شهری در تایند که در روزگاری سوخته است

بانکوک یا بانگکوک پایتخت کشور تایلند است.بانکوک دارای بیشترین تعداد توریست در مقایسه با شهرهای جهان است. این شهر یکی از شهرهای توریستی جهان می باشد. حتی با  سر و صدای زیاد، جمعیت بالا، جنب و جوش، هیجان، مکان‌های تاریخی و … نتوانسته بانکوک را از شهرهای مورد علاقه توریستها جدا کند. 

بانکوک پایتخت پر جنب و جوش تایلند، با داشتن تعداد زیادی صومعه، بازارهای محی شلوغ، مراکز خرید پر تجمع و غیره و غیره یک مقصد گردشگری وسوسه انگیز برای افرادی است که به دنبال کشف و دیدن یک جای متفاوت هستند.

شهری در تایند که در روزگاری سوخته است

تایلند بناهای قدیمی و دیدنی کم ندارد اما تاریخی ترین بنای آن، شهر تاریخی آیوتایا (Ayutthaya ) معروف به شهر سوخته است که در دوران خود، یکی از بزرگترین شهرهای دنیا محسوب می شده است و بیشتر از ۴ قرن پایتخت تایلند بوده است. در سال ۱۳۵۰، پادشاهی آیوتایا بوجود آمد و در قرن ۱۶ به اوج قدرت و ثروت رسید و توانست قلمرو خود را بسیار گسترش دهد. پادشاهان زیادی در آن دوران بر این شهر حکومت کردند و آنقدر روابط آیوتایا قوی بود که حتی در زمان پادشاهی لویی چهاردهم، با فرانسه در ارتباط بود و این نشان دهنده ی قدرت این شهر در آن دوران است.

آیوتایا قبل از بانکوک به مدت ۴۱۷ سال پایتخت تایلند بوده است. این شهر در قرن 17 به زیباترین شهرهای دنیا معروف بوده بالاخره در سال 1991 در فهرست جهانی یونسکو ثبت شد.این شهر در فاصله 40 مایلی بانکوک قرار دارد. 

شهری در تایند که در روزگاری سوخته است
آیوتایا روی جزیره ای که بوسیله ی ۳ رودخانه ای که شهر را به دریا متصل می کرد، قرار داشت. این مکان به این دلیل انتخاب شد که از نظر دسترسی دشمن، بهترین مکان و کاملا در امان بود و از طرفی از سیل های فصلی هم در امنیت بود.
شهر آیوتایا در سال ۱۷۶۷ بوسیله ی ارتش برمه مورد حمله قرار گرفت، آنها شهر را کاملا سوزاندند، آنجا را فتح کردند و ساکنان آیوتایا را مجبور به ترک شهر کردند. این شهر هیچ وقت بازسازی نشد و فانوس ثروت و فرهنگ آن برای همیشه خاموش شد و به یک مکان باستان شناسی (چیزی که امروز می بینیم) تبدیل شد. امروزه این شهر در استان فرا ناخون سی آیوتایا قرار دارد و دولت تایلند موفق شد در سال ۱۹۹۱ میلادی، شهر سوخته بانکوک را در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت کند.

شهری در تایند که در روزگاری سوخته است

در ادامه مقاله شهری در تایند که در روزگاری سوخته است ، این شهر که زمانی مرکز مهم دیپلماسی و تجارت بود، حالا به یک خرابه ی باستانی تبدیل شده است و به خاطر مجموعه ای از صومعه ها و ردیف هایی از مجسمه های آن دوران شناخته شده است. شهری که در ۸۰ کیلومتری بانکوک قرار گرفته است و معماری به کار رفته در بناهای آن که هنردوستان زیادی را به سوی خود می کشاند، برگرفته از معماری کامبوج و دوران سوخوتای است.

شهری در تایند که در روزگاری سوخته است

تاریخ شهر آیوتایا

بعد از تحقیقات زیاد دانشمندان و باستان شناسان روی شهر آیوتایا مشخص شد که یکی از بزرگترین شهرهای آن دوران بوده و مرکز اقتصادی، سیاسی و مذهبی اصلی در زمان خودش بوده است. علاوه بر این، دربار سلطنتی سیام هم بایگانی های خیلی دقیقی از این شهر داشت که خیلی از آن ها موقع غارت شهر نابود شدند اما بعضی از آنها سالم باقی ماند و یک سند مهم از اعتبار تاریخی این شهر است.
آیوتایا شهر سوخته بانکوک، امروزه میزبان گردشگران زیادی از سرتاسر دنیا است.

منبعunesco.org

 

کلمه‌های کلیدی: