زنده ماندن در هنگام سقوط

ترس از سقوط هواپیما از اولین سقوطی که در تاریخ رخ داده‌است، سفر با هواپیما را برای خیلی از افراد ترسناک کرده‌است. مشاهده می‌شود که بسیاری از مردم سفرهای طولانی را هم حاضر هستند با قطار یا کشتی سفر کنند. خیلی کم پیش می‌آید که هواپیما سقوط کند اما احتیاط شرط عقل است و باید مسائل مهم را رعایت کرد. برای زنده ماندن در هنگام سقوط اول از همه باید آرامش حفظ شود و سپس باید یک سری دستورالعمل‌ها انجام شود. با ایلیا گشت همراه باشید.

هواپیما

برنامه داشته باشید

این در واقع کلیدی ترین نکته است. اینکه بدانیم اگر هواپیما سقوط کرد و یا مجبور به فرود اضطراری بود، چه کاری انجام دهیم.

اول از همه به تمام اخطارهای امنیتی گوش دهید و کارت امنیت را کامل بخوانید، حتی اگر به هر دلیلی نتوانستید، بدانید که نزدیکترین در خروج کدام است. حداقل این است که تعداد ردیف های جلو و پشتی تان تا در جلویی و عقبی را بشمارید تا راحتتر آن را پیدا کنید.

یادتان باشد متاسفانه ممکن است فقط چند دقیقه قبل از سقوط زمان داشته باشید بنابراین از این زمان برای برنامه ای که دارید استفاده کنید.

امن ترین صندلی ها

اگرچه بعضی ها بر این باورند که صندلی هایی که نزدیک بال هواپیما هستند امن ترند (چون هواپیما در آن نقاط قوی تر از بقیه نقاط است)، عده ای دیگر فکر می کنند که در زمان سقوط، عقب هواپیما امن تر است و مطالعات زیادی این ایده را اثبات کرده اند.

این در حالی است که ۲تا از بزرگترین سازندگان هواپیما در دنیا می گویند “هر صندلی ای به اندازه ی صندلی دیگر امن است و بین آنها تفاوت نیست”. در کشور مکزیک آزمایشی در این باره انجام شد. ۳ آدمک ساختگی را در یک صف و پشت سر هم اما با وضعیت های مختلف در هواپیما قرار دادند: یکی از آنها محکم بسته شد و کمربند ایمنی‌اش را هم بستند، یکی را معمولی نشاندند و کمربندش را هم بستند و سومی را هم معمولی نشاندند اما بدون کمربند و بعد طبق آزمایشاتی که انجام شد مشخص شد که از بین ۳ تا آدمک، آدمکی که کمربندش را نبسته بود بیشترین ضربه را دید و کاملا نابود شد.

محافظت

بعد از سقوط هواپیمایی که در سال ۱۹۸۹ اتفاق افتاد و در آن ۷۹ نفر کشته شدند و ۱۲۶ نفر زنده ماندند، معلوم شد پای بسیاری از قربانی ها و افرادی که زنده مانده بودند، از زانو به پایین شکسته شده بود و دلیل آن هم شناور ماندن پایشان در هوا و فشاری بود که صندلی جلویی به پایشان وارد کرده بود.

پس بهترین کار این است که پایتان را صاف روی زمین بگذارید و و ترجیحا بهتر است پنجه ی پا عقب تر از زانوها باشد و دستتان را هم در بالای سرتان بگذارید . اگر بتوانید کار بیشتری بکنید مثلا یک بالش در بالای سرتان بگیرید خیلی بهتر است.

همچنین باید مطمئن باشید که هیچ جسم نوک تیزی مثل مداد، خودکار یا … در اطرافتان نباشد. سعی کنید این حالتتان را تا فرود نهایی هواپیما حفظ کنید چون معمولا تکان های بعد از اولین فرود، شدیدتر هستند.

کلمه‌های کلیدی: