شرکت هواپیمایی آلیتالیا

شرکت هواپیمایی آلیتالیا (Alitalia). این ایرلاین در حال حاضر به تمامی قاره های جهان پرواز دارد و از فعال ترین ایر لاین های قاره ی اروپا و جهان به حساب می آید.

تاریخچه شرکت هواپیمایی آلیتالیا

این شرکت هواپیمایی در سال ۱۹۹۹ در ایتالیا تاسیس شد و در حال حاضر یکی از بزرگ ترین هواپیمایی های کشور ایتالیا محسوب می گردد. دفتر مرکزی و اصلی شرکت آلیتالیا در شهر فیومیچینو رم قرار گرفته است. فرودگاه های اصلی این ایر لاین، دو فرودگاه لئونادو داوینچی در رم  و فرودگاه اصلی میلان هستند. از جمله فرودگاه های دیگری که این شرکت هواپیمایی از آن ها به عنوان قطب های پروازی استفاده می کند، می توان به فرودگاه تورین کاسله و فرودگاه ونیز مارکو پولو اشاره کرد. در ایران آلیتالیا تنها به فرودگاه بین المللی امام خمینی پرواز دارد. دفتر مرکزی آلیتالیا در فیومیچینو، استان رم واقع شده است. همانطور که بالا تر هم اشاره کردیم، آلیتالیا از جمله ایر لاین هایی است که به تمامی قاره های جهان پرواز دارد و با بسیاری از ایر لاین های دیگر در سراسر جهان، توافق مقصد مشترک دارد. در حال حاضر این شرکت دارای ۱۰۳ فروند هواپیما در ناوگان پروازی خود است. این ایرلاین یکی از اعضای اتحادیه ی اسکای تیم (SkyTeam) است و یکی از مدرن‌ترین پروازهای اروپا را به سراسر جهان انجام می دهد.

شرکت هواپیمایی آلیتالیا

بزرگ ترین سهامدار این شرکت ایرفرانس_ کی ال ام است. توجه داشته باشید که در ادامه ی فعالیت های شرکت آلیتالیا، این شرکت به علت بدهی و شرایط اقتصادی بدی که وجود داشت برشکست شد و منحل گردید. پس از مدتی دولت ایتالیا به کمک برخی سازمان های دیگر، اقدام به سرمایه گذاری در این شرکت هواپیمایی نموده و برای گسترش و حل کردن مشکلاتش، سهامش را به دیگر شرکت ها واگذار و یا ادغام نمود. اما تا به این جا این پایان مشکلات آلیتالیا نبود زیرا، در سال ۲۰۰۶ دولت ایتالیا اعلام کرد دیگر قادر به پشتیبانی از این شرکت نیست و همچنین اتحادیه اروپا هم وارد کردن سرمایه ی جدید را به این ایرلاین ممنوع کرد و در نهایت، این شرکت پس از مدتی اعلام ورشکستگی کرد. در سال ۲۰۰۸  جمعی از سرمایه داران ایتالیایی پیشنهاد دادند تا در قالب کنسرسیوم کمپانیا آئریا ایتالیانا(Compagnia Aerea Italiana)، با رقم ۱ میلیارد یورو این شرکت را بخرند و مجدد آن را زنده و سرپا کنند. بدین گونه بود که ازهمان سال مجددا فعالیت این فرودگاه از سر گرفته شد. طی توافق قراردادی در ژانویه ی سال ۲۰۱۴، سهامداران آلیتالیا، ۴۹ درصد سود این شرکت را به شرکت هواپیمایی الاتحاد واگذار کردند. از مشکلات ایر لاین که بگذریم، به نقاط قوت این شرکت که تبدیل به پایه های برندیگ و شهرت این شرکت شده است می رسیم.

شرکت هواپیمایی آلیتالیا

آلیتالیا به خاطر دوره‌های آموزشی‌ که برای متقاضیان کار برگزار می کند نیز شهرت زیادی دست پیدا کرده است. این دوره ها برای دسته بندی های آموزشی چون: پرواز، زمین و کارمندان نگهداری و تعمیر، دوره هایی برگزار می شود. اما این کلاس ها و دوره ها فقط مختص به کارمندان متقاضی کار در این شرکت نیست. آلیتالیا حتی برای مسافرانی که از پرواز می ترسند  نیز دوره‌ هایی برای مقابله در برابر ترس از پرواز نیز در نظر گرفته است. این سمینار ها و کلاس های آموزشی برای افرادی که دارای اضطراب در سفرهای هوایی هستند، طراحی شده است. این افراد معمولا کسانی هستند که  پرواز اولی هستند. از دیگر نکات برجسته ی آلیتالیا در ارائه ی خدماتش، این است که این ایرلاین بسیار وقت شناس است. شاید باورتان نشود اما ۹۰ درصد پروازهای این شرکت  به موقع به مقصد رسیده اند و همچنین در زمان مقرر هم  بلند شده اند.

نام شرکت هواپیمایی آلیتالیا: Alitalia

کد یاتا: AZ

کد ایکائو: AZA

کلاس های پروازی شرکت هواپمایی آلیتالیا

کلاس پروازی اکونومی: در کلاس پروازی اقتصادی و یا همان اکونومی، مسافران بسته به اندازه ای که در هواپیما هستند، وعده ی غذایی کامل را بدون پرداخت هزینه دریافت می کنند. برخی از هواپیماهای آلیتالیا که مختص به پرواز اکونومی هستند، مانتیور جداگانه و امکان پخش برنامه های مختلف را برای مسافران دارند.

پرمیوم اکونومی: تنها فرق این کلاس پروازی با کلاس پروازی اکونومی این است که، صندلی های بسیار راحت تری نسبت به آن دارد.

کلاس پروازی بیزینسی برای مسافت کم: امکاناتی همچون گیت مخصوص فرودگاه، حمل مجاز بار بیشتر، منوی غذایی متنوع و دلخواه تر، صندلی های راحتی که به صورت تختخواب شو هم هستند را برای مسافرنی که کلاس پروازی بیزینسی برای مسافت های کم را انتخاب می کنند، به ارمغان می آورد.

شرکت هواپیمایی آلیتالیا

اطلاعات ضروری برای مسافران شرکت هواپیمایی ایزی جت

  • منوهای غذایی آلیتالیا به صورت چرخشی هر ۳ ماه یک بار عوض می شوند و ازاین رو مسافرینی که زیاد با این ایر لاین پرواز می کنند، نباید نگران تکراری بودن غذاها باشند.
  • آلیتالیا در طول پرواز، ۲ منوی غذایی ارائه می دهد اما پرواز هایی که بیش از ۱۱ ساعت به طول می انجامند، دارای منوی شماره ی ۳ نیز هستند.
  • هر مسافر مجاز است با خود یک چمدان ۸ کیلوگرمی در کابین هواپیما ببرد. اما چمدان هایی که به عنوان بار در هواپیما برده می شوند می توانند، ۱ و یا ۲ چمدان ۲۳ و یا ۳۲ کیلوگرمی به همراه داشته باشند که البته ارتباط مستقیم با مسیر انتخابی دارد. اگر وزن بار شما بیشتر باشد، باید هزینه ی اضافه بار را بپردازید.
  • از سیستم چک این آلیتالیا حتما استفاده کنید چون این شرکت از معدود شرکت هایی است که از این مزیت را حتی در برخی از پرواز هایش برای مسافران در دسترس قرار داده است. فقط به خاطر داشته باشید که سیستم چک این آلیتالیا برای کودکان زیر ۱۱ سال و افراد سالمندی که کمک های ویژه احتیاج دارند، وجود ندارد. 

منبع : www.alitalia.com

کلمه‌های کلیدی: