راجع به انعام بیشتر بدانید

گردشگری در دنیا امروزه بسیار برای مردم اهمیت زیادی پیدا کرده‌است و تعداد زیادی از مردم در سال به نقاط زیادی از دنیا سفر میکنند. تمام این سفرهایی که انجام می‌شود، همگی دارای تجربه‌های فراوانی می‌باشند که تا قبل از آن نمیدانستید. شاید حتی به همین دلایل سفر کرده باشید. یکی از موضوع‌هایی که در سفر ممکن است ندانید، انعام دادن می‌باشد. خیلی از مردم نمیدانند که کی، کجا و چه مقدار باید انعام پرداخت شود. انعام دادن جزو کارهایی محسوب می‌شود که در اروپا یا آمریکا به نوعی سنت آن را می‌شناسند. با ایلیا گشت همراه باشید تا راجع به انعام بیشتر بدانید.

انعام

باید توجه داشت که سنت پرداخت انعام، یک سنت قدیمی بوده و قدمت آن در انگلستان، به قرن شانزدهم میلادی باز می‌گردد. با وجود این تاریخ طولانی هنوز توافق جامع و دقیقی در این رابطه وجود نداشته و یکی از دلایل مهم این موضوع که همواره سبب تردید افراد در انعام دادن می‌شود، تغییرات پی‌درپی رسوم پرداخت انعام به شمار می‌رود. استانداردهای پرداخت انعام بر اساس هر کشور و هر فرهنگی متفاوت بوده و ما امروزه شاهد این موضوع هستیم که حتی در مناطق مختلف یک کشور؛ فرهنگ های متفاوتی در این زمینه وجود دارد و به همین دلیل حتی با هوش ترین و با تجربه ترین مسافرها نیز گاهی در این رابطه احساس ناراحتی و عدم اطمینان می کنند. در این میان مسایل متعدد دیگری نیز در این موضوع دخیل هستند و مواردی از قبیل اینکه سفر با چه هدفی انجام شده و آیا یک سفر کاری است یا تفریحی، داخلی است یا خارجی، نوع مواجه مسافر با مشکلات در سفر و حتی نوع وسیله نقلیه از جمله کشتی، هواپیما و نوع اقامت وی در هتل یا استراحت گاه و میزان پرداختی های وی برای تاکسی، رستوران یا موارد مشابه، می تواند در نحوه پرداخت انعام تاثیرگذار باشد. اگر شما در حال برنامه ریزی جهت گذراندن تعطیلات هستید، این پنج نکته می تواند به شما در زمینه پرداخت انعام کمک کند:

  • میزان انعام نسبت به گذشته افزایش پیدا کرده‌است

درصد استاندارد پرداخت انعام در رستوران‌ها که در دهه‌های گذشته و دوران جوانی والدین ما ۱۰ درصد از مبلغ کل بود؛ امروزه افزایش داشته و به ۱۵ تا ۲۰ درصد رسیده است. پرفسور میشل لین Michael Lynn استاد دانشکده هتلداری دانشگاه کرنل Cornell University در نیویورک که به عنوان یک متخصص و کارشناس در زمینه پرداخت انعام شناخته می‌شود، در این رابطه می‌گوید: «میزان پرداخت انعام باید بر پایه کیفیت خدمات ارائه شده باشد.»

وی در این رابطه می‌گوید: «میزان استاندارد انعام برای خوراکی‌ها و نوشیدنی‌ها بر اساس ۱۵ تا ۲۰ درصد محاسبه شده و حتی اگر شما از طریق استفاده از کوپن‌های تخفیف یا خرید از طریق وبسایت موفق به دریافت تخفیف شده‌اید، بهتر است میزان انعام را بر پایه قیمت اصلی مواد غذائی پرداخت کنید.» البته نحوه پرداخت این انعام از طریق وجه نقد یا کارت اعتباری بر عهده مشتری است. این میزان رشد تنها در زمینه موادغذایی نبوده و در گذشته میزان انعام باربران فرودگاهی، پنجاه سنت بود در حالی که این مبلغ امروزه به ۲ دلار افزایش پیدا کرده‌است.
پرفسور ازرا ایچلبرگ Ezra Eichelberger استاد موسسه کولیناری آمریکا در هاید پارک نیویورک در این رابطه می‌گوید: «پرداخت انعام حتی در هنگام حمل بار مسافران باید رعایت شود و هزینه‌ای که شما بابت حمل بار به خطوط هوایی می دهید، ارتباطی با کارگران باربر در فرودگاه نداشته و انعام آن‌ها را باید جدا پرداخت کنید.»
در مورد خدمتکاران هتل نیز کارشناسان توصیه می‌کنند به صورت روزانه چند دلار روی بالش های اتاق خود قرار دهید تا از آن‌ها تشکر کنید.

انعام

  • افزایش سیاست عدم پرداخت انعام

امروزه بسیاری از رستوران های مجلل و سطح بالا در سراسر دنیا از جمله رستوران پرسی با مدیریت توماس کلر  Thomas Keller’s Per Se در منهتن یا رستوران چز پانیز به مدیریت آلیس واتر Alice Waters’ Chez Panisse در برکلی کالیفرنیا؛ قوانینی مبنی بر عدم پرداخت انعام وضع کرده و به جای آن قیمت خدمات و غذاهای خود را افزایش داده اند. به تازگی موسسه زاگات Zagat در یک نظر سنجی از افراد مختلفی در مورد سیاست عدم پرداخت انعام سوالاتی را پرسیده است که بر اساس آن ۲۸ درصد پاسخ دهندگان از این سیاست اعلام انزجار کرده، ۳۵ درصد نسبت به این موضوع عدم اطمینان داشته و ۲۱ درصد نیز با آن موافق بوده‌اند در حالی که ۱۷ درصد از مشارکت کنندگان نیز اعلام کردند با اجرای این سیاست تنها در رستوران های سطح بالا موافق هستند.

یکی از دیگر تغییرات ایجاد شده در رابطه با موضوع فوق این است که  بسیاری از رستوران‌های اروپا و امریکا بند جدیدی به نام حق سرویس یا  service charges را به فهرست صورت حساب خود اضافه می‌کنند. یکی از مهمترین دلایل این موضوع، عدم پرداخت انعام به خدمتکاران از سوی گردشگران خارجی محسوب می‌شود. به همین دلیل بهتر است پیش از پرداخت انعام به صورت‌حساب خود توجه کرده و در صورت لحاظ شدن حق سرویس در آن دیگر نیازی به پرداخت انعام وجود ندارد.

  • صندوق های پرداخت انعام

بر اساس دلایل مختلف از جمله افزایش توجه به اختلاف میزان درآمد در جامعه یا تنها با هدف دریافت پول بیشتر از مشتری، در بسیاری از اغذیه فروشی‌ها، نانوائی‌ها، شیرینی فروشی‌ها و کافی‌شاپ‌ها شاهد وجود صندوق‌های پرداخت انعام هستیم. این موضوع به ویژه در اماکنی که کارگران در آن کمتر از میزان استاندارد حقوق می‌گیرند، دیده می‌شود. بهتر است در این رابطه و پیش از پرداخت انعام از طریق این صندوق‌ها کمی فکر کرده و محیط را بررسی کنید. برای مثال یک مقاله جدید که در بخش مالی سی‌ان‌ان منتشر شده‌است نشان می‌دهد که بر اساس اطلاعات وبسایت Glassdoor.com، کارگران قهوه استارباکس و کافه زنجیره ای باریستا پیش از دریافت انعام، ساعتی ۸ دلار و ۸۰ سنت حقوق می‌گیرند.

  • تورهای ارائه دهنده بسته های جامع، هزینه انعام را محاسبه می‌کنند

امروزه تعداد شرکت های مسافرتی ارائه دهنده بسته های جامع سفر که در آن تمامی موارد از جمله محل اقامت، متصدیان تور، کشتی های مجلل تفریحی و قایق های رودخانه ای پیش بینی شده اند، به صورت فزاینده ای با رشد رو به رو هستند. از سوی دیگر مسافران تمایل دارند ریز هزینه های سفر خود را دانسته و به صورت روزانه محاسبه کرده و با خدمات دریافت شده تطبیق دهند. هزینه های برخی از این بسته های جامع (نه تمامی آن ها) شامل پاداش ها نیز هستند. به همین دلیل بهتر است پیش از بستن قرار داد و پرداخت انعام؛ اطلاعات کامل را از بروشورها یا وبسایت این مراکز دریافت کنید. البته با وجود محاسبه پاداش ها در این بسته های جامع، برخی از مسافران پس از هر وعده غذائی، نوشیدنی یا دریافت خدمات رفاهی اقدام به پرداخت انعام کرده و یا مقداری پول برای خدمتکاران در اتاق ها قرار می دهند. این موضوع یک بحث شخصی بوده و ممکن است برخی افراد در ازای دریافت خدمات شخصی، انعام بیشتری پرداخت کنند. پرفسور میشل لین در این رابطه می‌گوید: «همواره یک فشار روانی در زمینه پرداخت انعام وجود دارد، اگر شما توانائی پرداخت داشته باشید از توجه بیشتری بهره مند شده و به نوعی مسابقه ای بین مشتریان برای دریافت توجه بیشتر وجود دارد در حالی که ارائه دهندگان خدمات، با همه افراد به صورت یکسان برخورد ندارند.»

انعام

  • انعام در سفرهای خارجی

بر اساس مطالعات انجام شده توسط وب سایت TripAdvisor در سال ۲۰۱۳ که در آن شرایط بیش از ۹ هزار مسافر مورد مطالعه قرار گرفت، مشخص شد که گردشگران آمریکائی بیشترین میزان انعام را داده و ۵۷ درصد از میزان انعام های پرداخت شده در این مطالعات، از سوی مسافرین این کشور ارائه شده است در حالی که در مجموع گردشگران هفت کشور دیگر حاضر در این مطالعات، ۴۳ درصد از کل انعام های پرداخت شده را هزینه کرده بودند. پرفسور میشل در این رابطه اعتقاد دارد: «در زمان سفر شما باید درباره رسوم پرداخت انعام در فرهنگ منطقه ای که به آن رفته اید اطلاعاتی داشته باشید. ممکن است این رسوم با آن چه شما در کشور خود با آن سر و کار دارید کاملا متفاوت و حتی متضاد باشد. در این زمینه می توانید از کارکنان هتل محل اقامت خود سوال کرده یا از طریق فوروم های آنلاین مانند TripAdvisor.com or یا CruiseCritic.com اطلاعات مورد نیاز را دریافت کنید. »

سخن آخر:  اگر شما قصد سفر دارید بهتر است پیش از شروع سفر نسبت به کسب اطلاعات درباره مقصد خود اقدام کرده و حتما مقداری پول خرد همراه خود داشته باشید. در هر نقطه ای از جهان که باشید در صورت عدم دریافت خدمات حرفه ای و مناسب، شما حق نپرداختن انعام را خواهید داشت اما توصیه می شود هیچگاه پرداخت انعام را به طور کامل کنسل نکنید.
همواره شرایط خدمه را در نظر داشته باشید، ممکن است دلیل دیر آوردن غذای شما به سر میز آن چیزی که فکر می کنید نباشد و شما بی دلیل نسبت به پیشخدمت ها خشمگین شده‌اید و یا ممکن است خدمه هتل موظف به تمیز کردن اتاق های زیادی باشند و یکی از همکاران آن ها به دلیل بیماری در آن روز غیبت کرده است و  به همین دلیل کار شما کمی دیرتر انجام می شود. فراموش نکنید شما در عصر اینترنت هستید و سایت هایی مانند TripAdvisor وجود دارند که می توانید در آن ها، تجربیات خود را به اشتراک گذاشته و از تجربیات دیگران بهره مند شوید و در نهایت به خاطر داشته باشید پرداخت انعام تنها راه نشان دادن خشنودی یا عدم رضایت شما از خدمات دریافت شده نیست.

کلمه‌های کلیدی: