دره درختان مربعی در پاناما

دره درختان مربعی در پاناما را امروز در ایلیاگشت بررسی میکنیم. پاناما کشوری است در آمریکای مرکزی. پایتخت آن پاناماسیتی است. پاناما برزخی است کوهستانی با جنگلهای انبوه که امریکای مرکزی را به امریکای جنوبی پیوند می دهد. یکی از آخرین تحولات بزرگ کره زمین، سه میلیون و چهارصد هزار سال پیش رخ داد. این تحول پیدایش خشکی باریکی بود که سرزمین پاناما نام گرفت. پیدایش پاناما، پل ارتباطی آمریکایی شمالی و جنوبی، امکان مهاجرت گونه های مختلف جانوری را فراهم کرد.

دره درختان مربعی در پاناما

در زمین های مسطح آتشفشان خاموش ال واله (El Valle) در پاناما، شهری به همین نام وجود دارد که در آن جا در دامنه های Cerro Gaital در پشت هتل Campestre دره ای عجیب وجود دارد، دره درختان مربعی ! البته این به آن معنا نیست که خود درخت ها مربع هستند بلکه تنه های تنومند آن ها بر خلاف تنه ی درخت های معمولی، کاملا زاویه دار است و شکل و شمایل مربعی دارد. در واقع تنه های این درختان در پایین کاملا مربعی است اما هر چه به طرف بالا می رود شکل گردتری پیدا می کند و به شکل یک درخت نرمال نزدیک می شود! می خواهیم درباره ی این دره که حالا به یکی از جاذبه های اصلی گردشگری در پاناما تبدیل شده است بگوییم.

دره درختان مربعی در پاناما

البته این که این درخت های مربعی واقعا تا چه اندازه مربعی هستند کاملا به این بستگی دارد که این مطلب را از چه منبعی خوانده باشید، در بعضی از سورس های خارجی نوشته شده است که تنه ی این درختان صد در صد مربعی است و زاویه ی تندی دارد در صورتی که اگر نظرهای افرادی که در سایت مشهور تریپ ادوایزر است را بخوانید می بینید که چیزی خلاف این در آن جا گفته شده است. به خاطر شکل عجیب و غیر معمولی که این درخت ها داشته اند تا حالا گردشگران زیادی از آن دیدن کرده اند و سعی کرده اند تا راز این درخت ها را بفهمند و در این مورد هم دیده هایشان را با بقیه به اشتراک گذاشته اند تا کمی از حس کنجکاوی شان کم کنند. تعداد کامنت ها و نظرات افرادی که از این دره دیدن کرده اند بسیار زیاد و متنوع است که در پایین به تعدادی  از آن ها اشاره می کنیم:

دره درختان مربعی در پاناما

یکی از گردشگرانی که دره درخت های مربعی را دیده است در این باره می گوید: «قدم زدن در این جنگل واقعا حس خوبی داشت، من به همراه خانواده ام به این جنگل رفته بودیم و حتی کودک ۳ ساله ام هم از دیدن آن جا ذوق زده شده بود. درخت های مربعی، تنها جاذبه ی این دره نیستند و حتما در صورت سفر به پاناما از دیگر جاذبه ها مثل حیوانات متنوع آن هم دیدن کنید. این درخت ها شکل و شمایل مربعی دارند اما نه آن قدر مربعی که در ذهنتان است!»

گردشگر دیگری می گوید: «این دره واقعا زیبا است و ارزش بازدید دارد، ورودی آن بسیار ارزان و حدود ۱۰ هزار تومان است و بعد از دیدن این درخت ها می توانید یکی از مسیرهای جنگل را انتخاب کنید و آن را در پیش بگیرید، مسیرهای پیاده روی زیبایی در این جنگل وجود دارد.»

دره درختان مربعی در پاناما

یکی  دیگر از توریست ها گفته: «از هتل Campestre تا این دره مسیر خیلی کوتاه است و به راحتی می توان آن را با پای پیاده پیمود بعداز آن می توانید یک پیاده روی عالی در جنگل داشته باشید، جنگلی که گاهی اوقات مه آن را فرا می گیرد و مملو از صدای حیوانات مختلف از پرندگان و جانوران است و در همین حین هم چشمتان به این درختان مربعی می افتد… دره ی درخت های مربعی واقعا دیدنی است .»

«با سفر به دره درخت های مربعی انتظار دیدن مربع های بی عیب و نقص را نداشته باشید.»

«من حدود ۶۰ سال پیش یک بار به آن جا سفر کرده ام، در آن دوران درخت های مربعی بیشتری به چشم می خورد اما هنوز هم بازدید از این منطقه کاملا ارزشش را دارد در مسیرمان تعداد درخت جوان دیدیم که مشخص بود تازه رشد کرده اند و در عوض تعدادی از این درختان هم بسیار بلند شده اند در هر صورت یکی از درخت ها این دره کاملا مربع بود و  هر گوشه ی آن درست برابر گوشه ی دیگر بود.»

دره درختان مربعی در پاناما

اما فکر می کنید چه پدیده ای باعث شده تا این درختان تنه ی مربعی داشته باشند؟ آیا آن ها به طور ژنتیکی دست کاری شده اند و یا به طور طبیعی به این شکل رسیده اند؟ در این باره گفته های زیادی وجود دارد که بعضی از این گفته ها به مواردی اسرار آمیز اشاره می کند که در این دره اتفاق می افتد. قبلا دانشمدان زیاد روی این دره آزمایش کرده اند و برای مثال دانشگاه فلوریدا تا حالا آزمایش های زیادی روی این درخت ها انجام داده است و سعی کرده است تا آن ها را در محیطی خارج از دره رشد بدهد تا ببیند آیا باز هم آن ها همین شکل مربعی شان را حفظ می کنند و نتیجه ی این تحقیقات چه بود؟ دانشمندان متوجه شدند که شرایط طبیعی باعث رشد درختانی به این شکل شده است و بنابراین رشد و پرورش درخت های مربعی در محیطی خارج از آن جا ممکن نیست البته این گزارش ها هنوز خیلی تایید نشده است و هیچ مدرک رسمی ای وجود ندارد که نشان هد حتی این تحقیقات انجام شده است!

در ادامه مقاله دره درختان مربعی در پاناما ، اما شاید جواب اصلی این سوال، Quararibea asterolepis باشد. Quararibea asterolepis در واقع یک درخت چوبی و بومی کشورهای آمریکای جنوبی مثل برزیل، کلمبیا، کاستاریکا اکوادور، پاناما، پرو و ونزوئلا است  فقط در این کشورها به چشم می خورد و طبق گفته های J. Lawrence Dew and Jean P. Boubli، پنجمین درخت سایبانی مرسوم در پاناما است.

دره درختان مربعی در پاناما

طبق مرکز تحقیقات استوایی اسمیت سونیان، تنه ی این درختان شکل های عجیبی دارد  هر چه که هست اصلا استوانه ای نیست و کاملا گوشه دارد و تیز است، بعضی از این درختان کاملا مربعی و بعضی ها هم به مربع نزدیک هستند اما نکته این است که این پدیده در قسمت های پایین درختان دیده می شود و در بخش های بالاییشان خبری از این پدیده نیست.

این ها درخت هایی هستند که در دره درخت های مربعی در کشور پاناما رشد می کنند و وقتی که به آن جا بروید با تابلوهایی روبرو می شوید که درباره ی این درختان روی آن ها توضیحاتی داده شده است پس آن قدرها هم که به نظر می رسد اسرار آمیز نیستند. فقط هنوز نظر قطعی و تایید شده ای از آن ها در دست نیست.

منبعamusingplanet.com

 

کلمه‌های کلیدی: