در شفشاون همه چیز آبی است

به نظر شما چرا در شفشاون همه چیز آبی است ؟ مراکش یا مغرب، کشوری در شمال غربی آفریقا است که با اقیانوس اطلس ساحلی طولانی دارد و از شمال با تنگه جبل‌الطارق و دریای مدیترانه مجاور است. این کشور از شرق با کشور الجزایر، از جنوب با کشور موریتانی، از غرب با اقیانوس اطلس و از شمال با دریای مدیترانه همسایه‌است. 

امروز با ایلیاگشت همراه باشید تا شما را با شهر آبی شفشاون (Chefchaouen) در کشور مراکش آشنا سازیم. شهر کوچکی در شمال مراکش که به خاطر خانه ها و خیابان های آبی اش معروف است و به آن لقب شهر آبی مراکش را داده اند. هوای تازه، نبود ترافیک و آلودگی در این شهر بیداد می کند.

در شفشاون همه چیز آبی است

شفشاون یکی از شهرهای بسیار زیبا و دیدنی مراکش است. این شهر که به علت رنگ آبی شفافی که سرتاسر شهر فرا گرفته به شهر آب یا شهر آسمانی معروف شده و یکی از ساکت‌ترین شهرهای دنیاست! هوای تازه، نبود ترافیک . آلودگی و نیز قرار گرفتن در کناره‌های دریای مدیترانه جذابیت بی‌نظیری به این شهر داده است. شفشاون جمعیتی ۴۰۰۰۰ نفری را در خود جا داده است. این شهر درست در قلب کوه های ریف مراکش واقع شده است و یکی از بهترین و جذاب ترین مقاصد توریستی گردشگری در دنیا است و دلایل خوبی هم برای آن وجود دارد. سفر به شفشاون مراکش سفری ارزان خواهد بود، هتل ها و اقامت گاه های آن ارزان و کاملا قابل قبول هستند و در بالای همه ی این ها خود شهر با خانه های شسته رفته ی سفید  و آبی است که در پس زمینه ای از کوه های قهوه ای تیره ی ریف قرار گرفته اند.

در شفشاون همه چیز آبی است

در ادامه مقاله در شفشاون همه چیز آبی است ، احتمالا از خودتان می پرسید چرا آبی؟ ایده ی آن از کجا آمده است؟ در دهه ی ۱۹۳۰ میلادی گروهی از مردمی که در آنجا زدگی می کردند تصمیم گرفتند تا شهر را به این رنگ، رنگ بزنند. زیبایی کوه های شفشاون که دور تا دور این شهر را احاطه کرده اند در کنار رنگ روشن شهر، تضاد دید بسیار زیبایی به وجود آورده است و به جرات می توان گفت که اگر شفشاون آبی نبود، امکان نداشت تا این اندازه توریست به خود جذب کند. پس از این جا می توان فهمید که گاهی اوقات یک ایده ی خیلی ساده در یک جای معمولی هم تا چه اندازه می تواند آن را شگفت انگیز کند… زیبایی در کنار اتمسفر ساکت و آرام آن شفشاون را برای گردشگرها بسیار جذاب کرده است.

در شفشاون همه چیز آبی است

میدان اصلی شهر قدیمی شفشاون پر از کافه های رنگاوارنگ و جذاب است که در آن میتوان خیل جمعیت مردم محلی و توریست هایی که از این شهر دیدن می کنند را دید. در طول تابستان چیزی حدود ۲۰۰ هتل به توریست های اروپایی جا می دهد و همین عدد کافیست تا متوجه تعد بالای گردشگرای شفشان شد. علاوه بر همه ی این ها شفشاون مراکش مقصدی عالی برای خرید هم محسوب می شود چرا که در آن می توان سوغاتی هایی مثل صنایع دستی بسیار خاصی را دید و خریداری کرد که محال است در جای دیگری به غیر از مراکش بتوانید مانند آن را ببینید. پنیر بزی که توسط محلی های شفشاون درست می شود هم در بین توریست ها از محبوبیت یالایی برخوردار است.

در شفشاون همه چیز آبی است

شهر شفشاون مراکش در سال ۱۴۶۱ بنا نهاده شد، در بخش قدیمی این شهر چیزی که خیلی جلب توجه می کند کوچه های هزار تو مانند و پیچ در پیچ آن در کنار خانه هایی است که به معماری اسپانیایی مراکشی ساخته شده اند. شفشاون را می توان یکی از بهترین شهرهای دنیا برای گشت و گذار و گرفتن عکس های ناب دانست و یکی از بهترین تفریحات آن به شمار می رود علاوه بر این شکم گردی در رستوران های شفشاون هم راه خوب دیگری برای آشنایی با مردم  فرهنگ غذایی آن است. از  جایی که شهر کوچکی است، ۲ روز برای آن کافیست با این که آنقدر زیبا و جذاب است که کاملا می توانید سفرتان را به حتی یک هفته هم بیشتر کنید.

در شفشاون همه چیز آبی است

قسمت قدیمی شهر شفشاون، آرام و زیبا  جایی عالی برای جستجو و گشت و گذار است. سمان آسآسمان آبی، خانه های آبی، دیوارهای آبی، کوچه های آبی و مردمی که گاهی لباس آبی می پوشند! همه ی این ها باعث می شود که حس کنید در دریا غرق شده اید… یکی دیگر از سوغاتی هایی که مراکشی ها با آن شناخته شده هستند و در شفشاون هم کم دیده نمی شود، حنا است که می توان آن را در رنگ های زیبای زیادی از آبی تا نارنجی و صورتی و سبز دید مردم مراکش از حنا در مراسم های خاصی مثل عروسی استفاده می کنند. یکی یگر از موراد جالبی که در سفر به شفشاون دیده می شود، آویخته شدن پرتغال های نارنجی رنگ بر روی دیوارهای آبی است که باعث شده تا تصویر چشم نوازی به وجود بیاید، التبه این پرتغال ها برای تزیین و دکور نیستند و می توانید یکی از این پرتغال های ترش خوشمزه را با چند درهم خریداری کنید.

در شفشاون همه چیز آبی است

چرا شفشاون آبی است؟

خانه ها و خیابان هی آبی رنگ شفشاون مراکش یاد آورد آسمان آبی و آبی دریا هستند، اما بیشتر دلیلی مذهبی پشت رنگ این شهر است تا این که دلیل تزیینی داشته باشد. در آن دوران که گروهی از مردمی که در این شهر زندگی می کردند تصمیم گرفتند تا شهر را رنگ کنند، از یکی از رنگ های سنتی آبی استفاده کردند و عقیده داشتند که می تواند یادآور قدرت خداوند باشد.

در شفشاون همه چیز آبی است

اگر کمی ماجراجویانه به قضیه نگاه کنید، بازدید از شمالی ترین رشته کوه های آفریقا یعنی همان رشته کوه های ریف خود می تواند یکی از بهترین دلایل برای بازدید از شفشاون مراکش باشد. دره ها، قله ها و پستی و بلندی ها در این شهر فراوان است و هیچ کمبودی در این مورد وجود ندارد.

در شفشاون همه چیز آبی است

آب و هوای شفشاون معتدل و مدیترانه‌ای است. این شهر دارای تابستان‌های نسبتا گرم و خشک و زمستان‌های پر برف است. با این حال ماه‌های آپریل تا ژوئن بهترین ماه‌ها برای سفر به این شهر می‌باشند.د.

منبعlonelyplanet.com

 

کلمه‌های کلیدی: