سفری یک روزه به پارک ادوراد هفتم لیسبون

میخواهیم سفری یکروزه داشته باشیم به پارک ادوارد هفتم در لیسبون پرتغال با تلفظ صحیح انگلیسی  Eduardo VII Park . با ایلیاگشت همراه باشید.

ابتدا میخواهیم تا به صورت مختصر شهر لیسبون را به شما معرفی نماییم. شهر لیسبون یکی از زیباترین شهرهای اروپایی است که در دنیا به خاطر داشتن جاذبه های مختلف و جورواجور و همچنین فرهنگ اصیل و غنی خود معروف شده است. از اِلمان های فرهنگی که بگذریم، به مکان ها و جاذبه هایی می رسیم که لیسبون را یک سر و گردن از دیگر شهرهای اروپایی جذاب تر کرده است. لیسبون یکی از قدیمی ترین شهرهای اروپا و جهان است. بر طبق اسناد و مدارک تاریخی این شهر ۴ قرن زودتر از رم باستان نیز ساخته شده است.

امروزه شهر لیسبون از جهاتی مختلفی اهمیت فراوانی پیدا کرده است و به‌ عنوان دومین قطب اقتصادی در شبه‌ جزیره ی ایبری پس از مادرید مطرح می‌ گردد. این شهر بیشترین تراکم ثروت و بودجه را در کشور پرتغال دارد و از شهرهای مهم اتحادیه ی اروپا محسوب می ‌شود.

پارک ادوراد هفتم لیسبون

لیسبون قطب سیاسی پرتغال نیز می باشد و دولت این کشور در این شهر مستقر شده‌ است. از آن جایی که نقش لیسبون در عصر اکتشافی پرتغال بسیار مهم است و بناهای یادبودی که به افتخار سفرهای اکتشافی کاشفانی همچون واسکو دا گاما ساخته شده اند، زیاد است بنابراین در این شهر جاذبه های بسیار فراوانی را می توان دید که اکثرشان هم نیز در زمره ی لیست مهم ترین جاذبه های لیسبون به شمار می روند. از جمله ی جاذبه های این شهر می توانیم به بنای یادبود اکتشافات، موزه ی گلبنکیان، میدان روسیو یا همان میدان پدرو چهارم، آسانسور سانتا ژوستا، محله ی آلفاما، آکواریوم اقیانوسی لیسبون، ژرونمیوس، تراموا ۲۸، قلعه ی یائو خورخه، پارک ادوارد هفتم در لیسبون و برج بِلِم اشاره نماییم.

جاذبه ای که امروز می خواهیم آن را بررسی کنیم همانطور که بالاتر اشاره کردیم، پارک ادوراد هفتم لیسبون یکی از زیباترین جاذبه های لیسبون است. این پارک در یکی از مرکزی ترین نقاط شهر لیسبون قرار گرفته است و بدون شک مقصد گاه و بی گاه بسیاری از مردم این شهر و مسافرانش است. اما می رسیم به تاریخچه و ویژگی های این پارک. پارک ادوارد هفتم را در اواخر قرن ۱۹ میلادی به عنوان بخشی از توسعه‌ ی خیابان آزادی (Avenida da Liberdade) در لیسبون مورد بهره برداری و ساخت قرار دادند. البته این پارک از اول هم به نام پارک ادوارد هفتم معروف نبود و در ابتدا این پارک را به اسم پارک آزادی نام گذاری کرده بودند و همه هم آن را به همین نام می ‌شناختند تا این که در سال ۱۹۰۳ میلادی و به احترام پادشاه ادوارد هفتم بریتانیا، نام این پارک را از آزادی به ادوارد هفتم تغییر دادند.

پارک ادوراد هفتم لیسبون

مطمئنا برایتان این سوال پیش آمده است که دلیل این تغییر نام به چه علت بوده است؛ قضیه از این قرار است که در سال ۱۹۰۲ میلادی یعنی ۱ سال قبل از تغییر نام این پارک، پادشاه بریتانیا برای تقویت و ایجاد اتحاد و همبستگی بیشتر و پیوند تاریخی میان پرتغال و بریتانیا از لیسبون دیدن نمود و به همین خاطر هم مسئولین شهر لیسبون تصمیم گرفتند تا نام این پارک را به نام ادوارد هفتم تغییر دهند.

پارک ادوراد هفتم لیسبون با داشتن مساحتی برابر با ۲۶ هکتار یکی از پارک های بزرگ کشور پرتغال به حساب می آید. این پارک در شیبی واقع در شمال میدان مارکوس دِ پمبال (Marquês de Pombal) که نخست وزیر کشور پرتغال آن را پس از زلزله ی شدید سال ۱۷۵۵ لیسبون بازسازی و بنا نهاد، قرار گرفته است. از نظر مهندسی سازه، پارک ادوارد هفتم در لیسبون به ۳ بخش تقسیم می ‌شود. در وسط این پارک یک منطقه ی سرسبز قرار گرفته است که پرچین‌ های آن دارای الگوی اشکال هندسی می باشند و در هر سمت آن ۲ باغ بسیار زیبا قرار گرفته است. در قسمت شمال شرقی پارک یک باغچه‌ ی کوچک و رنگارنگ قرار گرفته است که با تعدادی مجسمه ی بسیار زیبا تزئین شده است. البته هر چه جلوتر بروید، آثار و وجوه بیشتری در این پارک خواهید دید.

پارک ادوراد هفتم لیسبون

در نزدیکی این باغچه قصر کارلوس لوپز را خواهید دید که در واقع قصری قدیمی است که با کاشی‌ های بزرگ و بسیار براق و رنگارنگ تزئین شده است. بیایید تا بیشتر درباره ی قصر کارلوس لوپز برایتان بگوییم. این قصر در اصل برای نمایشگاه سال ۱۹۲۳-۱۹۲۲ برای شهر ریودوژانیروی برزیل ساخته شد که به مناسبت جشن صدمین سال استقلال کشور برزیل مورد ساخت و بهره برداری قرار گرفته بود. پس از پایان یافتن این نمایشگاه و همچنین جشن برزیلی ها، قصر در پارک ادوارد هفتم در لیسبون مجددا مورد بازسازی قرار گرفت و در سال ۱۹۳۲ فقط برای برگزاری رویداد نمایشگاه صنعتی پرتغال مورد بازگشایی قرار گرفت. پس از اتمام این نمایشگاه از این قصر به عنوان محل برگزاری همایش ها، سالن کنسرت های مختلف و حتی سالن ورزشی مورد استفاده قرار می گرفت.

این مکان را در ابتدا با نام قصر نمایشگاه می ‌شناختند اما در سال ۱۹۴۸ به احترام برنده‌ ی اولین مدال طلای پرتغال در مسابقات المپیک به نام کارلوس لوپز، این قصر به نام او نام‌ گذاری شد و از آن زمان نیز این قصر به همین نام مانده است. رنگ آمیزی این قصر به رنگ ‌های سفید و زرد مایل به قهوه ای که به آن اخرایی نیز می گویند آن هم توسط معماران پرتغالی به نام های گیلرمی، کارلوس رِبِلو و آلفردو آسونسائو سانتوس، جلوه ی ویژه ای به این قصر داده است. قصر کارلوس لوپز به زیبایی با سرامیک ‌های بزرگ براق تزئین شده و در دو طرف ورودی اصلی، مجسمه‌ هایی قرار گرفته که اثر رائول خاویر، مجسمه ‌ساز پرتغالی است. در سال ۲۰۰۳ این قصر به مخروبه تبدیل شده بود اما در سال ۲۰۱۶ به طور کامل بازسازی شد. در بخش غربی پارک یک تالاب ماهی و چندین گلخانه وجود دارد که با نام استوفا فریا (Estufa Fria) به معنای گلخانه ی سرد شناخته می‌ شوند.

پارک ادوراد هفتم لیسبون

در ادامه مقاله پارک ادوراد هفتم لیسبون ، این باغ از ۳ گلخانه ‌ی مختلف تشکیل شده است؛ بزرگ ‌ترین گلخانه ‌ی آن خود استوفا فریا است که گلخانه‌‌ ای سرد با درختان بزرگ و مسیر‌های مارپیچ است. استوفا کِنچ (Estufa Quente) یک گلخانه‌ ی گرم شامل انواع گیاهان گرمسیری است که در این پارک قرار گرفته است. گلخانه ‌ی شماره ی ۳ هم استوفا دوس (Estufa Doce) به معنای گلخانه‌ ی شیرین است که در خود گیاهانی همانند کاکتوس و سایر گیاهان آبدار را نگهداری می‌ کند. این گلخانه ‌ها در پارک ادوارد هفتم در لیسبون در طول فصل تابستان بعد از آخرین تعطیلات آخر هفته در ماه مارس از ساعت ۱۰ صبح الی تا ۷ شب و در طول فصل زمستان بعد از آخرین تعطیلات آخر هفته در ماه اکتبر از ساعت ۹ صبح الی تا ۵ عصر برای بازدید عموم باز هستند. به جز قصر کارلوس لوپز و استوفا فریا در این پارک، یک جاذبه ی دیگر هم قرار گرفته است.

یادبود ۲۵ آوریل که در بالاترین قسمت شیب پارک و بر روی گردشگاه کوچکی که با ۴ ستون بزرگ مشخص شده است یک بنای یادبود بسیار مدرن قرار است که خاطره ی انقلاب ۱۹۷۴ را به این صورت گرامی نگه می‌ دارد. این بنای یادبود توسط فردی به نام ژوآ کوچه‌ لیرو (João Cutileiro)، مجسمه‌ ساز پرتغالی ساخته شد که شامل یک فواره به شکل تخته سنگ است که با پایه‌ های بزرگ مورد پشتیبانی قرار می گیرد و در درون حوضچه ‌ای با یک دیوار فرو ریخته و ستون ‌های شکسته قرار گرفته است. تقریبا ظاهر عجیب و البته جذاب این بنا، هر کسی را به خود جذب می کند تا از تاریخچه ی آن سر در بیاورد.

 

کلمه‌های کلیدی: