شهری بر روی چاله ای عظیم

امروز میخواهیم شما را با یکی از عجیب ترین گودال های جهان آشنا سازیم. گودالی مسکونی که یک شهر را بر روی آن بنا نموده اند. با ایلیاگشت همراه باشید.

شهرستان نوردلینگن در منطقه ‎ Donau-Ries واقع در ایالت باواریا (در جنوب آلمان) احداث شده و ویژگی‌های منحصر به فردی نسبت به سایر شهرستان‌‎های منطقه دارد.

در طول قرون وسطی، زمانی که شهاب‌سنگی به قطر ۲۵ کیلومتر به این منطقه اصابت کرد، گودالی ایجاد کرد که بعد‌ها محلی برای احداث این شهرستان زیبا شد.گفته می‌شود این گودال Nördlinger Ries نام گرفت و ۱۴.۵ میلیون سال قبل زمانی که شهاب‌سنگی به طول حدود یک مایل به زمین برخورد کرد، ایجاد شد. کمتر از پنجاه سال است که شواهدی مبنی بر مناسب بودن این منطقه برای احداث شهر دیده شد.
سال‌ها این باور وجود داشت که گودال کم‌عمقی که درست در مرکز شهرستان کنونی واقع شده بود دهانه‌ی آتشفشانی خاموش است. اما در سال ۱۹۶۰ دو دانشمند آمریکایی با نام‌‎های یوجین شومیکر ( که نام او به علت کشف ستاره‌‎ی دنباله‎دار Shoemaker-Levy ۹ معروف شده است) و ادوارد چائو ثابت کردند که این گودال در حقیقت ناشی از برخورد شهاب‌سنگ به زمین است.

شهری بر روی چاله ای عظیم
یوجین شومیکر گزارش کرد که طی بازدید از کلیسایی در شهر نوردلینگن به این نتیجه رسیده که دیوار‌های آن از سنگ کوارتز ساخته شده است، و از آنجا که این سنگ تنها تحت فشار زیاد به وجود می‎آید از این کشف خود نتیجه گرفتند که می‌‎تواند حاصل از برخورد شهاب‌‎سنگ باشد. پس از کشف این سنگ محکم در محل تشکیل این گودال استنباط شد که حتما علت تشکیل آن برخورد شهاب‌سنگ است. همچنین اطراف شهرRies نیز سنگ کوارتز زیادی دیده می‌شود که همان برخورد شهاب‌سنگ را نشان می‎دهد.

شهری بر روی چاله ای عظیم
همچنین گودال دیگری به نام Steinheim با قطر ۳.۸ کیلومتر کشف شده که این گودال در ۴۲ کیلومتری جنوب غربی شهر Ries واقع شده است. به نظر می‎رسد این دو گودال نزدیک هم به‎ طور هم‌زمان تشکیل شده‎اند و هر دو نتیجه‎ی دوتکه شدن یک سیارک هستند. امروزه هزاران تن از سراسر جهان برای دیدن این شهر که هم اکنون به جاذبه ای گردشگری تبدیل شده به این منطقه سفر میکنند.

 

کلمه‌های کلیدی: