دریاچه های بمبئی که باید حتما بینید

دریاچه های بمبئی را امروز بررسی می کنیم. «بمبئی» با نام جدید «مومبای» پایتخت ایالت ماهاراشترا از بزرگترین و پرجمعیت‌ترین شهرهای کشور هند است. این شهر بزرگترین بندر هند در سواحل غربی این کشور است. انگلیسی‌ها بمبئی را دروازه هند محسوب میکردند از این رو بسیاری از بخش‌های حکومتی خود را در این شهر قرار دادند. بناهای انگلیسی به جای مانده از آن دوران از جاذبه‌های اصلی گردشگری این شهر است. شرکت‌های تجاری مهم هند در این شهر قرار دارند به همین دلیل مومبای پایتخت تجاری هند نام گرفته است.

در سفر به هند در شهری مثل بمبئی که در فصل بارندگی های موسمی بارندگی های خوبی دارد مطمئنا دریاچه های تماشایی زیادی پیدا می شود. غذاهای خوشمزه، زرق و برق و شب های پرهیاهو تنها چیزهایی نیستند که بمبئی را جذاب و پرطرفدار کرده اند. بمبئی کلان شهری است که از جمعیتی متنوع و چند فرهنگه تشکیل شده است این شهر که زندگی در آن با سرعت زیادی در جریان است دریاچه های زیادی دارد که منبع آب شیرین شهروندان شهر هستند. 

دریاچه های بمبئی

بعضی از دریاچه های باشکوه بمبئی در احاطه درختانی سرسبز هستند که زیبایی آن ها را دو چندان کرده اند. این دریاچه ها ارزشمندترین منابع طبیعی بمبئی اند و با سدها و لوله کشی ها به عنوان منابع اصلی آب شهر بزرگ بمبئی استفاده می شوند. بعضی از دریاچه هایی که در بمبئی هستند از زیباترین دریاچه های هند به شمار می روند. دریاچه ویهار، تولسی و پووای از معروف ترین دریاچه های هند هستند که هر سه در جزیره سالسته قرار دارند و تنها دریاچه های این جزیره اند. بمبئی به غیر از این سه دریاچه معروف، دریاچه های دیگری هم دارند که با زیبایی نفسگیرشان گردشگران را جذب تماشای طبیعت بکر خود می کنند. در سفر به بمبئی به همراه دوستان و خانواده به کنار این دریاچه ها بروید و غرق تماشای زیبایی طبیعی آن ها شوید.

دریاجه تولسی (Tulsi Lake)

دومین دریاچه بزرک بمبئی، دریاجه تولسی است که در احاطه درختان بزرگ و بوته های گل های رنگارنگ قرار دارد. چشم اندازهای سرسبز و دریاچه زیبا اینجا را به مکانی ایده آل برای پیکنیک و جمع شدن های خانوادگی تبدیل کرده اند. آب این دریاچه بی نهایت تازه است و برای آب آشامیدنی شهروندان بمبئی استفاده می شود. این دریاچه در نواحی شمالی بمبئی در جزیره سالسته قرار دارد و به همرا دریاچه ویهار در محوطه پارک ملی سانجای گاندی قرار دارد. برای رسیدن به این دریاچه باید سوار ماشین شوید و به ۳۲ کیلومتری شمال بمبئی بروید.

دریاچه های بمبئی

دریاچه تانزا (Tansa)

این دریاچه در خود بمبئی نیست و در نزدیکی این شهر قرار دارد. اینجا منطقه ای آرام و زیبایست که می توانید در پایان فصل بارندگی های موسمی از آن دیدن کنید. فضای اطراف این دریاچه برای کسانی که عاشق تماشای پرندگان هستند مثل بهشت می ماند چون اطراف آن زیستگاه پرندگان است و به راحتی در بازدید از دریاچه می توانید آن ها را هم تماشا کنید. از آنجایی که دریاچه در ناحیه ای جنگلی قرار دارد مدتی وقت بگذارید و جنگل گردی و طبیعت گردی در جنگل هم داشته باشید و لحظاتی برای استراحت در کنار دریاچه بنشینید.

دریاچه های بمبئی

دریاچه پووای (Powai Lake)

دریاچه پووای یک دریاچه مصنوعی است که در زمان بریتانیا در سال ۱۸۹۰ ساخته شده و یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری شهر است. این دریاچه در نزدیکی موسسه فن آوری در دره پووای در حومه شمالی بمبئی قرار  دارد و از زیباترین مکان های شهر است که بازدید از ان را نباید از دست دهید. دریاچه پوآی در جزیره سالسته در کنار روستای پوآی قرار دارد و مکانی آرام و آرامش بخش برای لذت بردن از طبیعت است. این دریاچه ۲٫۱ کیلومتر مربع مساحت دارد و عمق آن بین ۳ تا ۱۲ متر متغیر است.

دریاچه های بمبئی

دریاچه ویهار (Vihar Lake)

در نواحی شمالی بمبئی پارک بزرگ و سرسبزی به اسم پارک ملی سانجای گاندی هست که علاوه بر چشم اندازهای سرسبز دو دریاچه مهم شهر را هم در خود جای داده است؛ دریاچه ویهار و دریاچه تولسی. دریاچه ویهار بزرگ ترین دریاجه هند و منبع مهمی از آب شیرین است. می توانید در کنار این دریاچه بنشینید و از تماشای فضای سبز باشکوه، چشم اندازهای تماشایی غروب و پرندگانی که به صورت گروهی در کنار دریاچه هستد لذت ببرید. این دریاچه که در سال ۱۸۶۰ در جزیره سالسته ساخته شد در بین دریاچه های تولسی و پووای قرار دارد و ۳ درصد از نیازهای آبی ناحیه جنوبی بمبئی را برآورده می کند.

دریاچه های بمبئی

دریاچه باندرا تالائو (Bandra Talao)

دریاچه باندرا تالائو دریاچه ای کوچک است که در ناحیه باندرا در غرب بمبئی قرار دارد. در اطراف این دریاچه از سه طرف نرده وجود دارد برای همین هیچ کسی نمی تواند به داخل آب برود. در کنار این دریاچه ردیفی از درختان نخل را می بینید که زیبایی خاصی را به اطراف دریاچه داده اند و می توانید در زیر سایه آن ها بنشینید. آب این دریاچه چندان تمیز نیست و گردشگران زیادی به بازدید از آن نمی روند. قبلا در اینجا قایق هایی برای قایق سواری وجود داشت که دیگر اثری از آن ها نیست. اگر کبوتران را دوست دارید در کنار این دریاچه جایی هست که می توانید به کبوتران غذا دهید. این دریاچه مصنوعی در نزدیکی ایستگاه راه آهن باندرا قرار دارد و قرار است که اطراف آن زیباسازی شود تا به محلی مناسب برای گردش و تفریح تبدیل شود. در آینده ای نزدیک اینجا به تفریحگاهی سرگرم کننده تبدیل می شود و در آن می توانید تفریحات جالب توجهی داشته باشید.

دریاچه های بمبئی

دریاچه موداک ساگار (Modak Sagar)

دریاچه ای در منطقه Thane است که یکی از منابع اصلی تامین آب آشامیدنی مردم بمبئی است. در طول بارندگی های موسمی امسال در تیرماه، این دریاچه که سدی بر روی آن کشیده شده سرریز شد و این نشان می دهد مردم امسال مشکلی ازبابت آب آشامیدنی ندارند. در اطراف این سد و دریاچه فضای سبز زیبایی هست که می توانید روز خودرا در آنجا بگذرانید.

دریاچه های بمبئی

منبعmumbai.org.uk

 

کلمه‌های کلیدی: