در سفر به هند نکات بهداشتی را رعایت کنید

سرزمین هند آب و هوای بسیار متنوعی را در مناطق مختلف خود دارد. تنوع جغرافیایی زیادی در هند وجود دارد، بنابراین در مناطق مختلف گرما، سرما و ارتفاع ممکن است باعث مشکلات بهداشتی شود. بهداشت در بسیاری از مناطق ضعیف بوده و بیماری های مختلفی حتی از طریق خوردن آب شیر منتقل می شود. هر چند که همه مسافران هند می دانند باید آب معدنی تهیه کنند اما موضوعات مهمی درباره نکات بهداشتی سفر به هند وجود دارد که در این مطلب از الی گشت مطرح می کنیم. در مناطق گرمسیری، از حشرات و بیماری های ناقل آن ها دور بمانید و اینکه در شهرهای بزرگ هند همانند دهلی، آگرا، جیپور، گوا و بمبئی مراقبت های بهداشتی خود را داشته باشید.

در سفر به هند نکات بهداشتی را رعایت کنید

نکات بهداشتی در سفر به هند

هر چند که مریض شدن در طول زندگی یک شخص موضوعی عادی است اما هیچ کسی دوست ندارد این اتفاق در سفر برایش بیفتد. همه ما در سفر به دنبال شادی، سرحالی، استراحت و خوش گذراندن هستیم و در نتیجه از بیماری و مریضی دوری می کنیم. در این صورت برای سفر به هند چه نکات بهداشتی را باید رعایت کنید تا در هنگام سفر یک هفته خود و حتی بعد از سفر مریض نشوید؟ خوشبختانه بسیاری از آسیب ها و اتفاقاتی که در سفر می افتند، بسیار کوچک بوده و تنها با داشتن یک کیف کمک های اولیه می توانید مشکل را حل نمایید.

با این حال، در هنگام سفر هر زمان که تشخیص دادید مریض هستید یا یکی از هم سفرهایتان حالش خوب نیست، بهتر است که به راهنما بگویید. به تشخیص راهنما و تور لیدر شاید بهتر باشد که به دکتر و متخصص مراجعه کنید.

آلودگی هوا در هند

آلودگی هوا در هند بسیار بالاست. بنابراین اگر مشکلات ریوی دارید یا نمی توانید در مناطق آلوده به ارحتی تنفس کنید، قبل از سفر به هند با دکتر خود مشورت کنید. اگر دارویی نیاز دارید، بر اساس قوانین هند با خود به همراه داشته باشید یا پس از ورود به این کشور برای تهیه آن اقدام کنید. خوشبختانه داروها در هند بسیار ارزان بوده و به راحتی و با داشتن نسخه پزشک می توانید آن را از داروخانه ها خریداری کنید. در نکات بهداشتی سفر به هند زدن ماسک به صورت در روزهایی که هوای درون شهرهای بزرگ هند بسیار آلوده است را پیشنهاد می دهیم.

خوشبختانه هند کشور بسیار بزرگی است و بیشتر مناطق و شهرهای توریستی آن، از آب و هوای مطلوبی برخوردارند. مخصوصا شهرهای توریستی که به دلیل طبیعت های فوق العاده شان، گردشگران و توریست های بسیاری را به سمت خود جذب می کنند.

در سفر به هند نکات بهداشتی را رعایت کنید

مقابله با گرما در سفر به هند

بسیاری از شهرها و مناطق هند مخصوصا نواحی جنوبی مرطوب و گرم هستند. برای بیشتر مسافران و گردشگران عادت کردن به این آب و هوا، کمی طول می کشد. بدن شما مدام در این آب و هوا عرق می ریزد. در نتیجه باید نکات بهداشتی سفر به هند را درباره این موضوع بدانید. در این مواقع، باید آب زیاد بنوشید و مراقب باشید که در صورت تحرک زیاد آب بدنتان را از دست ندهید. نوشیدن آب یا خوردن غذاهای شور می کند کمک کند.

با این وجود یادتان باشد که در این شرایط نمک خام و جدای از غذا نخورید. چرا که حالت شما را تشدید می کند. نمک درون غذا به ضدعفونی کردن دهان و معده شما و هضم بهتر غذا در محیط های مرطوب کمک می کند.

اگر احساس کم آبی بدن به شما دست داد، استراحت کنید. آب بنوشید و سعی کنید تا در سایه و به دور از نور خورشید بمانید تا خستگی و حالت کم آبی از شما دور شود.

احساس کم آبی به سرعت رفع می شود اما ممکن است خستگی آن در روزهای آینده به سراغتان بیاید. بهتر است در روزهای بعد از آن در سفر به کارهای سبک و به دور از خستگی بپردازید. شاید بخواهید به لیست بهترین هتل های هند همانندبهترین هتل های ۵ ستاره بمبئی سری بزنید و از امکانات تفریحی درون آن ها مطلع شوید.

در سفر به هند نکات بهداشتی را رعایت کنید

جلوگیری  از آفتاب سوختگی

در نکات بهداشتی سفر به هند و حتی در روزهای ابری نیز از ضد آفتاب استفاده کنید. حتما بعد از شنا ضد آفتاب را فراموش نکنید. حتی اگر به ارتفاعات هم رفتید، باز هم ضد آفتاب بزنید.

مشکلات پوستی در سفر به هند

یکی دیگر از مشکلاتی که مسافران  جهانگردان با آن روبرو هستند، مشکلاتی است که پوست بدن با آن مواجه می شود. اگر به محیط های مرطوب عادت نداشته باشید و برای مدت طولانی در مناطق مرطوب و گرمسیری هند اقامت دارید، باید مراقب بیماری های قارچی باشید. همواره سعی کنید که بدن خود را خشک نگه دارید. لباس هایی را بپوشید که کاملا خشک هستند. از کرم ها و لوسیون های مراقبتی پوست استفاده کنید. اگر احساس خارش و قرمزی پوست داشتید، بهتر است از کرم های ضد قارچ استفاده نمایید یا به دکتر بروید.

اگر در طول سفر خراش یا زخمی بر روی پوستتان ایجاد شد، در نکات بهداشتی سفر به هند بسیار مراقب باشید. آن ناحیه را ضد عفونی کنید. از محیط های مرطوب دوری کنید و همیشه سعی کنید که آن را خشک نگه دارید.در سفر به هند نکات بهداشتی را رعایت کنید

نکات بهداشتی سفر به هند برای غواصی و شنا

اگر برای غواصی در شهرهای ساحلی هند اقوام می کنید، مطمئن شوید که حتما قبل از رفتن به درون آب، آموزش های لازم را ببینید. کسانی که همراه شما و به عنوان مربی شما را همراهی می کنند باید برای هر موضوعی خود آماده باشند. مراقب شما باشند و اگر مشکلات تنفسی دارید حتما باید آن را با مربی غواصی خود مطرح کنید.

مبارزه با نیش حشرات در سفر

حشرات و آفت هایی که در تخت های بعضی از هتل ها هستند، هر چند بیماری ها را منتقل نمی کنند اما نیش دردناکی دارند. هیچ کس دوست ندارد خواب آرام خود را در سفر به خاطر یک شته یا کک از دست بدهد. اگر به هر نحوی بدن شما را نیش زدند و خارش شدید پیدا کردید، شاید خوردن یک آنتی هیستامین مشکل را حل کند.

اگر در هتل های ۴ ستاره و ۵ ستاره هند اتاق خود را رزرو نکرده اید و در هتلی ارزان قیمت و شاید ۳ ستاره مانده اید، شاید از بابت شپش ها نگرانی و استرس داشته باشید. در این صورت یکی از روش ها، استفاده از شامپو ضد شپش است. چرا که شپش ها بیشتر در نواحی سر ظاهر می شوند.

اگر به تنهایی و به مناطق روستایی هند سفر می کنید، یکی از حشراتی که با آن ها روبرو هستید، کنه ها هستند. کنه ها عموما در مناطق مخصوصی از بدن هستند و ممکن است باعث تب و لرز، درد عضلانی و یا دردهای جدی شود. در این صورت اگر نتوانستید کک را جدا کنید و روش آن را نمی دانید، بهترین کار این است که به پزشک مراجعه کنید.

از دیگر داروهایی که در این موضوعات استفاده می شود می توان به دوکسی سایکلین (Doxycycline) اشاره کرد. در مناطق گل آلود و رودخانه ای نیز، شاید زالو وجود داشته باشد. 

 

منبع: lonelyplanet.com

 

کلمه‌های کلیدی: