در سفر به بوداپست حتما به تپه گلرت بروید

در سفر به بوداپست حتما به تپه گلرت بروید

مقاله در سفر به بوداپست حتما به تپه گلرت بروید ، را امروز بررسی میکنیم. شهر بوداپست بزرگترین شهر و پایتخت کشور مجارستان است. این شهر مرکز فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و صنعتی مجارستان است. شهر تماشایی بوداپست در مجارستان تپه ای مشرف به رودخانه دانوب دارد که تاریخی بلند را از سر گذرانده و وجود قلعه ای تاریخی بر روی آن نشان از گذشته نظامی اش دارد. تپه ها با آب و هوای عالی، چشم اندازها و جاذبه هایی که دارند می توانند گردشی چند ساعته و لذتبخش را برایتان بسازند، تپه گلرت در بوداپست هم از دیدنی ترین تفرجگاه های شهر است می توانید از این تپه بالا بروید و به غیر از دیدن نمای شهر از بالا، جاذبه های تاریخی زیادی را ببینید.

در سفر به بوداپست حتما به تپه گلرت بروید

علت اینکه اسم این تپه را گلرت (Gellert) گذاشتند این است که اسقف اعظم گلرت در درگیری های سال ۱۰۴۶ از این تپه به پایین پرت شد. پادشاه «سنت استفان» از این اسقف اعظم دعوت کرده بود تا به بوداپست برود و مردم این شهر را مسیحی کند اما برخی از مخالفان او را درون بشکه ای از بالای تپه به رودخانه دانوب پرت کردند. مجسمه او که رو به پل الیزابت ساخته شده از خیلی از نقاط ناحیه «پست» دیده می شود. شاید مهمترین جاذبه روی این تپه قلعه گلرت که بعد از شکست جنگ استقلال مجارستان در سال ۱۸۴۹  توسط دودمان هابسبورگ ساخته شده است. موقعیت مکانی خوب قلعه طوری بود که می توانست در مواقع شورش و طغیان های احتمالی در آینده هر دو منطقه مهم شهر را تحت نظر داشته باشد.

در سفر به بوداپست حتما به تپه گلرت بروید

در  قرن هجدهم دامنه های تپه گلرت پر از باغ های میوه شده بود. تپه گلرت در جنگ جهانی دوم و همینطور در هنگام انقلاب مجارستان در سال ۱۹۵۶ مکان مهم و نظامی شهر به حساب می آمد. مجسمه آزادی مجارستان در بالای این تپه قرار دارد و از بیشتر نقاط شهر دیده می شود. امروز منطقه های مسکونی، خانه های شخصی و سفارتخانه های زیادی در کناره خیابان های اطراف تپه دیده می شود که رونق آن ها همه به خاطر وجود این تپه است . از سال ۱۹۸۷ تا به حال تپه گلرت به عنوان بخشی از کناره های رود دانوب در لیست میراث جهانی یونسکو قرار دارد. در دامنه های این تپه میدانی به اسم میدان گلرت هست که در اطراف آن هتل گلرت و استخر گلرت به چشم می خورد. آب  این استخر که دقیقا در کنار هتل قرار دارد از چشمه های آب گرمی که از این تپه سرچشمه می گیرند تامین می شود.

در سفر به بوداپست حتما به تپه گلرت بروید

جاذبه های گردشگری تپه گلرت

پته گلرت بهترین چشم اندازهای پانورامایی از شهر را به تصویر می کشد و بهترین روش برای جهت یابی شهر است. از روی آن انگار که نقشه بوداپست در مقابل چشمانتان قرار دارد، می توانید ساختار شهر را کاملا ببینید و تفاوت بین دو ناحیه مهم بوداپست که یکی از آن ها کوهستانی و دیگری مسطح است و رود دانوب آن ها را از هم جدا کرده را به خوبی حس کنید. بر روی تپه در کنار چشم انداز خارق العاده، جاذبه های زیادی هم وجود دارد که ارزش تماشا دارند:

  • بنای یادبود سنت گلرت ( Gellért Monument) :همانطور که گفتیم مجسمه یابود اسقف اعظم بر روی این تپه است.
  • قلعه تاریخی شهر این قلعه که زمانی یکی از مهمترین قسمت های نظامی شهر بود امروز به جاذبه گردشگری مهم شهر تبدیل شده است.
  • مجسمه آزادی این مجسمه در بالای تپه قرار دارد و از آنجایی که تبدیل به نماد شهر شده هیچ وقت از روی تپه پایین آورده نشد.
  • غار تپه گلرت (Gellért Hill Cave): یکی دیگر از جاذبه های خارق العاده تپه گلرت شبکه ای از غارهای اسرارآمیز است .اولین بار در دهه ۱۹۲۰ بود که یک ورودی برای این غارها ساخته شد تا مردم بتوانند به داخل غار بروند و از آن دیدن کنند. این غار در زمان جنگ جهانی دوم به عنوان کلیسا و بیمارستان مورد استفاده قرار می گرفت اما امروز همچنان یک کلیسا است و موقعیت منحصربفردش که در بالای تپه گلرت قرار گرفته باعث شده تا از جاذبه های گردشگری مورد علاقه گردشگران باشد.
  • محوطه بازی:تپه گلرت جای مخصوصی برای بازی بچه ها دارد که در آن سرسره های مختلفی در اندازه های مختلف هست. وقتی از مسیر اصلی در حال بالا رفتن به سمت قله تپه هستید این محوطه را نمی بینید اما تابلوهای چوبی جهت این زمین بازی را شخص کرده اند.

در سفر به بوداپست حتما به تپه گلرت بروید

در ادامه گزارش در سفر به بوداپست حتما به تپه گلرت بروید ، در دامنه های شمالی تپه گلرت در گئذشته کافه ها و مسافرخانه های زیادی بود که از اینجا منطقه معروف تفریحی به وجود آورده بود اما همه ساختمان هایی که دراین ناحیه وجود داشت به دلایل سلامت عمومی از بین رفتند. تنها بنایی که همچنان در اینجا وجود دارد خانه گوزن است که در اوایل قرن ۱۸ ساخته شد، در آن زمان کافه بود و امروز هم همچنان تابلوی کافه در بالای آن به چشم می خورد. در ماه های تابستان در این منطقه کنسرت های زیادی برگزار می شود که حال و هوای خاصی را به وجود می آوردند.

در سفر به بوداپست حتما به تپه گلرت بروید

رسیدن به تپه گلرت

برای رفتن به این تپه می توانید از اتوبوس و یا واگن های برقی استفاده کنید که هر دوی این ها در میدان گلرت که در پایین تپه هست ایستگاه دارند. اگر خیال دارید تا از واگن های برقی استفاده کنید واگن های برقی شماره ۱۹، ۴۷ و ۴۹ در میدان گلرت ایستگاه دارند. برای استفاده از اتوبوس هم می توانید از اتوبوس های شکاره ۷ و ۸۶ استفاده کنید.

منبعvisitbudapest.travel

 

کلمه‌های کلیدی: