون

گشت و گذار در لیون و تماشای میراث‌های تاریخی بیشمار آن از منظری متفاوت روی رودخانه  رون حال و هوای دیگری دارد که نباید از دست داد. از این طریق می‌توانید نکات مخفی زیادی را در مورد این شهر بیابید که شاید در حالت عادی دور از چشمتان باشند. شرکت‌های مختلفی هستند که امکان میل کردن یک شام عاشقانه درون قایق را برایتان ممکن می‌سازند. ماه‌های آوریل تا اکتبر بهترین زمان برای این امر هستند.

شهر لیون را چقدر می شناسید

منبع : Wiki

کلمه‌های کلیدی: