درباره آلانیا بیشتر بدانید

ترکیه است که در شمال آن کوه های توروس و در جنوب آن دریای مدیترانه قرار دارد. در سال های اخیر این شهر به تفریحگاهی تابستانی تبدیل شده و رشد و پیشرفت بسیاری کرده به طوری که جمعیت آن در فصل تابستان حدود ۲۵۰۰۰۰ نفر می شود. آلانیا در ۱۳۵ کیلومتری شرق آنتالیا واقع شده و از شهرهای خوش آب و هوای ترکیه است که جاذبه های گردشگری فراوانی دارد.

درباره آلانیا

آب و هوای آلانیا چگونه است؟  

آلانیا تابستان هایی گرم با آب و هوای معتدل مدیترانه‌ای دارد و زمستان‌های آن بارانی و مرطوب است. بارش باران در این شهر در فصل زمستان اتفاق می افتد و تابستان های آن طولانی و گرم و خشک است. رشته کوه های توروس در کنار دریا باعث می شود شهر گاهی مه آلود باشد.باید درباره آلانیا بدانید که به دلیل هوای معتدل آلانیا، معمولا بارش برف در آن اتفاق نمی افتد اما در تابستان به کوه های توروس که نگاه می کنید برفی هستند.

درباره آلانیا

جاذبه های گردشگری آلانیا

قلعه آلانیا

از قلعه های قرون وسطی ای است که در شهر جنوبی ترکیه، آلانیا قرار دارد. بعد از فتح شهر در سال ۱۲۲۰ ، بیشتر این قلعه به دستور امپراتوری سلجوقی در قرن ۱۳ ساخته شد. این قلعه را بر روی خرابه های قلعه رومی دوره بیزانس احداث کردند. در دوره عثمانی این قلعه از حالت دفاعی خارج شد و در طول قرن نوزدهم ویلاهای بسیاری را در داخل دیوارهای این قلعه ساختند که این ساختمان ها امروز تبدیل به موزه شده اند. برای رفتن به قلعه ای که رو به دریا است باید بلیط تهیه کنید اما بیشتر جاهایی که در داخل دیواره های قلعه وجود دارند به روی عموم باز هستند. این قلعه در ارتفاع ۲۵۰ متری شبه جزیره صخره ای قرار دارد و کمی به سمت دریای مدیترانه پیش رفتگی دارد به طوری که دریا، قلعه را از سه طرف محافظت می کند.

قلعه آلانیا

برج سرخ

در ادامه مقاله درباره آلانیا ، از برج های تاریخی شهر آلانیا است. این ساختمان به عنوان نماد شهر در نظر گرفته می شود و حتی بر روی پرچم شهر هم قرار دارد. کار ساخت این برج در اوایل سلطنت علاءالدین کیقباد، از سلطان های سلجوقیان روم، شروع و در سال ۱۲۲۶ به پایان رسید. سلطان، برای کامل شدن این بنا معمار ماهر سوری به نام ابو علی رها را به آلانیا آورد. این برج هشت ضلعی که با آجرهای قرمز ساخته شده از محل ساخت کشتی ها محافظت می کند. نام این برج از آجرهای قرمزی آمده که برای ساخت آن استفاده شده است.  این برج ۳۳ متر ارتفاع  و ۱۲٫۵ متر عرض دارد و به عنوان یکی از بهترین نمونه های معماری نظامی قرون وسطی باقی مانده است.

درباره آلانیا

غار داملاتاش

غار داملاتاش در غرب قلعه آلانیا در سواحل دریای مدیترانه قرار دارد. فاصله آن تا مرکز شهر آلانیا ۳ و تا آنتالیا ۱۲۴ کیلومتر است. ورودی این غار در مقابل ساحل قرار دارد. در سال ۱۹۴۸ این غار به صورت کاملا اتفاقی در هنگام ساخت بندر آلانیا کشف شد و بعد از تحقیقاتی که زمین شناسان بر روی آن انجام دادند به روی عموم باز شد.  مردم اعتقاد دارند که بودن در این غار مشکلات تنفسی و آسم را درمان می کند و بیشتر کسانی که در ابتدا از این غار بازدید می کردند کسانی بودند که از بیماری آسم رنج می بردند. در سال ۲۰۱۰ شهرداری آلانیا در گزارشی اعلام کرد که در عرض ۷ ماه ۱۱۴ هزار توریست از این غار بازدید کردند که از این تعداد ۲۱۰۰ نفر مبتلا به بیماری آسم بودند. در سال ۲۰۱۴ ، تعداد افراد بازدید کننده مبتلا به آسم به ۴ هزار نفر رسید.

درباره آلانیا

کلمه‌های کلیدی: