شرط می بندیم این پل را در پوستر ها دیده اید

سریلانکا یا جمهوری سریلانکا، کشوری جزیره ای است که در جنوب آسیا، اقیانوس هند و جنوب کشور هند واقع شده است. اسم این کشور پیش از سال ۱۹۷۲ سیلان می‌گفتند. این کشور از قرن 19 تحت سلطه بریتانیا بوده است.

این پل را در پوستر ها دیده اید

پل ۹ قوس (Nine Arch Bridge) که الان تقریبا ۱۰۰ ساله است از بلوک های سنگ و سیمان ساخته شده و هیچ آهن یا بتون مقاومی در آن به کار نرفته است! قوس های عظیم به پل ظاهری منحنی داده و آن را به کوه های دو طرف وصل کرده است. این پل در سال ۱۹۲۱ در زمان استعمار بریتانیا در این سرزمین ساخته شد و بزرگ ترین پل سریلانکاست. دسترسی به پل چندان کار سختی نیست کافیست از شهر الا کمی در کنار ریل پیاده راه بروید تا ناگهان این پل باشکوه در مقابل چشمنتان ظاهر شود.

این پل را در پوستر ها دیده اید

داستان جالبی درباره این پل وجود دارد که احتمالا شنیدنش را دوست دارید: در بحبوحه ی جنگ جهانی اول محموله ی فولادی که برای ساخت این پل درنظر گرفته شده بود مصادره و برای پروژه های جنگی استفاده شد اینجا بود که دیگر همه از ساختن پل ناامید شده بودند اما در همین هنگام فردی به اسم «آپوهامی» از راه رسید و پل را با آجر، سنگ و سیمان و بدون فولاد ساخت. او ثابت کرد با همه محدودیت ها هم می شود کار ساخت پل را جلو برد، بعد از ساخت پل مهندسان بریتانیایی که از ساخت آسان آن شوکه شده بودند چندان از نتیجه کار مطمئن نبودند اما در روز افتتاح «آپوهامی» خودش در زیر پل نشست تا قطار ار روی پل عبور کند. می گویند «آپوهامی» بعد  از ساخت پل با ۴ گاری پر از سکه های نقره به روستایش برگشت و دو شبانه روز به روستای خود و روستای کناری غذا داد البته دست و دلبازی او به همین جا خلاصه نشد چون همه روستایی ها هم از او یک سکه نقره هدیه گرفتند.

این پل را در پوستر ها دیده اید

این پل تقریبا ۳۰ متر ارتفاع دارد و در سریلانکا به آن پل ۹ آسمان می گویند و شما این پل را در پوستر ها دیده اید. اگر در پایین این پل بایستید و به بالا نگاه کنید از ۹ قوسی که در زیر پل قرار دارد تصویر زیبایی از پل را می بینید که جذابیتش به حدی است که تصویرش تا مدت ها از ذهنتان پاک نمی شود. قطارها چندین بار در روز از روی پل می گذرند و بهترین زمان برای دیدن پل وقتی است که قطاری در حال رد شدن از رویش است پس قبل از اینکه به دیدن پل بروید زمانبندی قطارها را چک کنید.

این پل را در پوستر ها دیده اید

این پل در بین عکاسان محبوب ترین پل ریلی است چون می شود در زاویه های مختلف چشم اندازهای حیرت آوری را از آن به ثبت رساند. کسانی که به منطقه بانداراولا(Bandarawela) می روند دیدن از این پل را یکی از بایدهای سفرشان می دانند. یکی دیگر از جاذبه های این کشور وسایل نقلیه خاصی به نام توک توک است. شما با این سه چرخه های زیبا می توانید کل شهر کلمبو را بچرخید. سفرهای ریلی از پرطرفدارترین مسیرهای گردشگری هستند و معروف ترین مسیرهای ریلی کلمبو تا «کندی» (Candy) است این مسیر از لا به لای کوه ها و مزارع چای می گذرد و در آسیا منحصر بفرد است.

این پل را در پوستر ها دیده اید

منبعlanka.com

 

کلمه‌های کلیدی: