تپه بسیار تاریخی گوبکلی ترکیه

تپه بسیار تاریخی گوبکلی ترکیه

تپه بسیار تاریخی گوبکلی ترکیه | Göbekli Tepe را امروز در ایلیاگشت مورد بررسی قرار می دهیم. با ما همراه باشید. کشور پهناور ترکیه یا سرزمین آناتولی در طول سالیان متمادی محل مسکونی برای بسیاری از اقوام مختلف بوده است. در این میان، بسیاری از تمدن های این خطه را می توان همزمان با تمدن های بین النهرین یا قبل تر از آن دانست. شاید قدیمی ترین مکان عبادی کشف شده در جهان برای همگان جذاب باشد. گوبکلی تپه ترکیه را براساس کشف های باستان شناسی تا به امروز، قدیمی ترین مکان عبادی در جهان می دانند. مکانی که تاریخ ساخت آن حتی به پیش از استون هنج و اهرام مصر می رسد. معماری و حجاری هایی که تعجب همگان را بر می انگیزد. اگر به مکان ها و یافته های باستانی و زندگی مردمان گذشته علاقه مندید، گوبکلی تپه ترکیه را باید ابتدای این راه بدانید. نقشه شروع برای تفکر و نحوه زندگی مردمان باستان که در آناتولی زندگی می کردند.

تپه بسیار تاریخی گوبکلی ترکیه

دسترسی به گوبکلی تپه ترکیه

اگر بخواهید برای دیدن تپه بسیار تاریخی گوبکلی ترکیه و سایت تاریخی بی همتا بروید، باید به سمت شهر شانلیرفا (Şanlıurfa) در جنوب شرقی ترکیه حرکت کنید. سایت تاریخی مد نظر ما، در ۱۵ کیلومتری شمال شرقی این شهر مدرن واقع شده است. با این حال اگر نیاز به نقشه ای دقیق تر دارید، می توانید به سراغ نقشه ای که در زیر این مطالب برایتان تهیه کرده ایم بروید. طول منطقه گوبکلی تپه در حدود ۳۰۰ متر بوده و برای هزاران سال در میان این تپه ها مدفون شده است.

تپه بسیار تاریخی گوبکلی ترکیه

هر چند که به گذشته ای بسیار دور باز می گردد اما گوبکلی تپه ترکیه همچنان باعث شگفتی همگان می شود. به گونه ای که تصور دنیای گذشته وزندگی روزمره آن در آن دوران به راحتی قابل تصور است. قرارگیری قدیمی ترین مکان عبادی جهان بر روی تپه و در ارتفاع به آن این اجازه را می دهد که از فواصل دور نیز دیده شود. همچنین احاطه بر تمام آن چه که در پیرامونش بوده است، دارد.

تپه بسیار تاریخی گوبکلی ترکیه

تاریخچه کشف این مکان باستانی

هر چند که هم اکنون کاوش های بسیاری در این تپه ها انجام شده است اما اولین بار این مکان در دهه ۱۹۶۰ و توسط یک باستان شناس آمریکایی کشف شد. این باستان شناس بر روی ویرانه های تپه قدم می زد که به درون گودالی افتاد. او آنچنان از آن چیزی که یافته بود متعجب بود و مکانی که در آن قرار گرفته بود (بالای تپه ای بلند) را باور نمی کرد که از این مکان چشم پوشید و رفت. و به حقیقت آن چه که یافته بود، پی نبرده بود و باور نمی کرد بر بالای کوهی بنایی باستانی وجود داشته باشد. این باستان شناس دیگر هیچ وقت به این مکان بازنگشت.

تپه بسیار تاریخی گوبکلی ترکیه

پس از آن یک سری کاوش ها برای پیدا شدن این سایت و مکان رخ داد. باستان شناسان و سنگ شناسان آلمانی در پی خواندن یادداشت های آن باستان شناس آمریکایی به این اطراف آمدند و بر اساس توصیفات او به دنبال مکان تپه مورد نظر در میان تپه های اطراف پرداختند. شیب و زمینی که آن باستان شناس آمریکایی توصیف کرده بود، دنبال گردید تا آنچه که او آن زمان و در دهه ۱۹۶۰ دیده و توصیف کرده بود اما به ارزش آن پی نبرده بود، کشف شود.

گروه آلمانی و باستان شناسی با رهبری فردی به نام کلاوس اشمیت (Klaus Schmidt) در کاوش های خود و پس از ۲۰ سال گشتن به تپه مورد نظر رسید. او در مورد این کشف می گوید: “در یک دقیقه – در یک ثانیه – همه چیز روشن شد.” تا سال ۲۰۱۴ تحقیقات باستان شناسی بر روی این تپه باستانی ادامه داشت و این باستان شناس، ۲۰ سال از عمر خود را برای بیرون کشیدن آنچه که هم اکنون همگان را به تعجب می اندازد، صرف نمود. گوبکلی تپه ترکیه پس از تحقیقات و از خود گذشتگی های این باستان شناس مرحوم و تیم کاوش او است که هم اکنون برای بازدید گردشگران و مردم پیداست.

تپه بسیار تاریخی گوبکلی ترکیه

گوبکلی تپه ترکیه، یک سایت نوسنگی اولیه محسوب می شود که بیش از ۱۰،۰۰۰ سال پیش ساخته شده است. اعتقاد بر این است که ساختار بنای عبادی برای “برترین های آن دوران در جهان” در این منطقه بوده است. این سایت باستان شناسی، به خاطر پیچیدگی و عظمت طراحی آن حیرت انگیز است.حداقل ۵۰ ستون یک شکل با ارتفاع ۱۵ پا (۴٫۵ متر) به طور مغرور آمیزی از خاک بیرون می آیند. این ستون ها، با اشکال و حجاری های پیچیده از حیوانات توتم مانند جگوار و پلنگ، نمادهای مرگ مانند پرندگان مردارخور همانند کرکس و حیوانات شکاری همانند گراز وحشی که هنوز امروز در این تپه ها زندگی می کنند، تزئین شده است. ب

ازوها و دست هایی که در دو طرف این نقش و نگار ها کشیده و حجاری شده اند، به تفسیر کنندگان این اشکال کمک می کند تا بهتر متوجه مفهوم آن ها شوند. این دست ها در کنار حیوانات نشان دهنده خصوصیات انسانی آدم ها و خوی حیوانی آن هاست. تفسیرهای هیجانی و عجیبی که بر روی این اشکال صورت گرفته اند، خود جزو جذابیت های این مکان باستانی است.

هر یک از ستون ها، حداقل با مجموعه ای ۲۰ تایی از ستون های دیگر در مکانی به شکل دایره ای متحدالمرکز قرار گرفته اند. پیچیدگی این ستون های سنگی زمانی است که هر ستونی درون ستونی دیگر ساخته شده است. در نتیجه با ساختاری پیچیده تر از استون هنج در انگلستان مواجه خواهید بود.

یا شاید هم باید اینگونه تپه بسیار تاریخی گوبکلی ترکیه را توصیف کرد: هر مونولیت (ساختارهای ستون مانند با سقف) در داخل یکی از حداقل ۲۰ حلقه متمرکز قرار دارد که هر کدام در داخل دیگری ساخته شده اند و قطر آن ها بین ۳۰ تا ۱۰۰ فوت (۹ متر تا ۳۰ متر) و وزن آن تا ۲۰ تن است. اعتقاد بر این است که عبادت کنندگان با هدایای خود در بیرون این حلقه سنگی می ایستادند تا زمانی که حلقه کوچک و مرکزی دیگری درون این حلقه ساخته می شد.

تپه بسیار تاریخی گوبکلی ترکیه

قبل از شروع حفاری در گوبکلی تپه ترکیه تصور نمی شد که با بنایی با چنین تاریخی روبرو باشند. یافته های باستان شناسی به دوره مزولیتیک بازمی گردد. قدیمی ترین لایه کشف شده در این مکان، شامل تک ستون هایی است که سعی شده با دیوارها و لایه های میانی حجمی شبیه به دایره به خود بگیرد. تاکنون چهار بنا به شکل همین بنای با قطری به اندازه ۳۰۰ و ۱۰۰ پا (۳۰ تا ۹۰ متر) از زیر خاک ها بیرون آورده شده اند. تحقیقات بیشتر در این منطقه و سایت نشان می دهد که به غیر از این ۴ دایره که حفاری شده است، حدود ۱۶ ساختار و ساختمان دیگر در اطرافش وجود دارد که هنوز از زیر خاک ها بیرون نیامده است. بنابراین اگر به دیدن این مکان رفتید و بر بالای تپه ها قدم می زدید، بدانید که دارید بر بالای بنایی باستانی و پنهان در زیر خاک ها قدم می زنید.

منبعglobalheritagefund.org

 

کلمه‌های کلیدی: